Şarj Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir?

sarj soketi nasil temizlenir

Akıllı telefonlar ve tabletler günlük yaşantımızın olmazsa olmazları arasına girmeyi başardılar. Onlarsız ne 1 saat ne de 1 dakika geçiremiyoruz desek çok da yanlış söylemiş olmayız 🙂 Akıllı telefonlar ve tabletler kullanılmayan zamanlarda cebinizde veya çantanızda bulunduğu için, toz almaya başlarlar. Bu durum da bazen, akıllı telefonun ve tabletin şarj soketi(yuvası) noktasının çalışmamasına sebep olmaktadır. Yeni bir telefon veya kablo almaya karar vermeden önce şarj soketini temizlemenin birkaç yolu vardır. Şarj soketi değişim fiyatları sayfamızdan telefon tamir fiyatlarına bakabilirsiniz.

Çözüm 1: Basınçlı hava ile şarj soketi temizleme

iphone sarj soketi hava ile temizleme

Şarj soketi temizleme işlemini basınçlı hava ile temizlemek mümkün. “basınçlı havayı nasıl bulacağız?” diye bir soru duyar gibiyiz 🙂 Basınçlı hava denildiği zaman akıla ilk gelen kompresör makinesidir. Kompresör makinesi de evlerimizde pek bulunmadığı için(olanlar deneyebilir) diğer bir yöntem olan hava pompası ile temizlemeyi deneyebilirsiniz. Hava pompasının uç kısmını şarj soketi noktasına sokmaya çalışmayın. Uç kısım şarj soketine yakın mesafede tutulmalıdır ve hava verilmelidir. Bu işlemi bir kaç kere tekrar ettikten sonra şarj kablosunu telefonunuza takıp şarj olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Cihazınız şarj alıyor ise tebrikler, hava ile temizleme işlemini başardınız 🙂 Hava pompası ile cihazınızın temizliğini yapamadıysanız bir sonraki adıma geçebiliriz.

Burada dikkat etmeniz gereken kesinlikle şarj soketinin sağ ve sol tarafında bulunan mikrofon ve hoparlöre hava tutmamalıyız. Aksi takdirde bu parçara zarar verilebilir. Yüksek basınçlı hava ile telefonu temizlemeye çalışmak telefonun mikrofonlarına zarar verir. Bu durumda mikrofn ve şarj soketinin beraber olduğu parça yani iPhone şarj soketi değişimi yapılması gerekir

Çözüm 2 : Kürdan ile şarj soketi temizlemek

sarj soketi kurdan ile temizleme

Bazen şarj soketi temizlemek için sadece hava pompası yetmeyebilir. Yuva içerisindeki kirler zamanla yuvaya yapışmış ve tabaka halinde kalmış olabilir. Bu durumda şarj soketi içerisinde bir takım kazı çalışmaları yapmanız gerekebilir. Adım 1’de bahsettiğimiz şarj yuvasının ne kadar hassas olduğu ve uçlarındaki iletken uçların kırılma riskinin olduğunu hatırlamakta fayda var. Aynı hassasiyeti kürdan ile temizleme sırasında da göstermemiz gerekecek. Kürdan tercih etmemizin başlıca sebebi plastik bir parçadan veya bir telden daha yumuşak ve esnek olmamasıdır.

Şarj soketi temizleme işlemine başlamadan önce cihazınızı kesinlikle kapalı konuma almalısınız. Bir masa lambası ya da bir el feneri yardımı ile şarj soketi yuvasını aydınlatmakta fayda var. İlk etapta kürdan ile yuvaya şiddetli baskı uygulamayınız. Hafif baskı ile yuva içerisindeki pislikleri kazımaya başlayın. Hafif kazıma sonucu şarj soketi temizlenmiyor ve kirler olduğu yerden hareket etmiyorsa hafif bir şekilde baskı uygulayabilirsiniz. Kazıma sonucu şarj yuvasının temizlendiğini görüyorsanız kazıma işlemine ara verip hava pompası yardımı ile kirleri hava ile dışarı çıkartabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra şarj kablosunu cihazınıza takın ve şarj olup olmadığını kontrol edin. Cihazınızın şarj oluyor ise, tebrikler kürdan ile temizleme işlemini başardınız 🙂 Kürdan ile temizleme işlemini yapamıyorsanız bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Şarj soketi düzgünce temizlenen telefonlarda iPhone şarj olmuyor sorunu %90 ortadan kalkmaktadır.

