iPhone Ekran ve Dokunmatik Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Genel

iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

İphone Dokunmatik Çalışmıyor Ne Yapmalıyım

iPhone ekran dokunmatiğinde oluşan sorunlar telefonu kullanmanızı imkansız hale getirebilmektedir. Dokunmatiği çalışmayan iphone‘u kullanamıyorsanız bu sorunun bir kaç farklı sebebi olabilir. Sorunu nedeni öğrenmek ve iPhone dokunmatik sorununu çözmek için neler yapmanız gerektiği hakkında detaylı olarak anlatacağız.

 • iPhone dokunmalara hiç yanıt vermiyor,
 • Klavyede yazı yazarken bazı harfler basmıyor,
 • Dokunmatik ara sıra yanıt veriyor,
 • Ekran kendi kendine farklı yerlere basıyor,
 • Sadece belirli bölgelerindedokunmatik çalışıyor.

iPhone’da yukarıda belirtilen durumlardan bazılarını yaşıyorsanız telefonunuzun dokunmatiği arızalı demektir.  Bu sayfada anlatılanlar sayseninde sorunun kaynağını mutlaka tespit edip çözüm sağlayabilirsiniz.

iPhone Dokunmatik Sorunu Nedenleri Nedir?

Bir düşme, darbe alma veya sıvı teması sonrasında, kırılma oluşmasa bile ekran dokunmatik özelliği bozulmaktadır. Telefonun aldığı hasara göre dokunmatik sorunu, ekrandan veya anakart kaynaklı oluşmaktadır. Sorunun çözümü iPhone ekran değişimi veya iPhone anakart tamiridir.

Telefonumu hiç düşürmedim fakat dokunmatik bir anda çalışmıyor diyor olabilirsiniz. Bu durum son yaptığınız yazılım güncellemesinden yada yüklediğiniz uygulamardan kaynaklı olabilir. Belki de farkında olmadan dokunmatik hassasiyet ayarlarını değiştirdiniz. Eğer iPhone 11 veya iPhone x modeli bir telefonunuz varsa, dokunmatik sorunu üretimsel bir hatadan meydana gelmiş olabilir.

Dokunmatik Çalışmayan iPhone Nasıl Kapatılır?

dokunmatik calismayan iphone nasil kapatilir
dokunmatik çalışmayan iphone nasıl kapatılır?

Dokunmatik çalışmayan iPhone telefonu kapatmak yada yeniden başlatma işlemini için tuşlar yardımı ile yapabilirsiniz. Bu işleme hard reset denir. Hard reset yaparak dokunmatik çalışmayan iphoneu kapatmak için ses yükseltme tuşuna bir kere basıp parmağınızı çekiniz, ses kısma tuşuna bir kere basıp parmağınızı çekiniz. Ardından telefonu kapatma tuşuna uzun basılı tutunuz ve telefon kendini kapatıp açana kadar parmağınızı çekmeyiniz. Telefon kendini kapatıp tekrardan açılacaktır.

iPhone Dokunmatik Bazen Çalışmıyor

iphone dokunmatik bazen calisiyor bazen calismiyor
iphone dokunmatik bazen çalışıyor bazen çalışmıyor

iPhone dokunmatik bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor ise hatanın kaynağını öğrenmek için bir kaç kontrol yapılması gerekmektedir. Bu kontrolleri sağlayarak telefonun başladığında telefonun pil seviyesini kontrol edebilirsiniz. Pil sağlık yüzdesi düşük olan iphone telefonlarda gerekli enerjiyi alamadığı için dokunmatik sorunu bazen ortaya çıkmaktadır. Dokunmatik sorunu başladığı zaman telefonda normalin üzerinde ısınma sorunu ortaya çıkıyor ise bir parça da arıza belirtisidir.

