iPhone Ekran ve Dokunmatik Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Genel

Dokunmatik Ekran Kendi Kendine Basıyor

ekran kendi kendine basiyor

Ekran kendi kendi basıyor sorunu yaşanmasına sebep olan 2 konu vardır. Bu sorunları ve çözümlerine geçmeden önce telefonunuzda bir kaç deneme ve test yapmanız gerekmektedir. Ekran sorunu yaşayan kullanıcılar dokunmatik kendi kendine basıyor ise aşağıdaki adımları denedikten sonra çözüm sağlayamazsa tamiri ve diğer arızaları için yazının devamını inceleyebilir. Garantili bir onarım için bizden destek alabilirsiniz.

 • Ekran koruyucu varsa, bu ürünlerdeki yapışkan malzeme bozulduğu zaman dokunmatik sorunu yaratmaktadır. Ekran koruyucuyu çıkartarak kontrol edin.
 • Ekranda ıslaklık ve nem varsa düzgünce temizleyerek kurulayalım. tekrardan dokunmatik sorunu varmı diye kontrol edelim.
 • Telefon dokunmatik sorunu özellikle şarjda kullanımda yapıyor ise bunu tamir için bıraktığınızda mutlaka belirtiniz.
 • Ekran kendi kendine basma sorunu ekran değişimi ile geçmediği takdirde anakart sorunu için kontrol edilmesi gerekir.
 • Dokunmatik ekran kendi kendine basması genellikle aynı bölgede oluyor ise ekranın değişmesi gerekmektedir.
dokunmatik kendi kendine basıyor

dokunmatik kendi kendine basıyor

Ekran dokunmatik sorunu sebebi olarak en çok karşılaştığımız ekranın dokunmatik filminden kaynaklanmaktadır. Dokunmatik filmi her telefonda değiştirilemediğinden bu sorunu yaşayan kullanıcılar kesin çözümü ekran değişimi yaparak çözebilirler. Telefonun ekranı istem dışı sürekli farklı yerlere dokunuyor halde kullanmak bilgilerinizin silinmesine, telefonun kilitlenmesine ve kendi kendini uygulama açmasına sebep olmaktadır.

Ekran dokunmatiği kendi kendine hareket eden telefonlarda yanlışlıkla başkasını arama, mesaj atma ve sosyal medya uygulamarında ( instagram, youtube, facebook v.s ) beğeni atmaya, sayfayı kendiliğinden hareket ettirmeye başlar.

Anakart sorunu yaşanan telefonlarda dokunmatik entegresi arızası yüzünden ekran kendi kendine basıyor veya ekran dokunmatiği bazen çalışıyor bazen çalışmıyor sorunu yaşanmaktadır. Bu durumdan anakart üzerindeki dokunmatik entegresi değiştirilerek sorunu çözmüş oluruz.

Ekran Sorunu Yüzünden Dokunmatik Kendi Kendine Basıyor

Ekran sorunu sebebi ile ekran kendi kendi bastığı zaman telefon veya tebletin ekranı tamir edilmesi gerekmektedir. Bu dokunmatik sorunu yaşayan her ekranın tamiri olmamaktadır. Dokunmatik kendi kendi basan cihazın ekranı ve dokunmatiği ayrılan model bir cihaz kullanıyorsanız ekran tamiri yaptırarak sorunu çözebilirsiniz. Aksi takdire dokunmatik sorununu çözmek için komple ekran değişimi gereklidir. Komple ekran değişiminde set olarak iç ekran, ön cam ve dokunmatik filmi/chip’i ile beraber değişimi yapılmaktadır.

iPhone ekran değişimi yaptıran kullancıların uygun fiyatlı kalitesiz yan sanayi ekran değişimi sonrası dokunmatik sorunu ve şarj sorunu yaşadıkları gözlemlenmektedir. Bu durumda kaliteli iPhone ekranı veya orjinal ekran değişimi yapılarak sorun çözülebilir.

Ekran Dokunmatiği Neden Bozulur ?

