Genel

Telefonumun Şarjı Çok Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

telefonumun sarji cok cabuk bitiyor ne yapmaliyim

Telefonumun şarjı çok çabuk bitiyor ne yapmalıyım? sorusuna cevap verebilmek için önce telefonun yazılımsal bir sorunu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Telefonun şarjı çok çabuk ve hızlı bitiyor ise buna etken 4-5 ana sebep vardır. Bunlar yazılımsal sorunlar, batarya/pil sorunları ve kısa devre sorunlarıdır. Şarjı hızlı biten telefonun bataryası, 2 yıl ve üzeri süredir kullanılıyor ise bu sorunun ana sebebi batarya ömrünün bitmesi olabilir. Çünkü akıllı telefonlardaki bataryaların ömrü ortalama 500 şarj döngüsüdür. Eğer telefonun bataryasını değiştirmenize rağmen sorun geçmedi ise, telefonda akım çekme veya kısa devre gibi anakartında bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Telefonun bataryası değiştiği zaman bile çabuk şarj bitme sorunu düzelmedi ise anakart üzerindeki şarj entegresi arızası veya farklı bir kısa devre olabilir.

Yazımızın devamında telefonun şarjı hızlı bitmesi hakkında bütün bilgiler ve gerekli çözüm yolları anlatılmıştır. Sizde bunları okuduktan sonra gerekli kontrolleri yaparak telefondak şarj sorunu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sayfa Konu Başlıkları

Telefonun Şarjı Neden Çabuk Biter?

Telefonun sarji hizli bitiyor

Android telefonlarda şarj soketindeki kırılmalar, sıvı teması sonrası oksitlenme olması Telefonun şarjının hızlı bitmesine sebep olur. Uzun süre kullanılan android telefonlarda batarya ömrünü bitmesi veya batarya şişmesi sebebi ile de telefonda hızlı şarj bitmesine nedendir. 

Eğer telefonun şarjı hızlı bitiyor diye batarya değişimi yaptıysanız ve batarya değiştirmenize rağmen şarjı hızlı bitiyor ise telefonda akım çekme mevcuttur. Bu durumda uzman teknik servislerde kontrol edilmesi ve akım çeken parça veya parçaların tamir edilmesi gerekmektedir.

iPhone model telefonlarda batarya değişmesine rağmen şarjın az gitmesi ve hızlı şarj bitiyor sorunu devam etmesi genelde şarj entegresi arızasından kaynaklanmaktadır. iPhone şarj entegresi sorunu yaşayan telefonların hepsinde şarjın hızlı betme sorunu yaşanmaktadır. Telefon tamiri işleminde şarjın hızlı bitme sorunu, gerekli ölçümler yapıldıktan sonra tespit edilemiyor ise yazılım ile alakalı kontroller ve gerekli ise yazılım sıfırlaması sorunu çözebilir.

Telefonumun Şarjının Çabuk Bitmesi Nedenleri

hizli sarj bitme sorunu kisa devre

Telefon şarjının çabuk şarj bitme sorununu çözmek için telefonun herhangi bir parçasını değiştirmeden yazılımsal sorunlar ile çözüm sağlamaya çalışmalıyız. Yazılım ile düzelmeyen hızlı şarj bitme sorununu telefondaki batarya, şarj soketi, anakart ve diğer parçaların tek tek kontrolü yapılıp sorunlu parça veya parçaların değiştirilmesi çözülmektedir. Yazılım harici donanımsal sorunların tespiti ve çözümü için telefon sökülerek iyi bir gözlem yapılması gerekir. Telefon söküldüğü zaman anakart üzerinde veya diğer parçalarda sıvı teması gözlemlenirse bu parçaların temizliği yapılmalı, temizliği yapıldıktan sonra sorun devam ediyor ise sıvıdan zarar görmüş olan parçalar değiştirilerek kontrol yapılmalıdır.

