Genel

iPhone “Bilinmeyen Parça” Uyarısı Nedir? Nasıl Geçer?

iphone bilinmeyen parca uyarisi nedir nasil gecer 1

iPhone "bilinmeyen parça" uyarısı apple yetkili servisler harici yapılan tamir işlemlerinde kullanılanılan yedek parçadaki (ekran, pil, kamera v.s.) seri numarasının apple kayıtlarına girişi yapılmadığı için ve yetkili servis harici yapılan tamir işlemlerinde ortaya çıkmaktadır.

iPhone bilinemeyen parça uyarısı iPhone xs, iPhone xr, iPhone se 2. nesil, iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 serilerinde gözükmektedir. iPhone x modeli ve daha önce üretilmiş olan ( iPhone 8, iPhone 7, iPhone 6, iPhone se) model Apple telefonlarında yapılacak tamir işlemi sonrası bilinmeyen parça uyarısı ortaya çıkmaz.

Sıfır yada 2. el kullanılmış iphone satın aldıysanız ve ayarlarda bilinmeyen parça uyarı gözüküyor ise mutlaka parça değişimi yapılmıştır.

iPhone Bilinmeyen Parça Uyarısı Nasıl Geçer?

iPhone bilinmeyen parca uyarisi nedir

iPhone bilinmeyen parça uyarısı işaretini ayarlar bölümünde uyarı olarak görmekten sıkıldıysanız, telefonunuza apple yetkili servislerinde orjinal parça ( ekran, batarya, kamera v.s ) değiştirmeniz gerekecektir. Telefonun kamerası değiştiğinde ayarlar bölümünde kamera için bilinmeyen parça uyarısı verir. iPhone pil değişimi yapıldğında ise pil sağlık yüzdesi gözükmez ve bilinmeyen parça uyarısı verir. iPhone önemli pil mesajı geldiği zaman telefonun bataryası ile alakalı bir sorun olduğunu bildirmektedir. Aynı şekilde iphone ekran değişimi sonrası oluşan bilinmeyen parça uyarısından kurtulmak için apple yetkili servislerinde ekran değiştirmeniz gerekecektir.

iPhone bilinmeyen parça uyarısından kurtulmanın bir farklı yolu ise ( bunu tavsiye etmiyoruz ) , arızalı olan ekran, batarya gibi parçaların değişim işleminde chip aktarımı yapılmasıdır. Chip aktarımı yapılan iphone telefonlarda parça değiştiğini telefon algılamaz.

Yetkili servis harici bir yerde telefon sökülerek herhangi bir müdahale edilmesi durumda garanti kapsamı dışında kalır ve Apple yetkisiz müdahale olarak garanti kapsamını sonlandırır.

iPhone Bilinmeyen Parça Nereden Bakılır?

iPhone bilinmeyen parça özelliğini ortaya çıkaracak parça değişimi yapılıp yapılmadığını telefondan kontrol edebilirsiniz.

iPhone telefonunuz ile öncelikle Ayarlar uygulamasını açmamız gerekiyor. Daha sonra Açılan sayfada Genel bölümüne giriyoruz. Burada Hakkında bölümüne girerek bilinmeyen parça uyarısı verecek bir parça değişimi yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

iPhone 11 Ekran Değişimi Uyarısı Silme

iPhone 11 ekran değişimi uyarısı yetkili servisler haricinde yapılan ekran değişimi işlemi sonrası ortaya çıkmaktadır. Ekran değişimi uyarısı vermemesi için yapılacak 2 seçenek vardır. Yetkli servis dışında yapılan ekran değişimi işleminde iPhone 11 ekran değişimi uyarısı silme işlemi, orjinal ekran üzerindeki chip yeni ekrana aktırımı ile yapılmaktadır. Bu işlem sayesinde telefon ekran değiştiğini algılamaz ve ayarlar bölümünde parça değiştiğine dair hiç bir uyarı almazsınız.

Diğer yöntem ise yapılması gereken ve en sağlıklı olanı yetkili servis hizmeti veren firmalardan orjinal ekran değişimi işlemidir. Yetkili servislerde yapılan orjinal iphone 11 ekran değişimi sonrası ayarlar bölümünde değişen parçlar sekmesinin altında ekran için orjinal apple parçası ibaresi gözükür. Bu yapılan işlem Dünya geneli bütün yetkili servislerde gözükmete ve herhangi bir arıza durumunda garanti kapsamında destek alabilirsiniz.

Örnek ; Kullanıcımızın bir tane ekranı kırık iphone 11 telefonu var. Bu telefonun ekran değişimini yapmak için herkes gibi öncelikle orjinal olsun, eski görüntü kalitesinde ve dokunmatiğinde sorun olamadan, hiç bir uyarı/hata vermeden kullanmak istemektedir. Bunun için de apple yetkili servislerinden destek almaya gittiği zaman ekran fiyatının 7.409 TL olduğunu görür.

Fakat kullanıcı dışarıda çıkma orjinal olarak adlandırılan ekranı yarı parasına taktırmak ister yada daha uygun fiyatlı ekran ile değişim yaptırmak ister. Kullanılacak olan orjinal çıkma, sıfır orjinal veya a kalite muadil ekran değişimlerinde "bilinmeyen parça" uyarısı çıkacaktır.