Şarj Sorunları, Genel

iPhone Şarj Olmuyor ve Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

iphone sarj olmuyor

iPhone şarj olmuyor ise telefonu şarj etmek için bir kaç test yaparak sorunun kaynağını ve çözümü hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun için öncellikle çalıştığına emin olduğunuz bir şarj aleti ortalma 30 dakika şarjda tutarak bekletmeniz gerkmektedir. Farklı şarj aletler ile denemenize rağmen iphone şarj olmaya başlamadı ise oluşabilecek diğer sorunları kontrol edip telefonun şarj olarak açılmasını sağlayabilirsiniz.

Apple iPhone ve iPad Neden Şarj Olmaz

Apple’ın üretmiş olduğu iPhone ve iPad cihazları kullanım esnasında zarar verecek bir yüksek akım geldiği zaman, kendini korumaya alma özelliğine sahiptir. Bu sayede ani elektirik kesintilerine veya yüksek akım geldiği zaman kendini korumaya alarak kapanır. 5 dakika bekledikten sonra Hard reset yaparak telefonun açılmasını sağlayabilirsiniz.

iPhone hard reset telefonun sistemsel hatalardan ve uyarılardan kurtularak düzgünce çalışmasını sağlar.

Bu cihazların şarj olmasını engelleyen herhangi bir parçada (şarj soketi, anakart, batarya gibi) sorun varsa, arızalı olan parçaların değiştirilmesi veya tamir edilmesi ile iphone şarj olmuyor sorunu çözülmektedir. 

Şarj olmayan Apple cihazların genel kontrolü, tamirden önce ve sonra yapılması gerekir. Aksi takdirde test edilmeden tamir edilen cihazlarda bu sorun kısa bir süre sonra tekrarlayacaktır. Tamir sonrası 2 sefer telefonun şarjı tamamen bitirilerek, tekrar şarj edilip kontrol edilmesi önemlidir.

iPhone Şarj Olmuyor Sorunları

Kullanmış olduğunuz iphone telefonun kablosuz şarj olma özelliği varsa, kablosuz şarj aleti ile telefonu şarj etmeyi deneyebilirsiniz. iPhone telefonlardaki kablosuz şarj özelliği şarj soketi ve şarj aletinden bağımsız olarak çalışmakatadır. Bu sayede şarj soketinde veya şarj aletinde sorun olsa bile kablosuz şarj ile telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Telefonun şarj olmasını engelleyen diğer etkenlerin başında, telefonun şarj soketinin yabancı maddelerden dolayı tıkanmasıdır. Telefonun alt bölümünde yer alan şarj soketindeki yabancı maddeleri telefona zarar vermeden temizleyin. Eğer yabancı maddeler çok derinlere gitmişse temizleme işlemini iPhone servisinden destek alarak yapın. Servise giderken yanınıza kullandığınız adaptör ve USB şarj kablosunu almayı unutmayın. iPhone şarj soketi temizleme hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Şarj Soketi Bozuk Olduğu İçin

iphone şarj olmuyor, ise dikkat etmeniz gereken şarj soketine kablonun tam oturup oturmadığıdır. Şarj koblosu sokete tam oturmadığı zaman temizleme işlemi yapılmalıdır. Diğer şarj soketi arızalarında ise değişim yapılarak şarj olmuyor sorunu çözülebilir.

Şarj Soketi Temizliği

iPhone şarj sorunu yaşanan telefonlarda en çok karşılaşılan durumdur. Cepte ve çantada bulunan pamuk gibi cisimler zamanla şarj soketinin içini doldurak, şarj soketinde temassızlık ve şarj olmama sorununu ortaya çıkartır. Dikkatlice yapılacak olan iphone şarj soketi temizliği ile iPhone akıllı telefonunuzu tekrardan şarj edebilirsiniz.

Şarj Soketi Değişimi

Şarj soketinde sıvı teması veya farklı bir sebepten dolayı oluşan şarj sorunları için yapılacak işlemdir. iPhone şarj sorunu ortaya çıkartan temel sebep şarj bağlantı noktasıdır. Şarj soketi temizliği soruna çaözüm olmadığı zaman iphone şarj soketi değişimi ile iphone şarj olmuyor sorununu çözebilirsiniz.

iphone-sarj-soket-degisimi www.citrusmobil.com

Bataryası Bozuk Olduğu İçin

Batarya ömeü biten veya darbe ve sıvı teması sonrası arızalanan iPhone telefonların şarj olup açılması çok uzun sürebilmetedir. iPhone batarya ömrü tamamen bittiği zaman, telefonun bataryası değiştirilmeden açılma şansı yoktur. Yeni bir batarya değişimi ile bu sorun çözülebilir.

