FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Genel

iPhone Güncelleme Desteği Bitmesinin Olumsuz Yönleri

iphone guncelleme destegi bitmesinin olumusuz yonleri

iPhone güncelleme desteği bitmesinin bazı olumsuz yönleri olsa bile, telefon görüşmesi özelliği hiç bir zaman bitmeyecektir. Güncelleme desteği biten iphone cihazların, kullandığı yazılıma göre bazı uygulamaları kullanmalarına ve yüklemelerine izin verilmemektedir.

Telefonlarda arama özelliği haricinde en çok kullanıdığımız uygulamaların başında sosyal medya ve banka uygulamaları gelmektedir.

Şu an günümüzde iOS 17 yazıllımı kullanılmakta ve yıl sonuna doğru iOS 18 yazılımı geleceğini biiyoruz. Örnek vererek anlatmak gerekirse; en çok kullanılan Whatsapp uygulaması ios 12 ve üzeri telefonlarda çalışmaktadır. Bu da demek oluyor ki iphone 5s, ios 12.5.7 yazılımı sayesinde günümüzde whatsapp kullanımını destekleyen en eski iphone modelidir.

Bu yazımız 21.05.2024 tarahinde hazırlanmış ve okuyucularımız için güncellenmektedir.

iPhone Güncelleme Desteği Nedir?

Herkesin merak ettiği iphone güncelleme desteği nedir? güncelleme yapmazsa ne olur? gibi sorular hakkında bilgi vermek için yazılım güncellemesinin ne için yapıldığı hakkında bilgi verelim.

Yazılım güncellemesi, üretici firmaların kendisini sürekli geliştirerek satışını yaptıkları ürünlere ek özellik getirmeyi amaçlamaktadır. Kenidi hiç durmadan geliştiren teknoloji ile parmak okuyucu, yüz tanıma özelliği, NFC sayesinde temassız ödeme gibi telefonlara bir sürü ek özellik getirmektedir.

Bu özelliklerin bulunduğu telefonlar için sürekli yeni yazılım üretmekte veya güncelleme yaparak telefonların bu özellikleri desteklemesini sağlamaktadır.

Ayrıca güvenlik açıkları ve sistemsel sorunlar için ara güncellemeler yaparak sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlamaktadırlar.

Yazılım Güncelleme Desteği Bitmesi Ne Demek?

iPhone güncelleme desteği bitmesi, mevut kullanılan ios yazılımının artık geliştirilmeyeceği anlamına gelmektedir. Güncelleme desteği biten iphone marka telefonların yazılımına göre her uygulamayı yükleyip kullanamazsınız. Yüklü olan uygulamaların ise bazı özellikleri kısıtlanıp sadeleştirilmiş olabilir.

Yazılım güncellemesi bittiği zaman ek güvenlik geliştirilmesi ve iyileştirilmesi yapılmamaktadır. Bu da ilerleyen zamanlarda telefonun yazılımında güvenlik açıkları olabileceğini gösterir.

Uygulama güncellemesi ve uygulama özelliklerini kısıtlaması da iphone yazılımına göre değişmektedir.

iPhone'umun Güncel Son Yazılımı Hangisi?

Mevcut iphone telefonunuzun yada satın almayı düşündüğünüz yeni iPhone telefonun son güncel yazılımını merak ediyorsanız aşağıdaki listeden bakabilirsiniz. Yazılım güncellemesi biten iphone'a ek güvenlik yazılım güncellemesi ve sistem sorunlarını düzenleme amaçlı güncelleme gelmemektedir.

İOS 12.5.5

ios 12.5.5 yazılımı şu anda whatsap destekleyen en düşük yazılımdır. Bu yazılımda sosyal medya (instagram, facebook, yotube) uygulamlarını kullanamazsınız. Aşağıdaki yer alan iphone modelleri için bu belirtilenler geçerlidir.

 1. iPhone 5s
 2. iPhone 6
 3. iPhone 6 Plus

İOS 15.7.3

ios 15.7.3 yazılımı şu anda bir çok uygulamayı kullanmayı destekliyor. Az önce belirttiğimiz sosyal medya uygulamalarının tamamını desteklemektedi. Ayrıca banka uygulaması e-devlet gibi bir çok uygulamayı yüklemenize izin verir. ios 15.7.3 destekleri iphone modelleri aşağıdaki gibidir.

 1. iPhone Se 1. nesil
 2. iPhone 6s
 3. iPhone 6s Plus
 4. iPhone 7
 5. iPhone 7 Plus

İOS 16.7.7

ios 16.7.7 yazılımı şu anda en arada kalmış yazılım desek yeridir. ios 16.7.7 destekli telefonlarda performans olarak güzel bir seviyede olsa bile malesef son güncel yazılımı desteklemiyor. ios 16 yazılımını destekleyen iphone modellerinde güncel olarak bütün uygulamları sorunsuzca kullanabiliyorsunuz.

ios 16.7.7 destekleyen telefon modelleri aşağıda listelenmiştir.

 1. iPhone 8
 2. iPhone 8 Plus
 3. iPhone se 2. nesil
 4. iPhone x

iOS 17.4.1

ios 17.4.1 şu anda iphone telefonlarda en güncel yazılımdır. Bu yazılım sürekli olarak sistem güncellemeleri, hata düzeltmeleri ve ek özellikleri içersinde barındırır. Bu yazılımı kullanan iphone telefonlarda bütün uygulamalar ve özellikler aktif olarak kullanılır ve desteklenir.

ios 17.4.1 yazılım yükelenebilecek iphone modelleri şöyledir;

 1. iPhone xs
 2. iPhone xs max
 3. iPhone Xr
 4. iPhone 11
 5. iPhone 11 pro
 6. iPhone 11 pro max
 7. iPhone 12
 8. iPhone 12 mini
 9. iPhone 12 pro
 10. iphone 12 pro max
 11. iPhone 13
 12. iPhone 13 mini
 13. iPhone 13 pro
 14. iPhone 13 pro max
 15. iPhone 14
 16. iPhone 14 plus
 17. iPhone 14 pro
 18. iPhone 14 pro max
 19. iPhone 15
 20. iPhone 15 plus
 21. iPhone 15 pro
 22. iPhone 15 pro max

İOS Güncellemesi Desteği Hakkında Sonuç Olarak

ios güncelleme desteği iphone'da kullandığınız uygulamaların desteğini kesip kesmemesi çok önemlidir. Kullanacağınız uygulamalar yazılım desteğine app store özerinden bakarak, fiyat performans olarak dilediğiniz iphone'u kullanabilirsiniz. Ayrıca bu uygulamalar telefonda hafıza kaplayacağı için telefon hafızası sizin için yeterli seviyede olması gerekir.

Kablosuz şarj, NFC desteği, yüksek kalitede fotoğraf ve video çekme gibi ek özelliklere ihtiyacınız olduğu zaman bunları destekleyen en düşük yazılımı kullananan iphone tercih edilebilir. Bu size ortalama en az 1 yıl ihtiyacınız olan uygulama ve özelikleri kullanım imkanı sağlar.

Yazılım güncelleme sorunu olmadan en az 2-3 sene kullanabileceğiniz iphone satın almak isterseniz mutlaka son yazılımı destekleyen bir model tercih etmeniz gerekmektedir.