Yazılımsal Hatası Sebebi İle Hızlı Şarj Bitiyor Sorunu

Telefonların çalışması parçalardan ibaret olarak gözüksede yazılım da parçaların çalışması için bir o kadar önemlidir. Telefonda kullandığınız bütün uygulamalar ve bu uygulamalardaki hatalar yazılım sorunu kapsamındadır. Eğer telefonunuzun şarjı çok çabuk bitiyor ise öncelikle telefon kullanılan uygulamaların ne kadar güç harcadığına dikkat etmelisiniz. Hiç kullanmadığınız halde çok fazla enerji harcayan uygulamalar varsa bunları kaldırarak veya optimize ederek telefonun şarjının hızlı bitme sorununa etken olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer telefondaki hızlı şarj bitme sorunu devam ediyor ise, telefonun yedeğini alarak fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyerek sorunun yazılımsal olup olmadığını net olarak tespit edebilirsiniz. Telefonu fabika ayarlarına sıfırlayıp hızlı şarj bitme sorunun ortadan kalkıp kalkmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu işlem sonrasında hızlı şarj bitme sorunu yazılım ile alakalı mı yoksa farklı bir sorunu olup olmadığının kesin kontrolünü yapmış olursunuz.

Telefonda Oluşan Kısa Devre Sebebi İle Çok Çabuk Şarj Bitmesi

Telefonda oluşan kısa devrelerin tamamı ( telefonun herhangi bir yerinde oluşan kısa devre ) normalin üzerinde akım çekmesine ve telefonun şarjı hızlı bitmesine sebep olmaktadır. Telefonlarda en riskli ve zor tamir işlemidir. Bu işlemde telefonun çabuk şarj bitmesi sorununu etkileyen kısa devre bulunduktan sonra gerekli anakart tamiri ve parça değişimi yapılarak sorun çözülmektedir. Kısa devre olan telefonda mutlaka farklı bir sorun yada sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kısa devre sorunu olduğu için hızlı şarj bitmesi yaşanan telefonlarda kamera, ses, flash, şebeke, tuş sorunları gibi farklı sorunlar ile birlikte ortaya çıkmaktadır.

Bataryanın Ömrü Bittiği İçin Veya Bozulduğu İçin Hızlı Şarj Bitmesi

Uzun süre kullanımda olan elektronik cihazların bataryaları, aynı telefonun kumanda pili gibi belli bir süre sonra kullanım ömrü azalmakta ve zaman geçtikçe tamamen bitmektedir. Bataryaların kullanım ömrünün azalması durumunda kullanıcılar şarjım eskisi kadar gitmiyorşarj hızlı bitiyorşarjım çabuk bitiyor gibi telefon kullanımında şikayetleri ortaya çıkmaktadır. iPhone telefonlarda batarya ömrünün bitip bitmediğini ayarlar bölümünden kontrol edebilirsiniz. Burada size pil sağlık durumunu gösterecektir.

Diğer markalarda ise özel programlar sayesinde veya yetkili servislerde pil şarj döngüsünü kontrol edilmesini sağlayarak pil sağlık durumunu öğrenebilirsiniz. Unutmayın ki pil sağlık durumu ortalama 500 şarjdan sonra azalmakta ve git gide ömrü tamamen bitmektedir.

Şarj Entegresi Sebebi İle Şarjın Çabuk Bitmesi : Şarj entegresi sorunu sıklıkla iPhone telefon modellerinde ortaya çıkmaktadır. Son zamanlarda samsung ve xiaomi telefonlarda da ortaya çıkmaktadır. Şarj entegresi arızalı olan telefon kullanıcılarının sıklıkla yaşadıkları şikayetlerin başında telefonumun şarjı çok hızlı bitiyortelefonumun şarjı çok çabuk bitiyortelefonumun şarjı kendi kendine bitiyor gibi geri bildirimler almaktayız. Hatta batarya değiştirdim şarj hemen bitiyor gibi batarya değişimi yapılmasına rağmen çözüm sağlanamayan durumlarda yaşanmaktadır. iPhone şarj olmuyor ve açılmıyor ise gerekli kontrollerin yapılması için uzman bir servisten destek alarak onarım yapılmasını sağyabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda, anakart üzerin gerekli akım ve omaj ölçümü yapılarak şarj entegresi arızası varsa onarım yapılarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Oksitlenme Sebebi İle Hızlı Şarj Bitmesi : Genellikle şarj soketinin olduğu bölümden sıvı teması olması halinde ( özellikle tuzlu su ) ortaya çıkan oksitlenme, telefonda kısa devre veya şase yapmasına sebep olarak hızlı şarj bitiyor ve çok ısınıyor sorununun ortaya çıkmasına sebep olur. Oksitlenmenin ne kadar bir bölüme yayıldığı yapılacak olan tamir süresine ve sağlıklı olma durumuna büyük bir etkendir. Oksitlenme olan şarj soketin ile telefonu şarj ederken temassızlık ve geç şarj olma sorunu da yaşanabilmektedir. Oksitlenme olan telefonun şarjı hızlı bitmesi sıklıkla görülen bir durumdur ve genelde oksitlenen bölümdeki diyotlar ve şarj soketi değiştirilerek sorun çözülmektedir.

