Genel

iPhone Şarj Kablosu Neden Temassızlık Yapar

iphone sarj kablosu neden temassizlik yapar

iPhone şarj etmeye çalışırken şarj kablosunda temassızlık sebebi ile sürekli olarak şarja takıldı ve çıkartıldı sesi gelmesi, şarj kablosunun bir tarafı şarj edip diğer tarafı şarj etmemesi, soketi bastırdığınız zaman şarj etmesi, şarj kabolusunu aşağı/ yukarı veya sağla/sola ahreket ettirdiğiniz zaman şarj etmesi kabloun veya şarj soketinin arızalanmasının belirtisidir. iPhone şarj kablosunun temassızlık yapan telefonlarda en sık karşılaştığımız sorunların başında, telefonun şarj soketinin uzun süre kullanım kaynaklı toz dolması sebebi ile şarj ederken temassızlık sorunu gelmektedir.

iPhone Şarj Kablosu Temassızlık Nedenleri ve Çözümü

iPhona şarj kablosunun temassızlık yapmasının veya bazen şarj edip bazen şarj etmemesinin sebepleri ve çözüm yolları ile sizde artık bu sorundan tamamen kurtulabileceksiniz. iPhone şarj olmuyor sorunun en temel sebeplerin başında gelen şarj kablosu sorunudur. iPhone şarj ederken temassızlık yapıyor sorunu kullandığınız şarj aletine bir arıza olduğunun, iphone şarj soketinin temizlenmesi gerektiğinin yada şark soketinin yenisi ile değişmesi gerektiğinin habercisidir.

iPhone şarj kablosu aynı type-c kabololar gibi 2 yönlü şarj etme özelliğine sahiptir. Eğer şarj koblosunun bir yönü ile şarj ediyor, diğer yön ile şarj etmiyor ise şarj kablosunda veya şarj soketinde oluşan yıranmalardan kaynaklıdır. Böyle bir şikayetiniz var ise öncelikle farklı bir kablo deneyerek sorunun neyden kaynallı olduğunu öğrenebilirsiniz.

iphone lightning algilayicisi

iPhone şarj soketi temassızlık yapmaya başlamasından sonra ortaya çıkan şarj etmeme sorunu lightnin bağlayıcısında sıvı algılandı uyarısı ile aynı anda başladı ise ve hiç şarj edemiyorsanız belli bir süre bekledikten sonra tekrar deneyebilirsiniz. Lightning sıvı algılandı uyarı için daha detaylı bilgiye buradan bakabilirsiniz.

iphone sarj soketi temassizlik

Ucunda yıpranma olan şarj kablosu ile iphone telefonunuzu şarj etmeye çalışırken temassızlık yaşamanız durumunda farklı bir şarj kablosu kullanarak temassızlık sorununun geçip geçmediğini kontrol edebilirsiniz.

iphone lightning kabloda olusan yipranma

Kullandığınız prizde tam oturmayan ve boşluk kalan şarj aletleri sebebi ile sürekli şarjda temassızlık olmasını fark ederseniz, farklı bir priz yada şarj adaptörü kullanmanız tavsiye edilir.

iphone adaptoru sarjda temassizlik

Phone kapalıyken şarj oluyor açıkken olmuyor ve uyarı veriyor ise sorun iPhone şarj soketi ve iPhone anakart ile alakalı olabilmektedir. Bu durumda telefonu kullanmak bir işkeneye dönüşmekte ve kısa sürede tamir edilerek sorunun çözülmesi gerekmektedir.

iphone sarj temassizlik sorunu soket ve anakart tamiri

iPhone şarja etmeye çalışırken kaboluyu bastırarak şarj edebiliyorsanız şarj soketinde oluşan tozlanma sebepli bir sorun yaşıyor olma ihtimaliniz çok yüksek. Bu durumda iphone şarj soketi temizliği yaparak sorunu çözebilirsiniz.

iPhone Şarj Soketi Temassızlık

iPhone şarj soketi temasslık yapması genelde basit yöntemlerle çözülebilecek nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Bunların en başında yapılacak işlem iphone şarj soketi temizleme işlemidir. iPhone şarj soketi temassızlık yapması durumunda şarj soketi temizliği yapılmasına rağmen sorun düzelmedi ise farklı bir şarj kablosu mutlaka deneneyiniz. Bu yöntemler kesin bir çözüm sunma oranı çok yüksektir. Sorun halen çözülmedi ise şarj soketi değişimi yaparak bu sorunu çözebilirsiniz.

iPhone Şarj Soketinde Temassızlık Telefona Zarar Verirmi?

iPhone şarj soketinde temassızlık olduğu halde sürekli olarak bu şekilde telefonu kullanmak telefonun özellikle anakartında zarar verebilmektedir. Bunun nedenini basit olarak anlatmak gerekirse, evde aniden gidip gelen elektrik kesintileri sonrasında aktif çalışmakta olan televizyon, beyaz eşya gibi elektornik cihazlar sigorta atması ve kısa devre oluşması gibi telefonda da bu hasarların almasına sebep olabilmektedir. iPhone cihazlarda sürekli şarj soketi temassızlık yapıp şarj kesip tekrardan şarj etmesi ise anakart üzerinde bulunan iphone şarj entegresine zarar vererek telefonun arızalanmasına sebep olmaktadır.