Batarya Ömrü Bitmesi

iPhone batarya ömrü bittiği zaman şarj oluyor gösterir fakat telefon açılmaz. Bu durumda yapılması gereken uzun süre telefonu şarjda tutarak açılmasını beklemek veya kesin çözüm için bataryayı değiştirmektedir.

Batarya ömrü biten iphone telefonlarda ortaya çıkan şarj olmuyor sorunu, geç şarj olma ve telefonun şarjının hızlı bitmesi gibi şikayetleri de beraberinde getirmektedir.

Bataryanın Bozulması

iPhone bataryası bozulduğu zaman şarj olmaz ve şarja taktığınız zaman apple logosu gelip gider. Bu telefonun bataryayı artık algılamadığını gösterir. Bu durumda olan iphone telefonunuzdaki şarj sorunu çözümü için tek seçenek iphone batarya değişimidir.

Bataryası bozulan telefonları şarj olması için sürekli şarja takıp açılması için zorlamak telefonun anakartına zarar verebilir. iPhone şarj olmuyor ve şarja takıltığınız zaman telefon açılıp kapanıyor ise daha fazla şarjda tutmayın ve acil olarka tamir olması gerekir.

iphone batarya değişimi

Şarj adaptoru ve kablodaki sorunlar

sarj aleti sorunu iphone sarj olmuyor

Şarj adaptörü sorunu

iPhone şarj olmuyor şikayetine, öncelikle farklı şarj aletleri kullanarak test etmeliyiz. iPhone şarj adaptorunda aşırı ısınma varsa şarj adaptoru bozulmuş olabilir. Farklı adaptor ile deneyerek şarj adaptorundan olup olmadığını test edebiliriz.

Şarj kabolusu sorunu

iPhone şarj kabolusunda oluşan sorunlar cihazını sağlıklı bir şekilde şarj etmez. Bu kablolar çift yönlü şarj edilebilmesi için tasarlanmıştır. Şarj kablosunun iki tarafı da iiphone telefonunuza şarj etmiyor ise farklı bir kablo denemelisiniz yada 20w typc e adaptor kullanmalısınız.

Temizleme işleminden sonra şarj soketinde sorun olduğu tespit edilmesi durumunda cihaz yine şarj olmaz. Şarj kablosunu telefona taktığınızda algılamaz veya “bu aygıt desteklenmiyor” uyarısı verir. Bunun çözümü için de iphone şarj soketi değişimi yapılarak test edilmesi için servise gitmemiz gerekir.

iPhone telefonlarda kullanılan pillerin ömrü bittiği zaman veya telefonun bataryası bozulmuş ise iphone’unuz şarj olmaz. Bu durumda pil değişimi yapılması gerekir.

Bütün denemeleri yapmamıza rağmen iphone şarj olmuyor ve açılmıyor ise, anakart üzerinde kısa devre kontrolü yapılması gerekir. Bu işlemlerin hiç birini yetkili servislerde yaptırma şansınız yok. Bunun için güvenilir ve iphone konusunda uzmanlaşmış firmalardan destek almanız gerekecektir.

Eğer daha önceden telefon sıvı ile temas ettiyse sokette kısa devreye neden olmuş olabilir. Bu iPhone servis uzmanı tarafından anlaşılabilir ancak böyle problem yaşadıysanız telefonu teslim ederken söylemeniz tamir sürecini kısaltacaktır. iPhone telefonların şarj olmamasının birden çok sebebi olmakla beraber, en çok karşılaşılan ve basit bir işlem olsa da kullanıcıların bunu bilmediği için yapamadığı şarj soketi temizliği ile şarj sorunu çözülür. iPhone şarj olmuyor sorununa çözüm sağlamak için evde deneyebileceğiniz diğer yöntemlere ve olabilecek diğer sorunların hepsine tek tek aşağıdaki bakmaya başlayalım.