Yazılım Şarjın Hızlı Bitmesine Sebep Olur mu?

yazilim gunlleme hizli sarj bitmesi

Telefondaki yazılım sorunlarının tamamı (yazılım güncellemesi, hata veren uygulamalar, açık bırakılan uygulamalar, depolama alanının tamamen dolması) şarjın hızlı bitmesine sebep olur. Telefondaki android veya ios yazılım güncellemelerini sürekli inteternet bağlantısı üzerinden yaptığımız için bozuk inen yazılım dosyaları, güncelleme esnasında hatalı yükleme yaparak telefonun stabil çalışmasına engel olur ve telefonun daha çok enerji harcayarak şarjın hızlı bitmesine sebep olur.

Uygulamaları ve Özellikleri Kısıtlama

Telefondaki hızlı şarj bitmesine neden olabilecek uygulamaları kapatarak ve özelliklerini kısıtlayarak şarjın daha az gitmsini sağlayabilirsiniz. Bu genelde yazılım hatalarını gidererek telefonun şarjının daha uzun gitmesini sağlamaktadır.

Unutmayın telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak, telefonun içindeki bütün bilgileri tamamen silinmesine sebep olacaktır. Bu yüzden telefondaki bilgileriniz önemli ise öncelikle bu bilgilerin yedeğini almalısınız.

 • Eğer telefonunuzda sürekli açık olan bir uygulama veya özellik varsa bunları kapatarak şarj süresine etki edip etmeyeceğine bakabilirsiniz. Kullanmadığınız zaman kapatarak şarjın daha uzun gitmesini sağlayacak bir kaç ek ayar aşağıda belirtilmiştir.
 • Bluetooth özelliğini kullanmadığınız zaman kapalı tutunuz. Genelde kullanıcılar bluetooth ile bir cihaz ile bağlantı veya dosya paylaşımı yaptığı zaman bu özelliği kapatmaz ve sürekli açık kalarak şarjın hızlı bitmesine sebep olur.
 • Aynı şekilde kablosuz wifi ağlarına bağlandıktan sonra kullanımınız bittiği zaman artık ihtiyacınız olmadığında wifi özelliğini kapatarak telefonun enerji harcamasını önleyebilirsiniz.
 • Hücresel veri ağını kapalı durumda tutmalı ve sadece ihtiyaç halinde kullanmalısınız.
 • Facebook, instagram, mail, trendyol gibi uygulamaların otomatik senkronizasyonu kapalı tutmalı ve bildirim ayarlarındaki izinleri kapalı duruma getirmelisiniz.
 • Ekran ışığını en yüksek seviyede kullanmak, telefonun şarjının hızlı bitmesinin en büyük etkenlerindendir. Bu sebep ile ekran ışığı genelde orta seviyede kullanmanız şarjın hızlı bitme sorununa çözüm olmaktadır.
 • Telefonda konum bildiren gps özelliği kapalı tutmanız, herhangi bir uygulamayı açtığınızda otomatik olarak konumunuza erişmeyi sağlamasını engeller ve hızlı şarj bitmesinin önüne geçer.
 • Arka planda açık kalan ve kullanmaya ihtiyacınız olmayan uygulamaları kapatarak telefonun boşta dururken,  arka planda enerji harcamasını önleyebilirsiniz. 