Çözüm 3 : iPhone şarj soketi temizleme

iphone-sarj-soketi-igne-ile-temizleme

iPhone sarj soketi soketi temizleme, işleminde ince bir iğne kullanırsak en güzel şekilde soketi temizlemiş olur.İğne ile iphone şarj soketine sıkışmış daha sert cisimleri rahat bir şekilde çıkartabilirsiniz.

Çözüm 4 : Profesyonel ekip ile şarj soketi temizlemek

Şarj soketi temizleme işlemleri adım 1 ve adım 2 de bir sonuç alamıyorsanız işinde profesyonel bir ekip yardımı ile sorununuzu çözmeniz gerekmektedir. Yerkili veya özel iPhone Servisi himzeti veren yerlerden destek alabilirsiniz.Tabi ki kendi imkanlarınız ile hiç bir ücret ödemeden şarj soketi temizliği yapmanız doğru bir karar olabilir fakat bu tip hassas parçaların sorununu çözmek için bir ücret ödemek gerekse bile bu işi profesyonel ekiplere bırakmak daha iyi olacaktır. Profesyonel ekiplerin kullandıkları temizlik aparatları ve temizlik sıvıları cihazınızın güvenli bir şekilde temizlenmesini sağlayacaktır.  Şarj soketi değişimi için bizden destek alabilirsiniz.

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir? Yazısında 10 Adet Yorum

 1. iphonesever dedi ki:

  Kürdanla temizleme adımında başarılı oldum. Bilgiler için teşekkürler.

 2. Bilge dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler ve kürdan sayesinde şarj sorunum çözüldü. Çok teşekkürler.

 3. Asım Karasoy dedi ki:

  iphone şarj yerimde temassızlık vardı. kürdan ya da iletken olmayan ince bir şey kesinlikle sorunu çözüyor . bir sürü pislik çıktı telefondan 🙂

 4. Semih T. dedi ki:

  telefonun şarj soketinde temassızlık vardı. telefon bi şarj oluyor bi olmuyordu meğer pislik varmış. telefonu kapatıp kürdan ve diş fırçası ile temizledim. temassızlık sorunu düzeldi şuan. teşekkürler.

 5. Yeni Malatyasporlu dedi ki:

  Allah razı olsun düzeldi sorunum bir sürü pislik çıktı garantiye göndercektim güven olmuyor parca degişiyorlrar orijinalini alıyorlar

 6. Işık dedi ki:

  Samsung telefonum şarj olmuyordu bende bu siteyi buldum ve kürdan gerçekten işey yaradı (bayabi pislik çıktı telefondan) ve buaradaçok nazik davranmayın sokun yani içine bitek iç kısımdaki ayrı duran yere dikkat edin onu zaten kendiniz yaparken anlarsınız bilgi için teşekkürler hayatımı kurtardınız ?

 7. Dicle dedi ki:

  Telefonumun şarjı kendi kendine bitiyor lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Citrus Mobil dedi ki:

   telefonu servisimizde incelememiz gerekiyor. Batarya değişimi işlemi ve yazılım işlemleri ile alakalı sorunları ortalama 1 saat içerisinde çözebiliriz

 8. Onur dedi ki:

  Telefonun arkaşına su kaçtı

 9. Barış dedi ki:

  Ya siz adamsınız 2-3 gündür şarjımı geceden takıyodum sabah uyandığımda şarjım hiç yükselmiş olmuyodu yeni şarj aleti aldım yine olmadı bataryayı 2-3 ay önce değiştirmiştim bataryada problem olmadığını biliyordum sonra aklıma soketi geldi ve temassızlık olduğunu öğrendim kürdan ile temizledim baya bi kir çıktı şimdi şarjım çok rahat doluyor ve şarj ucuna dokunduğumda bişey olmuyor adamsınız

Comments are closed.