iPhone dokunmatik bazen çalışmıyor bazen çalışıyor ise bu sorun telefonda arızalı olan bir parçanın habercisidir. Yazılım sıfırlama yada reset işlemi bu soruna kesin çözüm sağlamaz. Genelde ekrana bağlı olan ve ekranla tümleşik olan dokunmatik özelliğinin bozulmasından kaynaklanmaktadır. iPhone dokunmatik bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ise öncelikle test amaçlı bir ekran değişimi yapılarak kontrol edilir. Sorun düzeldiği takdirde ekran değişimi ve ekran onarımı yapılarak kesin çözüme ulaşılır.

iPhone anakart arızası sebebi ile dokunmatik sorunu varsa kesinlikle uzman ve tecrübeli teknisyenler tarafından onarım yapılmalıdır. Bu işlemi yetkili servislerde yaptıramazsınız.

Ekran değişimi yapıldıktan sonra ortaya çıkan dokunmatik bazen çalışıyor bazen çalışmıyor şikayeti kullanılan parça yada yapılan montaj ile alakalı olabilir.

Kronik Sorunlu iPhone Modellerdeki Dokunmatik Çalışmıyor Sorunu

Bunu söylemek gerçekten üzücü fakat bazı iphone telefonlarda kronik dokunmatik sorunu vardır. Bir kaç model den örnek vermek gerekirse, iphone x telefonun ekranı sebebi ile ortaya çıkan dokunmatik sorunu ve iphone 6 plus telefondaki anakart üzerinde bulunan dokunmatik entegresi sorunu hemen hemen bütün kullanıcıların başına gelmiştir. Bu tarz kronik hatalı üretilen iphone modellerinde dokunmatik çalışmıyor yada bazen çalışıyor bazen çalışmıyor sorunu ancak arızalı olan parçanın değiştirlmesi ile düzelebilmektedir.

Ekran sorunu yüzünden ortaya çıkan iphone ekranı kendi kendine bir yerlere basıyor veya dokunmatik hiç çalışmıyor sorununa çözüm ekran değiştirmek veya ekranı tamir etmektedir. iPhone ekran tamir işlemi dokunmatikli cam değişimi yapılarak gerçekleştirilir.

iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Sorunu Çözümü

iPhone dokunmatik çalışmamasın sebeplerini tespit ettikten sonra sorunu çözmek için işlemlere başlayabilir yada bir teknik servisten destek almak için randevü oluşturabilirsiniz. Tabiki bu işlem için öncelikle dokunmatik sorununun kaynağını öğrenmek gerekir.

 1. iPhone Yazılımsal Reset İşlemi : iPhone dokunmatik çalışmıyor ise telefondaki dosyalarınız silinmeden ve hiç bir bilgi silinmeden Hard Reset yaparak sistemsel hatalardan kaynaklı sorunları çözebilirsiniz. Bakınız : iPhone hard reset nasıl yapılır?
 2. Ekran Koruyucuyu Kontrol Edin : Ekranın üzerinde ekran koruyucu varsa, bunu çıkarttıktan sonra ekranı temizleyerek dokunmatik sorununu kontrol edelim.
 3. Yazılımı Sıfırlayın : Parça değişimi veya tamiri için servise gitmeden önce iTunes üzerinden yazılım sıfırlaması deneyebiliriz. Not: bu işlemde telefondaki resim, rehber, uygulamalar gibi bütün bilgiler silinecektir.
 4. Apple Pencil ile Test Edin : iPhone ekranları kalem ve parmak dokunmatiğini farklı algılamaktadır. Tablet ve telefonlarda kullanılan kalem ile ekranın tepki verip vermediği kontrol edilebilir.
 5. Pil Sağlık Durumunu Kontrol Edin : Çok kötü durumda olan pil sağlık durumu nedeni ile telefonun ekranında dokunmatik sorunu olarak takılmalar yada geç algılamalar ortaya çıkabilir
 6. Garanti Durumunu Kontrol Edin : Garanti kapsamı dışında durumlarda ekran tamiri ( dokunmatik değişimi ) veya ekran değişimi için iPhone teknik servis hizmeti veren 3. taraf servislerden destek alınmalıdır.
 7. Servisten Destek Alın : Sorun düzelmedi ise Garanti kapsamında olan telefonlar için Apple yetkili servisinden destek alınabilir.

