Genel

iPhone Reset İşlemi Nasıl Yapılır

iphone reset islemi nasil yapilir

iPhone reset işlemi ile telefonun sistemsel sorunlarına çözüm sağlayıp donma, kilitlenme ve bir çok yazılım hatasına çözüm sağlayabilirsiniz. iPhone hard reset olarak adlandırılan bu işlem için ek bir parçaya yada malzemeye bilgilsayara v.s gerek yok. Sadece telefonunuzun tuşları çalışıyor olması yeterlidir.

Şimdi hangi iphone modeli nasıl rest atılır hard reset ile telefonu nasıl açarız onlara bakalım.

iPhone 6 ve 6 Plus Reset Atma ( Hard Reset )

iPhone 6 ve 6 plus telefon modelinde sistemsel ve yazılımsal olarak sorunları çözmek için hard rest işlemini deneyebilirsiniz. Bu işlemde aşağıdaki resimdeki gibi on off ( açama kapama tuşu ) ve home tuşuna ( ekranın alt bölümündeki tuş) basılı tutarak 5 saniye beklemeniz yeterlidir. Hard reset işlemini yaptığınızda telefon kapanır ve tekrar kendiliğinden açılır. iPhone 6 reset işleminde ekrana apple logosu geldiği zaman parmaklarınızı tuşlardan çekmeniz gereklidir.

Bu işlem iphone 6s ve iphone 6s plus model telefonlarda a aynı şekilde yapılmaktadır.

iphone 6 reset atma hard reset
iPhone 6 ve iphone 6 plus reset atma hard reset

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Reset Atma ( Hard Reset )

iPhone 7 ve iphone 7 plus reset atma işlemi home tuşu yapısının değişmesi ile biraz daha farklı olmuştur. iPhone 7 ve plus telefonda reset atma işleminde home tuşu özelliğini kullanmıyoruz. iPhone 7 reset atma işlemi için sol taraftaki ses sesviyesini azaltma ve telefonu açma kapama tuşuna 5 saniye boyunca ( telefonun kapanıpaçılana kadar ) basılı tutarak yapabiliriz.

iphone 7 reset atma hard reset
iPhone 7 ve iphone 7 plus reset atma – hard reset

iPhone 8 ve Üzeri Modeller İçin Reset Atma ( Hard Reset )

iPhone 8 ve x aynı anda üretilmiş modeller olduğu için sistem yapıları birbirine çok benzemektedir. Reset atma işlemi de iphone 8 ve üzeri telefonların hepsinde aynı şekilde yapılmaktadır. iPhone x gibi tam ekran olan modellerin tamamında reset atma işlemi telefonun sol tarafındaki ses tuşları ve açma kapama tuşu ile yapılmaktadır.

iPhone 11 de dahil olmak üzeri tam ekran iphone model telefonlarda reset işlemi

iphone 8 x 11 12 13 reset atma
iPhone 8 ve üzeri modellerde reset atma işlemi – hard reset

iPhone hard reset işlemi ile telefondaki sorun yada sorunlarınız düzelmez ise iphone yazılım sıfırlamayı deneyebilirsiniz. iPhone yazılım sıfırlama işlemi için bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. iPhone yazılım sıfırlama işleminde telefondaki bütün bilgiler silenecektir.