tarihinde yayınlandı 10 Yorum

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir?

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir? Şark Soketi Değişim Fiyatları İçin Buraya Bakabilirsiniz

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir? Akıllı telefonlar ve tabletler günlük yaşantımızın olmazsa olmazları arasına girmeyi başardılar. Onlarsız ne 1 saat ne de 1 dakika geçirebiliyoruz desek çok da yanlış söylemiş olmayız.

Akıllı telefonlar ve tabletler kullanılmayan zamanlarda cebimizde veya çantamızda bulunduğu için, toz almaya başlarlar. Bu durum da bazen, akıllı telefonun ve tabletin şarj soketi kısmının temassızlık ya da çalışmamasına sebep olmaktadır. Yeni bir telefon veya kablo almaya karar vermeden önce şarj soketini temizlemenin birkaç adımı vardır.

Şarj soketi temizleme işlemini mümkünse yuvaya dokunmadan veya içine herhangi bir şey sokmadan temizlemeyi denemelisiniz. Şarj soketi yuvası, akıllı telefonların hassas temas noktalarından birisidir. Şarj kablosunun uçlarında ve şarj soketi yuvasının içerisinde küçük metal iletken kısımlar mevcuttur. Bu uçlar oldukça hassas ve iletken oldukları için telefonunuz açık iken yuva içerisine iletken bir parça (cımbız, iğne, toka vs.) ile müdahale edildiği takdirde telefonunuz kısa devre olma ve şarj soket uçlarının hasar görmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hasar görmesi durumda telefonunuz ya hiç şarj olmaz ya da şarj soketi temassızlığı dediğimiz, yani kabloyu oynattığımız zaman şarj alma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Temizleme işlemleri cihaz kapalı konumda iken yapılmalıdır. Uçların kısa devre ve hasar görmesi durumunda şarj soketinin profesyonel teknik servis tarafından değiştirilmesi gerekmektedir.

Adım 1: Hava ile şarj soketi temizlemek

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir
Hava ile şarj soketi temizlemek

Şarj soketi temizleme işlemini basınçlı hava ile temizlemek mümkün. “basınçlı havayı nasıl bulacağız?” diye bir soru duyar gibiyiz 🙂 Basınçlı hava denildiği zaman akıla ilk gelen kompresör makinesidir. Kompresör makinesi de evlerimizde pek bulunmadığı için(olanlar deneyebilir) diğer bir yöntem olan hava pompası ile temizlemeyi deneyebilirsiniz. Hava pompasının uç kısmını şarj soketi noktasına sokmaya çalışmayın. Uç kısım şarj soketine yakın mesafede tutulmalıdır ve hava verilmelidir. Bu işlemi bir kaç kere tekrar ettikten sonra şarj kablosunu telefonunuza takıp şarj olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Cihazınız şarj alıyor ise tebrikler, hava ile temizleme işlemini başardınız 🙂 Hava pompası ile cihazınızın temizliğini yapamadıysanız bir sonraki adıma geçebiliriz.

Adım 2: Kürdan ile şarj soketi temizlemek

Kürdan ile şarj soketi temizlemek
Kürdan ile şarj soketi temizlemek

Bazen şarj soketi temizlemek için sadece hava pompası yetmeyebilir. Yuva içerisindeki kirler zamanla yuvaya yapışmış ve tabaka halinde kalmış olabilir. Bu durumda şarj soketi içerisinde bir takım kazı çalışmaları yapmanız gerekebilir. Adım 1’de bahsettiğimiz şarj yuvasının ne kadar hassas olduğu ve uçlarındaki iletken uçların kırılma riskinin olduğunu hatırlamakta fayda var. Aynı hassasiyeti kürdan ile temizleme sırasında da göstermemiz gerekecek. Kürdan tercih etmemizin başlıca sebebi plastik bir parçadan veya bir telden daha yumuşak ve esnek olmamasıdır.

Şarj soketi temizleme işlemine başlamadan önce cihazınızı kesinlikle kapalı konuma almalısınız. Bir masa lambası ya da bir el feneri yardımı ile şarj soketi yuvasını aydınlatmakta fayda var. İlk etapta kürdan ile yuvaya şiddetli baskı uygulamayınız. Hafif baskı ile yuva içerisindeki pislikleri kazımaya başlayın. Hafif kazıma sonucu şarj soketi temizlenmiyor ve kirler olduğu yerden hareket etmiyorsa hafif bir şekilde baskı uygulayabilirsiniz. Kazıma sonucu şarj yuvasının temizlendiğini görüyorsanız kazıma işlemine ara verip hava pompası yardımı ile kirleri hava ile dışarı çıkartabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra şarj kablosunu cihazınıza takın ve şarj olup olmadığını kontrol edin. Cihazınızın şarj oluyor ise, tebrikler kürdan ile temizleme işlemini başardınız 🙂 Kürdan ile temizleme işlemini yapamıyorsanız bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Adım 3: Profesyonel ekip ile şarj soketi temizlemek

Profesyonel ekip ile şarj soketi temizlemek
Profesyonel ekip ile şarj soketi temizlemek

Şarj soketi temizleme işlemleri adım 1 ve adım 2 de bir sonuç alamıyorsanız işinde profesyonel bir ekip yardımı ile sorununuzu çözmeniz gerekmektedir. Tabi ki kendi imkanlarınız ile hiç bir ücret ödemeden şarj soketi temizliği yapmanız doğru bir karar olabilir fakat bu tip hassas parçaların sorununu çözmek için bir ücret ödemek gerekse bile bu işi profesyonel ekiplere bırakmak daha iyi olacaktır. Profesyonel ekiplerin kullandıkları temizlik aparatları ve temizlik sıvıları cihazınızın güvenli bir şekilde temizlenmesini sağlayacaktır.

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir?” üzerine 10 yorum

 1. Kürdanla temizleme adımında başarılı oldum. Bilgiler için teşekkürler.

 2. Verdiğiniz bilgiler ve kürdan sayesinde şarj sorunum çözüldü. Çok teşekkürler.

 3. iphone şarj yerimde temassızlık vardı. kürdan ya da iletken olmayan ince bir şey kesinlikle sorunu çözüyor . bir sürü pislik çıktı telefondan 🙂

 4. telefonun şarj soketinde temassızlık vardı. telefon bi şarj oluyor bi olmuyordu meğer pislik varmış. telefonu kapatıp kürdan ve diş fırçası ile temizledim. temassızlık sorunu düzeldi şuan. teşekkürler.

 5. Allah razı olsun düzeldi sorunum bir sürü pislik çıktı garantiye göndercektim güven olmuyor parca degişiyorlrar orijinalini alıyorlar

 6. Samsung telefonum şarj olmuyordu bende bu siteyi buldum ve kürdan gerçekten işey yaradı (bayabi pislik çıktı telefondan) ve buaradaçok nazik davranmayın sokun yani içine bitek iç kısımdaki ayrı duran yere dikkat edin onu zaten kendiniz yaparken anlarsınız bilgi için teşekkürler hayatımı kurtardınız ?

 7. Telefonumun şarjı kendi kendine bitiyor lütfen yardımcı olur musunuz

  1. telefonu servisimizde incelememiz gerekiyor. Batarya değişimi işlemi ve yazılım işlemleri ile alakalı sorunları ortalama 1 saat içerisinde çözebiliriz

 8. Telefonun arkaşına su kaçtı

 9. Ya siz adamsınız 2-3 gündür şarjımı geceden takıyodum sabah uyandığımda şarjım hiç yükselmiş olmuyodu yeni şarj aleti aldım yine olmadı bataryayı 2-3 ay önce değiştirmiştim bataryada problem olmadığını biliyordum sonra aklıma soketi geldi ve temassızlık olduğunu öğrendim kürdan ile temizledim baya bi kir çıktı şimdi şarjım çok rahat doluyor ve şarj ucuna dokunduğumda bişey olmuyor adamsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir