tarihinde yayınlandı 1 Yorum

iPhone Sıvı Algılandı Ne Yapmalıyım?

iphone sivi algilandi

iPhone sıvı algılandı ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız, öncelikle bu sorunun sebeplerini öğrenmeli ve bundan sonra “sıvı algılandı uyarısı” almamak için telefonu kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim.

iPhone Şarj Edilemiyor Lightning Bağlayacısında Sıvı Algılandı

iPhone sıvı algılandı uyarısı genellikle aşırı nem, terleme ve sıvı ile temas halinden sonra ortaya çıkmaktadır. şarja taktığınız zaman ekrana çıkan “iPhone sıvı algılandı lightning bağlayıcısında sıvı algılandı. Bağlayıcının kurumasına izin vermek için bağlantıyı kesin. Şu anda şarj etme iphone’unuza zarar verebilir” uyarısını mutlaka dikkate almalısınız. Aksi takdirde telefonun şarj soketine veya anakart üzerinde bulunan şarj entegresi, nand gibi bir çok parçaya kısa devre yapmasına sebep olabilirsiniz.

iphone sarj edilemiyor lightning baglayicisinda sivi algilandi 1
iPhone şarj edilemiyor. Lightnig bağlayıcısında sıvı algılandı.

iPhone telefonlarda şarj soketine ( lightning bağlayacısına ) sıvı teması olduğu zaman bu bildirim ile karşılaşılmaktadır. Bu sorun çıkan telefonların lightnig bağlayıcısındaki sıvı kendiliğinden kurumasını beklemekteyiz. Sıvı algılandı uyarısından sonra iphone şarj olmuyor ise mutlaka aşağıda anlattıklarımızı uygulamadan şarja takmayınız. Şarj soketine bulaşan sıvı telefona hiç bir hasar vermeden kuruduktan sonra şarj etmenize imkan sağlayacaktır. Aksi takdirde sıvı temasına maruz kalmış olan iphone şarj soketi, yenisi ile değiştirilerek test edilemelidir.

iPhone Sıvı Algılandı” Uyarısı Neden Çıkar?

iPhone sıvı algılandı uyarısı şarj soketine temas eden sıvı sonrası, aşırı nemli ortamda uzun süre kalması ve kullanıdığınız şarj kablosunun ucunda sıvı olmas sonucu çıkmaktadır. Bu ekran çıkan bildirim dikkate alınalı ve hemen şarjdan telefonunuzu çekmelisiniz. Genellikle yaz aylarında daha çok ortaya çıkan bu sorun, aşırı yağmurlu havalarda da sürekli görülmektedir. Mutfakta lavobo kenarı ıslak zeminde bırakılan iphone telefonlarda da uyarı ortaya çıkabilmektedir.

İPhone sıvı algılandı uyarısı geldiğinde yapılması gerekenler

Apple iPhone telefonlarda kullanılan iOS sistemi, cihaza zarar verebilecek herhangi bir sorun algılandığında ( sıvı teması, aşırı sıcaklık v.b. ) otomatik olarak bu sorun ile ilgili ekrana bildirim çıkartarak kullanıcıyı uyarmaktadır. Sıvı algılandı uyarısından sonra hızlı şarj bitiyor ise şarj soketinde oksitlenme başlamış olabilir. Eğer telefonunuzda iPhone sıvı algılandı uyarısı veriyorsa mutlaka aşağıdaki adımları yapmalı, ve telefonun zarar görmesini önlemelisiniz.

  1. Telefonun sorunu geçene kadar kesinlikle şarj etmeye çalışmayın.
  2. Kağıt mendil kullanarak şarj girişinin olduğu lightning bağlayıcısını temizlemeye çalışın.
  3. Telefonun ekranına gelmeyecek şekilde, telefonun arka bölümünde şarj girişine doğru olan bölümü dön Makinesi ile 1 dakika kurutun.
  4. Şarj kablosunun lightning bölümünü de  aynı şekilde temizleyin.
  5. Toplamda beklememe süresi 30 dakikadan sonra tekrar telefonu şarj ederek sorunun geçip geçmediğini kontrol edin.

Bu yapılan işlemin sonunda telefonunuz artık uyarı vermiyor ve eskisi gibi şarj ediyor ise sorunu çözmüş oluyoruz. Geçici olarak telefonun bozulma riskini göze almak istiyorsanız, ekran açıkken şarja taktığınızda çıkan bildirimde acil geçersiz kılma yazısını tıklayarak riskleri göze alıp şarj etmeyi sağlayabilirsiniz.

Şarj sorununuz devam ediyor ise, telefonunuzu nemsiz bir ortamda 1 gün bekleterek şarj sorununuzu kontrol edebilirsiniz. 

Telefonunuz hiç şarj olmuyor ve uyarı da vermiyor ise kontrol edilmesi için Apple yetkili servise veya CitrusMobil servislerine ulaşarak destek alabilirsiniz.

Şarj Soketi Temizlemek İşe Yarar mı?

iPhone sıvı algılandı ve iPhone şarj edilemiyor uyarısı aldığınız zaman teke başınıza yapabileceğiniz en iyi tamir seçeneği şarj soketini temizlemektedir. Alt bölümden sıvı teması alan iphone telefonları bir çoğunda öncelikle şarj sorunu olmakla beraber hoparlör ve mikrofon şikayetleri de yaşanmaktadır. Bunun sebebi ise bir çok iphone modelinde bu üç özellik tek bir parçadan kontrol edilmesidir. iphone şarj soketi temizleme hakknda detaylı yazımızı okuyabilir, yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri de deneyebilirsiniz.

iPhone Sıvı Algılandı Ne Yapmalıyım?” üzerine 1 yorum

  1. Fatih bey bizimle iletişime geçti sıvı onarımını adım adım uygulatip yardımcı oldular çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir