Genel

iPhone Sıvı Algılandı Ne Yapmalıyım?

iphone sivi algilandi ne yapmaliyim

iPhone sıvı algılandı ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız, öncelikle bu sorunun sebeplerini öğrenmeli ve bundan sonra "sıvı algılandı uyarısı" almamak için telefonu kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim.

iPhone sıvı algılandı uyarısını veren telefonlarda acil geçersiz kıl seçeneğini seçerek telefonunuzu şarj etmek için fazlaca zorlarsanız kısa devre oluşmasına sebep olabilirsiniz.

iPhone Şarj Edilemiyor Lightning Bağlayacısında Sıvı Algılandı

iPhone sıvı algılandı uyarısı genellikle aşırı nem, terleme ve sıvı ile temas halinden sonra ortaya çıkmaktadır. şarja taktığınız zaman ekrana çıkan “iPhone sıvı algılandı lightning bağlayıcısında sıvı algılandı. Bağlayıcının kurumasına izin vermek için bağlantıyı kesin. Şu anda şarj etme iphone’unuza zarar verebilir” uyarısını mutlaka dikkate almalısınız. Aksi takdirde telefonun şarj soketine veya anakart üzerinde bulunan şarj entegresi, nand gibi bir çok parçaya kısa devre yapmasına sebep olabilirsiniz.

iphone sarj edilemiyor lightning baglayicisinda sivi algilandi

iPhone telefonlarda şarj soketine ( lightning bağlayacısına ) sıvı teması olduğu zaman bu bildirim ile karşılaşılmaktadır. Bu sorun çıkan telefonların lightnig bağlayıcısındaki sıvı kendiliğinden kurumasını beklemekteyiz. Sıvı algılandı uyarısından sonra iphone şarj olmuyor ise mutlaka aşağıda anlattıklarımızı uygulamadan şarja takmayınız. Şarj soketine bulaşan sıvı telefona hiç bir hasar vermeden kuruduktan sonra şarj etmenize imkan sağlayacaktır. Aksi takdirde sıvı temasına maruz kalmış olan iphone şarj soketi, yenisi ile değiştirilerek test edilemelidir.

"iPhone Sıvı Algılandı" Uyarısı Neden Çıkar?

iPhone sıvı algılandı uyarısı şarj soketine temas eden sıvı sonrası, aşırı nemli ortamda uzun süre kalması ve kullanıdığınız şarj kablosunun ucunda sıvı olmas sonucu çıkmaktadır. Bu ekran çıkan bildirim dikkate alınalı ve hemen şarjdan telefonunuzu çekmelisiniz. Genellikle yaz aylarında daha çok ortaya çıkan bu sorun, aşırı yağmurlu havalarda da sürekli görülmektedir. Mutfakta lavobo kenarı ıslak zeminde bırakılan iphone telefonlarda da uyarı ortaya çıkabilmektedir.

İPhone sıvı algılandı uyarısı geldiğinde yapılması gerekenler

Apple iPhone telefonlarda kullanılan iOS sistemi, cihaza zarar verebilecek herhangi bir sorun algılandığında ( sıvı teması, aşırı sıcaklık v.b. ) otomatik olarak bu sorun ile ilgili ekrana bildirim çıkartarak kullanıcıyı uyarmaktadır. Sıvı algılandı uyarısından sonra hızlı şarj bitiyor ise şarj soketinde oksitlenme başlamış olabilir. Eğer telefonunuzda iPhone sıvı algılandı uyarısı veriyorsa mutlaka aşağıdaki adımları yapmalı, ve telefonun zarar görmesini önlemelisiniz.

