Genel

iPhone “Bilinmeyen Parça” Uyarısı Nedir? Nasıl Geçer?

iphone bilinmeyen parca uyarisi nedir nasil gecer 1

iPhone “bilinmeyen parça” uyarısı apple yetkili servisler harici yapılan tamir işlemlerinde kullanılanılan yedek parçadaki (ekran, pil, kamera v.s.) seri numarasının apple kayıtlarına girişi yapılmadığı için ve yetkili servis harici yapılan tamir işlemlerinde ortaya çıkmaktadır.

iPhone bilinemeyen parça uyarısı iPhone xs, iPhone xr, iPhone se 2. nesil, iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 serilerinde gözükmektedir. iPhone x modeli ve daha önce üretilmiş olan ( iPhone 8, iPhone 7, iPhone 6, iPhone se) model Apple telefonlarında yapılacak tamir işlemi sonrası bilinmeyen parça uyarısı ortaya çıkmaz.

Sıfır yada 2. el kullanılmış iphone satın aldıysanız ve ayarlarda bilinmeyen parça uyarı gözüküyor ise mutlaka parça değişimi yapılmıştır.

iPhone Bilinmeyen Parça Uyarısı Nedir?

iPhone bilinmeyen parca uyarisi nedir 1
iPhone bilinmeyen parça uyarısı nedir?

iPhone bilinmeyen parça uyarısı, yukardıda belirttiğimiz iphone modellerinde yetkili servis haricinde orjinal çıkma veya yan sanayi muadil parçalar ile tamir işleminden sonra ortaya çıkmaktadır.

Bilinmeyen parça uyarısı, Apple telefonlarda kullanılan bu parçanın orjinal olmadığı için verdiğini söylemek yanlış olur. Bu uyarının çıkmasının asıl nedeni, telefonda yapılan parça değişiminde kullanılan parçaların seri numarası Apple Servislerinde telefonun seri numarası ile eşleştirerek kayıt yapılmamasıdır. Apple teknik servis prgomramı olam CRM sistemine kaydedilmeyen parçaların hepsinde bu uyarı çıkmaktadır.

Örnek ; Kullanıcımızın bir tane ekranı kırık iphone 11 telefonu var. Bu telefonun ekran değişimini yapmak için herkes gibi öncelikle orjinal olsun, eski görüntü kalitesinde ve dokunmatiğinde sorun olamadan, hiç bir uyarı/hata vermeden kullanmak istemektedir. Bunun için de apple yetkili servislerinden destek almaya gittiği zaman ekran fiyatının 5.765 TL olduğunu görür.

Fakat kullanıcı dışarıda çıkma orjinal olarak adlandırılan ekranı yarı parasına taktırmak ister yada daha uygun fiyatlı ekran ile değişim yaptırmak ister. Kullanılacak olan orjinal çıkma, sıfır orjinal veya a kalite muadil ekran değişimlerinde “bilinmeyen parça” uyarısı çıkacaktır.

Bilinmeyen parça uyarısı almak istemiyorsanız, Apple yetkili servis belgesi olan firmalardan servis orjinali parça değişimi yaptırmanız gerekmektedir.

Citrusmobil Apple Bağımsız onarım sağlayıcısıdır.

Türkiye’de garanti kapsamı dışında kalan Yurtdışı cihazlarına ise sadece çıkma orjinal ve a kalite muadil ekran değişimi yapılabilmektedir. Bu işlemlerde mecburen “bilinmeyen parça” uyarısı çıkacaktır.

iPhone Bilinmeyen Parça Uyarısı Nasıl Geçer?

iPhone bilinmeyen parça uyarısı işaretini ayarlar bölümünde uyarı olarak görmekten sıkıldıysanız, telefonunuza apple yetkili servislerinde orjinal parça ( ekran, batarya, kamera v.s ) değiştirmeniz gerekecektir. Telefonun kamerası değiştiğinde ayarlar bölümünde kamera için bilinmeyen parça uyarısı verir. iPhone pil değişimi yapıldğında ise pil sağlık yüzdesi gözükmez ve bilinmeyen parça uyarısı verir. iPhone önemli pil mesajı geldiği zaman telefonun bataryası ile alakalı bir sorun olduğunu bildirmektedir. Aynı şekilde iphone ekran değişimi sonrası oluşan bilinmeyen parça uyarısından kurtulmak için apple yetkili servislerinde ekran değiştirmeniz gerekecektir.

iPhone bilinmeyen parça uyarısından kurtulmanın bir farklı yolu ise ( bunu tavsiye etmiyoruz ) , arızalı olan ekran, batarya gibi parçaların değişim işleminde chip aktarımı yapılmasıdır. Chip aktarımı yapılan iphone telefonlarda parça değiştiğini telefon algılamaz.

Yetkili servis harici bir yerde telefon sökülerek herhangi bir müdahale edilmesi durumda garanti kapsamı dışında kalır ve Apple yetkisiz müdahale olarak garanti kapsamını sonlandırır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir