Genel, Kamera Sorunları

iPhone Kamera Odaklama ve Titreme Sorunu Çözümü

iphone kamera odaklama ve titreme sorunu cozumu

iPhone kamera odaklama ve titreme sorunu telefonun düşme ve darbe sonrası kamerada bulunan manyetik özeliğini kaybetmesi ve kamera lensinin bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Birden çok arka kameraya sahip olan iPhone telefonlarda portre çekim ve normal çekim olarak ikiye ayrılan kamera sorunu olsa da, bu sorunun kesin çözümü arızalı olan kameraların değişmesi ile sağlanmaktadır.

Daha önce tamir görmüş olan telefonlarda ortaya çıkan kamera sorunu ise montaj hatasından kaynaklanbilmektedir. Montaj hatasından kaynaklı iphone kamera sorununda en çok karşılaştığımız ise koruma kafesi takılmadan montajı tamamlanan telefondalardır.

iPhone kamera sorunu, ön kamera ( selfi kamera ) ve arka kamera olarak değişmektedir. iPhone ön kameralarda genelde tozlanmadan kaynaklı buğulu ve net olmayan resim çekme şikayeti gelmektedir.

iPhone telefonlarda bulunan arka kameralar set halindedir ve tek bir kameranın arızalanması sonrasınında diğer kameralar ile birlikte set olarak değişmektedir.

iPhone Arka Kamera Odaklama Sorunu ve Çözümü

iphone arka kamera odaklama sorunu ve cozumu
iphone arka kamera odaklama sorunu ve çözümü

iPhone arka kamera odaklama yapmıyor ise öncelikle kamera camı’nın temiz bir bez ile temizleyerek denememiz gerekmektedir. iPhone arka kamera camında kırık, çatlak varsa bunun değişimi ni yaptırarak sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer arka kamerada bir arıza sebebi ile odaklama sorunu var ise kamera değişimi yapmadan bir kaç pratik yöntem ile bu sorunu çözmeye çalışabiliriz. Manyetik özelliği bulunan iphone arka kameranın geçici olarak düzgün çalışması için telefon sökülerek arka kameraya küçük mıknatıs yapıştırılarak bu sorun çözüm sağlanabilir.

Arka kamera lenslerinde toz var ise bu kameradaki tozlar pamuk veya kulak temizliyici aparat ile hafifçe dokunarak temizlenerek kameranın odaklanmasına engel olan yabancı maddelerden kurtarmış olarak test edebiliriz. Resim ve video çekmeden önce kameranın camı temizlenerek kullanmak kameranın net resim çekmesine yardımcı olamaktadır.

Kameradaki arızaya göre odaklama sorunu bazı iphone telefonlarda yakın mesafeden çekilen resimlerde ortayaçıkarken, bazı modellerde de uzak mesafeyi çekerken odaklama sorunu ortaya çıkmaktadır.

Bütün bu denemelerden sonra iphone arka kamerada odaklama ve titreme sorunu geçmedi ise arka kamerayı değiştirmek soruna kalıcı ve kesin çözüm olacaktır.

iPhone Arka Kamera Titreme Sorunu ve Çözümü

iphone arka kamera titreme sorunu ve cozumu
iphone arka kamera titreme sorunu ve çözümü

iPhone kamera uygulamasını açar açmaz arka kamerada titreme var ise bu sorunun çözümü arka kamera değişimi ile gerçekleşebilmektedir. Arka kamerada titreme sorunu geçici olarak mıknatıs yardımı ile çözüm sağlanabilse de titreme sorunu çözüldükten sonra arka kamerada odaklama sorunu ortaya çıkmaktadır. Arka kamera titreme başladıktan sonra kamera uygulaması çalıştırmamız ile birlikte telefonun üst kısmında ısınma ortaya çıkması normal bir durumdur. Arka kamerayı açık tutmadığımız sürece bu telefon zarar verecek bir sorun değildir. Fakat arka kameradaki arıza nedeni ile uzun süre kullanımda aşırı ısı sebebi ile telefonda farklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

iPhone arka kamerada titreme sorunu çözümü için ve bu arızalı parçanın telefona farklı hasarlar vermesini önlemek için iphone arka kamera değişimi yapılmalıdır.