 1. Telefonun sorunu geçene kadar kesinlikle şarj etmeye çalışmayın.
 2. Kağıt mendil kullanarak şarj girişinin olduğu lightning bağlayıcısını temizlemeye çalışın.
 3. Telefonun ekranına gelmeyecek şekilde, telefonun arka bölümünde şarj girişine doğru olan bölümü dön Makinesi ile 1 dakika kurutun.
 4. Şarj kablosunun lightning bölümünü de  aynı şekilde temizleyin.
 5. Toplamda beklememe süresi 30 dakikadan sonra tekrar telefonu şarj ederek sorunun geçip geçmediğini kontrol edin.

Bu yapılan işlemin sonunda telefonunuz artık uyarı vermiyor ve eskisi gibi şarj ediyor ise sorunu çözmüş oluyoruz. Geçici olarak telefonun bozulma riskini göze almak istiyorsanız, ekran açıkken şarja taktığınızda çıkan bildirimde acil geçersiz kılma yazısını tıklayarak riskleri göze alıp şarj etmeyi sağlayabilirsiniz.

Şarj sorununuz devam ediyor ise, telefonunuzu nemsiz bir ortamda 1 gün bekleterek şarj sorununuzu kontrol edebilirsiniz. 

Telefonunuz hiç şarj olmuyor ve uyarı da vermiyor ise kontrol edilmesi için Apple yetkili servise veya CitrusMobil servislerine ulaşarak destek alabilirsiniz.

Şarj Soketi Temizlemek İşe Yarar mı?

iPhone sıvı algılandı ve iPhone şarj edilemiyor uyarısı aldığınız zaman teke başınıza yapabileceğiniz en iyi tamir seçeneği şarj soketini temizlemektedir. Alt bölümden sıvı teması alan iphone telefonları bir çoğunda öncelikle şarj sorunu olmakla beraber hoparlör ve mikrofon şikayetleri de yaşanmaktadır. Bunun sebebi ise bir çok iphone modelinde bu üç özellik tek bir parçadan kontrol edilmesidir. iphone şarj soketi temizleme hakknda detaylı yazımızı okuyabilir, yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri de deneyebilirsiniz.

iPhone Acil Geçer Kılma Nedir?

iPhone acil geçersiz kılma, telefonun bir tehlike algılamasında durumunda ortaya çıkan güvenlik bildirimidir. Bu bildirim genellikle sıvı teması ve aşırı ısınma sonrası ortaya çıkmaktadır.

Telefona bir şeyin zarar verdiğini kullancıya bildirir. 

Acil geçersiz kıl uyarısı çıktığı zaman mutlaka gereken kontrolleri yaparak telefonun neden uyarı verdiğini tespit edin.

Sorun düzelmez ise en yakın teknik servisten destek alın.

iPhone Sıvı Algılandı Ne Yapmalıyım? Yazısında 4 Adet Yorum

 1. Rüştü dedi ki:

  Fatih bey bizimle iletişime geçti sıvı onarımını adım adım uygulatip yardımcı oldular çok teşekkürler

 2. Seda dedi ki:

  2. El ı phone 11 aldım fakat ara ara sarj ederken sıvı uyarısı yazısı gördüm ve sık yaşamaya başladım fön makinesinide tuttum ama geçici olaral gidiyo ne yapmalıyım

 3. Meryem Gamze dedi ki:

  bu taktigi denedim su degil cay dokuldu ve yarım saat kırk bes dk sonra sarja taktıgımda uyarı vermisti ben biraz elektrk süpürgesiyle cektirdim suyu ve 5 saat dikey bi sekilde bıraktım tekrar şarja taktıgımda uyarı cıkmadı ve şarj oldu. ilerleyen zaman icerisinde tekrardan gün yüzüne cıkarmı ya da herhangi bi sorun yaratır mı ?

 4. Mert Başaran dedi ki:

  Telefonun sıvı teması hatası verdikten sonra şarjı bitti ve kapandı. Sabah kablosuz şarj ile telefonumu şarj ettikten sonra, sorunsuz şarj oldu ve telefon açıldı. Telefon açıldıktan sonra kablo ile şarj etmeye çalıştım. Şu anda kablolu ve kablosuz şarj oluyor.

Comments are closed.