Yeni Telefonun Şarjı Çabuk Bitiyor

Yeni satın aldığınız telefonun şarjı çabuk bitiyor ise telefonda üretim hatası kronik bir sorun olma ihtimali çok yüksektir. Eğer internet üzerinde yenilenmiş telefon satın aldıysanız, telefonda kullanılan bataryanın kalitesi kötü olabilir yada telefondaki herhangi bir parçasındaki arıza sebebi ile şarjın çabuk bitmesine sebep olabiliyor. Yeni satın alınan ve ilk defa kullanımaya başlayan telefonda şarjın hızlı bitme sorununu tam olarak kontrol edebilmeniz için, tam şarj yaptıktan sonra ek olarak bir saat daha şarjda tutup kontrol etmeniz tavsiye edilir. Bu işlemden sonrada şarj hızlı bitiyor ise mutlaka garanti kapsamında tamiri veya kontrolü için yetkili servise götürülmesi gerekmektedir.

Hızlı Şarj Bitme Sorunu İçin Bize Ulaşın

Telefonun şarjı çabuk bitiyor sorununun çözümü için yukarıda anlattığımız konu başlıklarındaki gibi arıza tespiti yapılması ve gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Şarj çabuk bitiyor veya hızlı bitiyor sorununu çözmek için telefonda oksitlenme, kısa devre, batarya sorunu, şarj soketi sorunu ve yazılım sorunu olup olmadığı kontrol edilerek gerekli onarımlar ile Citrusmobil servislerinde çözülmektedir.

Şarjın hızlı bitme sorunu için servisimizde ücretsiz arıza tespiti yapıldıktan sonra batarya değişimi, şarj soketi değişimi, oksitlenme sonrası oluşan hasarların tamiri, şarj entegresi ve kısa devre gibi anakart sorunlarının çözümü için bize ulaşabilirsiniz.

CitrusMobil Servisleri Nerede ?

İstanbul Avrupya Yakası Citrusmobil : Yenidoğan mahallesi, Eti Sokak, No:13/B Bayrampaşa (Sağmalcılar Metro durağına çok yakın)

İstanbul Anadolu Yakası Citrusmobil : Rasimpaşa mahallesi, Yavuztürk Sokak No:25/1 Kadıköy (Boğa heykeli ile söğütlüçeşme metrbos durağı arasında kalmaktadır.)

Yurtiçi Kargo Gönderimi : Anlaşma Kodu : 770024707. Adres bilgisi: Yenidoğan mahallesi, Eti Sokak, No:13/B Bayrampaşa/ İstanbul

Telefonumun Şarjı Çok Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım? Yazısında 4 Adet Yorum

 1. Fuat Hasan Özyurt dedi ki:

  iPhone 7 telefonum var. Güçlendirilmiş batarya değişimi yapmama rağmen, akşamdan sabaha kadar hiç kullanmadığım halde kendiliğinden şarjı bitmiş oluyor. Telefonu size ulaştırsam sorunu hakkında bilgi verebilirmisiniz

  1. Citrus Mobil dedi ki:

   Merhaba Fuat Bey, iPhone 7 telefonunuzda kısa devre olması muhtemeldir. Net arıza tespiti sonrası telefondaki hızlı şarj bitmesinin nedeninin söyleyebiliriz. Arıza tespiti işlemi ücretsizdir. Şarjın hızlı bitmesinin kesin çözümü için telefonu servislerimize ulaşırmanız gerekecektir.

 2. Esmanur Aydın dedi ki:

  Telefonumu alalı 2 hafta mı ne oldu bugün sarjim 1 olunca takmıştım şarja ve 5-6 dakikada 60 şarj dolmuş annem bir sorun olduğunu söyledi ben telefonuma bakarken de aşırı hızlı şarj bitiyordu

  1. Sefa kaya dedi ki:

   Telefonum iPhone 7 akşam bıraktığımda 75 falan dı sabah elime aldığımda 42 ye kadar düşmüştü.

Comments are closed.