Anakart Arızası Çözümü

iphone sarj sorunu anakart arizasi 1

Anakart kısa Devre

iPhone şarj olmama şikayetine, batarya ve şarj soketi değiştirmenize rağmen bu soruna çözüm bulunamadığında kontrol edilmesi gereken en önemli olan parça telefonun içinde bulunan anakarttır. iPhone anakart tamiri tecrübe, bilgi ve profesyonellik gerektiren bir onarımdır. iPhone anakartı üzerindeki entegrelerde oluşan kısa devre sonrası telefonun şarjının hızlı bitmesine hatta hiç şarj olmayarak açılmamasına sebep olur.

Şarj Entegresi

iPhone şarj entegresi telefonun genel olarak bütün akımını kontrol eden parçadır. iPhone telefonlarda kısa devre olduğu zaman veya yüksek akım geldiğinde ilk etilenen parça şarj entegresidir. Şarj entegresi arızaso bulunan iphone telefonlar şarj olmaz.

Şarj entegresi değişiminden sonra şarj sorunu ortadan kalkmakta ve hızlı şarjın bitmesi, açıkken şarj olmayıp kaplıyken şarj olması gibi sorunlarda ortadan kalkar.

İPHONE ŞARJ OLUMUYOR MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİ

Burada müşterilerimizden en çok gelen iphone şar olmuyor sorularına ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.
iPhone şarj takınca sıvı algılandı uyarısı veriyor

iPhone sıvı algılandı uyarısı şarj soketinin ve şarj kalbosunun sıvı ile temas etmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu konu hakkında yazdığımız iphone sıvı algılandı yazısını inceleyebilirsiniz

 • Şarj aletinin bozuk olduğu nasıl anlaşılır?
  iPhone şarj kablosu çift taraflı şarj etmeyi kabul eder. Eğer çift tarafı da denemenize rağmen olmuyor ise farklı bir kablo ve adaptör kullanarak test edebilirsiniz.
 • iPhone şarj yeri tamiri ne kadar?
  iPhone şarj soketi değişim fiyatı telefonun modeline göre değişmektedir. Güncel iPhone şarj soketi değişim fiyatları için bize ulaşabilirsiniz.
 • iPhone Şarj Soketi Neden Bozlur?
  Kullandığınız şarj kabloları iphone şarj girişini genişleterek ve şarj tırnaklarını kırarak bozulmasına sebebp olur. Ayrıca sıvı teması ve dış ortamdan gelen yabancı maddeler şarj soketinin bozulmasına sebep olur.
 • iPhone Şarj Bitince Nasıl Açılır?
  iPhone şarjı bittiği zaman diğer android telefonlar gibi şarja taktığınızda hemen açılmaz. Bataryasının sağlık durumuna göre 5 dakika ile 3 saat arasında değişmektedir. Şarj soketi arızalı olan iphone telefonlarda kablosuz şarj özelliğini kullanarak şarj edip açabilirsiniz.
 • iPhone şarj oluyor ama dolmuyor
  iPhone şarj oluyor ama dolmuyor sorunu yaşanan telefonların %90’ında batarya sorunu gözlemlenmetir. iPhone şarj oluyor ama dolmuyor ise telefonu uzun süre şarjda tutarak açılmasını beklemeli, iphone açılmaz ise batarya değişimi yaparak kontrol edilmesi gereklidir.
 • iPhone şarj olmuyor aksesuar desteklenmiyor
  iPhone şarj olmuyor aksesuar desteklenmiyor sorunu genelde kullanılan şarj kablosunun arızalı veya uyumsuzluk yaşanması durumunda ortaya çıkmaktadır. Şarj adaptörünü ve şarj kablosunu yenisi ile değiştirerek sorunun çözebilirsiniz.

Bu sitedeki yazılar teknisyenlerimiz tarafından hazırlanmıştır. Ayrıca Apple firmasının açıklmalarından önemli yerler eklenmiştir. Bakınız : https://support.apple.com/tr-tr/HT201569

BİZE ULAŞIN

iPhone telefonunuzdaki şarj olmuyor sorunu hakkında bilgi almak ve tamir yaptırmak isteyen müşterilerimiz servisimize gelebilirler veya anlaşmalı yurtiçi kargo firması telefonlarını bize ulaştırabilirler. İstanbul içinde yaşan müşterilerimiz için, ipad tableti bulundukları adresten teslim alarak, tamiri yapıldıktan sonra tekrardan teslim etme imkanımız vardır.
Sormak istediğiniz farklı bir konu varsa whatsapp destekten anında bilgi alabilirsiniz.