Telefonların ekran dokunmatiğinin bozulmasının en büyük sebebi sıvı teması ve genellikle pantolon cebinde kullanılan telefonlara aşırı baskı gelmesi sonucu oluşmaktadır. iPhone dokunmatik bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ise ekranın bozulduğunu yada arızalanadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Telefonun herhangi bir tamir sonrasında ekran doknmatiğinde sorun başladı ise, ekranın bağlantı filmlerine zarar verilmiş olabilir.

 • Sıvı temasından sonra ekran dokunmatiği kendi kendi basıyor sorunu olabilir.
 • Ser darbe ve baskı sonucu oluşan hasardan kaynaklı dokunmatik bozulabilir.
 • Ekran kırılması veya çatlaması sonucu dokunmatik bozulabilir.
 • Telefon tamirinden sonra yanlış montaj sebebi ile ekran dokunmatiği bozulabilir.
dokunmatik ekran çalışmıyor

dokunmatik ekran çalışmıyor

Ekran dokunmatik tamiri iPhone telefonlarda  iPhone X, iPhone Xr, iPhone Xs, iPhone 11, iPhone Xs Max, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max telefonlarda yapılmaktadır.

Diğer iphone modelllerinde ekran kendi kendine basıyor sorunu çözmek için ekran değişimi gereklidir.

Samsung, Oppo, Huawei ve Xiaomi telefonlarda ekran değişimi , Samsung tablet, Apple iPad cihazların bir çok modelinde dokunmatik değişimi yapılabilmektedir.

Anakart Arızası Sebebi İle Ekran Kendi Kendine Basıyor

Anakart arızası sebebi ile ekran kendi kendine basıyor veya hiç basmıyor ise dokunmatik entegresi adı verilen parça bozulmuştur. Anakart üzerinde bulunan dokunmatik entegresi telefon veya tabletlerde akıllı cihazların tamamında dokunmatik özelliğinin çalışmasını sağlamaktadır.

Bir kaç kez ekran değişmesine rağmen dokunmatik sorunu düzelmedi ise, Anakart onarımıyapılması gerekir ve bu işlem sadece uzman kişiler tarfından yapılacak çok hassas bir onarımdır. Anakart dokunmatik sorunu olan telefonlarda belli oranda şarjın hızlı bitmesi gözlemlenmektedir.

Anakart üzerinde yapılacak tamir ve onarım işlemlerinde yapılacak en ufak bir hatada akıllı cihazınız tamamen bozlabilir. Sizin akıllı telefon ve tabletinizin dokunmatik entegre sorunu var ise Citrusmobil servislerinde garantili olarak onarım yaptırabilirsiniz.

dokunmatik sorunu ekran kendi kendine basiyor

Anakart Dokunmatik Entegresi Neden Bozulur ?

Dokunmatik entegresi bozlmasının en büyük sebebi telefon ve tabletin aldığı darbeler ile kasada oluşan yamulma sorunudur. Ekran değişimi veya parça değişimi yapılmış olan cihazlarda yapılan  yanlış montaj sebebi ile dokunmatik entegresi bozularak ekran kendi kendine farklı yerlere basmaktadır. Anakart kaynaklı dokunmatik sorunu genelde iphone telefonlarda yaşanmaktadır. Bu durumda anakart üzerinde bulunun dokunmatik entegresi değiştirilmesi gerekir. Bu işlemi sadece uzman iphone anakart tamiri yapan teknik servislerde yaptırmanız tavsiye edilir.

 1. Telefonun zamanla aldığı darbeler sonucu,
 2. Telefonların ekran filimi bağlantısı olduğu bölümden sıvı teması olduğu zaman,
 3. Tamir işlemi sırasında yapılan hatalar sonucu,
 4. Yüksek akım sonucu cihazda oluşan kısa devre sonucu doknmatik entegresi bozularak ekranın kendi kendine basmasına sebebp olabilmektedir.

Bazı durumlarda ekran dokunmatiği işlevini kaybederek hiç bir şekilde ekrana dokunmanıza ve işlem yapmanıza izin vermez.