FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Telefon Arama Sırasında Ekran Kararıyor

arama yaparken ekran karariyor

Arama sırasıda ekran kararıyor sorunu, genelde telefonlarda ekran değişiminden sonra kaynaklandığı görülmektedir. Bunun sebebi ise ekran kırıldığı zaman telefonun sensörü hasar almasından veya montaj esnasında apılan hatadan kaynaklanmaktadır. Ekran montajı yapılırken sensörün olduğu bölüme bir madde veya yapıştırıcı sıkışmış olabilir. Hiç telefon tamir görmedi ama arama yaparken ekran kararıyor ise telefonunuzun sensör adı verdiğimiz parçası arızalanmıştır.

Arma esnasında telefon ekran kararmıyor sorunuda az önce yukarıda anlattığımız gibi ekran kırıldığı zaman telefonun sensörü arızalanmış olabilir, ekran montajı yapılırken sensörün olduğu bölüme bir madde veya yapıştırıcı sıkışmış olabilir. Hiç telefon tamir görmedi ama arama yaparken ekran kararıyor ise telefonunuzun yaklınlık sensörü adı verilen parçası arızalanmıştır,

Arama Sırasında Ekran Kararmıyor

Sonuç olarak telefonda sensör adı verilen parça, arama esnasında telefonu kulağına götürdüğünüzü algılayan parçadır. Bu özellik sayesinde telefon ile görüşme esnasında, yanağınıza telefon dokunduğunda hiç bir tıklamaya izin vermesini engellemektedir.

Samsung telefonda bu arızayı kontrol etmek için, telefon numarası yazdğınız bölümde ekrana *#0*# yazarak çıkan menüde ayarları edebilirsiniz. Xiaomi telefonlarda ise sorunu görmek için, telefonun yine numara yazıdğınız bölümde ekrana *#*#6484#*#* yazıp ayarları kontrol edebilirsiniz. Bu yöntemler Xiaomi ve Samsung telefonlarında denenmiştir ve parça arıza yok ise sorun başarı ile giderilmiştir. iPhone telefonlarda böyle bir ayar menüsü yoktur. iPhone yakınlık sensörü değişimi yapılırken ön kamerası ve ahize filmi set olarak değiştirmiş olursunuz.

Son olarak, telefonunuza ekran koruyucu taktıktan sonra arama sırasından ekran kararıyor sorunu başladı ise, ekran koruyucunu çıkartarak denemenizi tavsiye ederim.

Sensör değişimi telefon araması sırasında ekran kararıyor vey telefon araması sırasonda ekran kararmıyor sorunun kesin çözümüdür. Bazı telefonlarda sensör değişirirken ön kamera ön mikron ve ahize filmi ile beraber değişmektedir.

Telefon arama sırasında ekran kararıyor sorunu çözümü ve diğer telefon arızaları için Citrus Mobil, sosyal medya hesapları aracılığı ile her ay ücretsiz telefon tamiri hizmeti sunmaktadır. Cihazınızı ücretsiz onarmak istiyorsanız citrusmobil hesabını takibe alabilir ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

 

iPhone Telefon Görüşmesi Yaparken Ekran Kapanıyor ve Açılmıyor

En çok karşılaşılan iphone telefon görüşmesi yaparken ekran kapanıyor ve karşı taraf kapatana kadar ekran açılmıyor sorununu ön kamera ahize gilmi ve yakınlık sensörü parçalarının üzerinde bulunduğu ekranın iç tarafında kalan filmin arızalanmasından kaynaklanmaktadır. Bunun tek çözümü bu arızalı olan yakınlık sensörü parçasının değiştirilmesidir. Bu sorunu yaşayan kullanıcılar herhangi bir telefon görüşmesine dahili numara tuşlaması veya herhangi bir tuşlama yapmak istediği zaman ekran kapalı olduğu için yapma şansı yoktur. Hatta telefon görüşmesi esnasında farklı bir uygulama açıp not alma, bilgileri kontrol etme etme gibi bir şansı da yoktur. Bu sorunun en can sıkıcı taraflarının başında da bu gelmektedir.

Yakınlık Sensörü Arıza Belirtileri

Yakınlık sensörü arıza belirtilerini telefonda bir kaç deneme ile yapabilirsiniz. Telefonu günlük kullanımda eziyet hale getiren yakınlık sensörü arıza belirtileri aşağıda belirtilmiştir. Sensör değişimi ile bu sorunu çözebilirsiniz.

  1. Whasapp mesajlardan gelen sesli not / mesaj gönderilerini dinlemek istediğiniz zaman ekran kararır.
  2. Telefon görümesi yaparken, telefonu yanağınıza yaklaştırıp uzaklaştırdığınız zaman ekran ışığı kapanır ve açılır.
  3. Whasapp sesli konuşmada ahize ile konuşmaya çalışırken ekran kapanmaz veya açılmaz.

Servisimizde telefon tamiri yaptırmak istediğiniz zaman yakınlık sensörü sorununu 30 dk ile 3 saat içerisinde yaptırabilirsiniz.

Aklınıza takılan sorular ile ilgili daha fazla bilgi almak için 0 (553) 911 84 53 numaralı WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilir ya da diğer iletişim kanalları ile bizimle irtibat kurabilirsiniz.