Unutmayın ki bazı durumlarda dokunmatik ekran sorunları cihazın fiziksel bir hasarı nedeniyle oluşabilir ve bu durumlar genellikle Apple yetkili servislerinde garanti kapsamında onarılabilir.

İos Güncellemesinden Sonra Başayan iPhone Dokunmatik Sorunu Çözümü

En sık karşılaşılan iphone dokunmatik çalışmıyor sorunudur. iPhone kullancılarının telefonda hiç bir darbe olmamasına rağmen bir anda başlayan iphone dokunmatik sorunu canını çok sıkmaktadır. Yapılan temel ios güncellemesi sonrası ortaya çıkan iphone dokunmatik çalışmıyor, bazen çalışıyor bazen çalışmıyor sorunu, yeni bir güncelleme sonrası ( ios 16 yüklemesi ile ortaya çıkan dokunmatik sorunu daha sonra gelen ios 16.1 yazılımında düzelmesi gibi ) sorun düzelmektedir.

Bu ek güncellemenin gelmesini beklemek istemiyorsanız itune üzerinden sıfırdan yazılım yüklmesi yaparak deneyebilirsiniz. Bu işlemde telefonun içindeki bütün bilgiler silineceği için mutlaka yedek almanız tavsiye edilir.

iPhone Şarjdayken Dokunmatik Çalışmıyor Çözümü

iPhone şarjdayken dokunmatik çalışmıyor sorunu ortaya çıkartan temel sebeplerin başında şarj aleti, sıvı teması ve bozuk ekran gelmektedir. Sıvı teması sonrası şarj soketinde veya ekranda oluşan oksitlenme gibi hasarlar özellikle telefonu şarja taktığımız zaman ortaya çıkmaktadır. iPhone şarja taktığımız zaman ekran kendi kendine bir yerlere basıyor ise mutalaka telefonun parçaları ile akalı bir sorunu vardır.

Kullanılan şarj aletinde ezilme, kırılma veya şarj kablosunun ucundaki çizgilerde zedelenme varsa bu da iphone şarjdayken dokunmatik çalışmıyor sorununa ortaya çıkartmaktadır. Fark bir şarj aleti ile deneyerek sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz.

Dokunmatik Entegresi Sorunu ve Çözümü

iPhone dokunmatik çalışmıyor, ekranı kilitleyip açtığımız zaman çalışıyor ise telefonun ekranı yada anakartı sorunlu olabilir. iPhone anakart arızası ortaya çıkan telefonlardaki sorun dokunmatik entegresi kaynaklı olabilir. Bu durumda yapılacak tamir işlemi profesyonel bir teknisyen tarafında yapılabilmektedir. iPhone dokunmatik entegresi tamamen bozulduğu zaman telefon kullanılamayacak seviyede dokunmatik sorunu yaratır.

iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Sorunu İçin Bize Ulaşın

Anlattıklarımız yaptıktan sonra iphone dokunmatik çalışmıyor şikayetiniz düzelmedi ise gerekli kontroller ve tamir işlemi için servislerimize ulaşabilirsiniz. Citrusmobil servislerinde yapılacak arıza tespiti sonrası müşterimize detaylı bilgi verilmektedir. Müşteri onayına göre tamir işlemine başlanır veya ücretsiz arıza tespiti yapılarak iade edilir.

Citrusmobil servislerine gelerek veya Yurtiçi kargo ile ücretsiz gönderim yaparak bize telefonunuzu ulaştırabilirsiniz

Citrusmobil Bayrampaşa : Yenideoğan mahallesi, Eti Sokak No:13 Bayrampaşa İstanbul

Citrusmobil Kadıköy : Rasimpaşa mahallesi Yavuztürk sokak ,No:27 Kadıköy İstanbul

Yurtiçi Kargo Anlaşma Numarası : 770024707 Yenideoğan mahallesi, Eti Sokak No:13 Bayrampaşa İstanbul Citrusmobil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir