Genel, Kamera Sorunları

iPhone Portre Modu Neden Çalışmıyor

iPhone Portre Modu Neden Çalışmıyor

iPhone portre modu çalışmıyor ise bu portre kameranın çekimine engel olacak bir etken olduğunu göstermektedir. Eğer iphone portre modunu çalışmasını sağlayan kamerada sorun yok ise kendiniz bir kaç işlem ile bu sorunu çözebilirsiniz. iPhone portre modu ile göze hoş gelen resimler çekmek için kullanılan bu özellik, ana kameranın yanındaki ek kamera ile donanımsal çalışmaktadır. Tek kamerası olan iPhone se 2 gibi telefonlarda ise yazılımsal olarak portre modu özelliğini kullanabilirsiniz

iPhone Portre Modu Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

iPhone portre modu ile resim çekme özelliği aktif olmuyor ve odaklanan cismin etrafını bulanıklaştırmıyor ise öncellikle aşağıda analatılan işlemleri deneyerek sorunun düzelip düzelmediğini kontrol etmelisiniz

  1. Portre modu çekim yapacağınız ön yada arka kmerayı kuru bez ile temizleyerek çekim yapmayı deneyin
  2. Kamera koruyuc var ise bunu çıkartarak portre resim çekme özelliğini deneyin
  3. Kameraya mıknatıs yaklaştırarak portre resim çekmeyi deneyin
  4. iPhone ayarlar bölümünden telefonun ayarlarını sıfırladıktan sonra iPhone telefonunuzdan portre resim çekmeyi deneyin
  5. Kamera camında çatlak var ise bu portre resim çekmeye engel olabilir.

Eğer yukarıdaki anlatılanları yaptıkran sonra portre özelliği çalışmıyor ise parça değişimi yaparak kontrol edilmesi için servisimize getirebilirsiniz

iPhone Portre Moduna Geçince Kamera Çalışmıyor

iPhone arka kamera portre modu resim çekmiyor, ekran simsiyah oluyor ve hiç birşey göstermiyorsa bu önemli bir arızanın habercisi olabilir. Bu durum genelde daha önce tamir görmüş veya ağır hasa, sıvı teması gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. TElefonunuzdaki bu soruna çözüm sağlamak telefonun kamerası ile alakalı tamir işlemi veya değişim işlemi yapılması gerekmektedir.

iPhone portre moduna geçince kamera hiç açılmıyor ise, kamera soketlerinin yerinden çıkmış olma olasılığı vardır. Tekrardan yapılacak düzgün montaj sonrasında portre kamerası çalışacaktır.

Portre resim çekerken ekranın simsiyah kalmasının yada bu özelliği hiç aktif etmemesinin bir diğer sebebi de kameranın tamamen bozulmuş olmasıdır. Eğer kamera bozulmuş ise bu parçanın değişimini yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Kamera değişimine rağmen portre özelliği çalışmıyor ise telefonun anakartının uzman teksinsyenler tarafından incelenerek onarımı yapılması sağlanabilir.

iPhone Ön Kamera Portre Resim Çekmiyor

iPhone ön kamera portre resim çekmiyor ise telefonun face id özelliği çalışıp çalışmadığını dikkat edin. Çünkü ön kamera ile protre resim çekme özelliği sadece face id çalışan telefonlarda aktif olmaktadır. Eğer telefonun face id özelliği çalışmıyor ise ön kamera portre özelliği otomatik olarak devre dışı kalmaktadır.

Ön kamera ile portre resim çekme özelliğini kullanırken kötü bir görün alıyorsanız toz veya kirden kaynaklı bir sorun olabilir. Telefonun ekranında varsa ekran koruyucu çıkartdıktan sonra ekranı temizleyerek tekrardan bu özelliğin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

iPhone Portre Modu Çalışmasını Engelleyen Sorunlar

iPhone portre modu bir çok modelde ön kamera ile portre çekim ve arka kamera ile portre çekim olarak kullanılmaktadır. Yukarıda anlatılanları yapmanıza rağmen portre özelliği çalışmıyor ise servisimizde aşağıdaki tamir işlemlerini yaptırabilirsiniz.

  • Arka kamera arızası : iPhone arka kameralarında bir tanesinde bile arıza olduğu takdirde set olarak arka kamera tamamen değişmektedir. iPhone arka kamera değişimi sonrası portre özelliğini sorunsuz bir şekilde kullanarak güzel resimler çekebilirsiniz.
  • Ön kamera arızası : iPhone ön kamera ile selfie resim çekmek istediğinzde portre özelliği çalışmıyor ise yüz tanıma özelliği ile beraber tamir edilmektedir. iPhone ön kamera üzerinde bulunan proximity sensör parçası face id ve portre özelliğinin çalışmasını sağlar. iPhone face id tamiri ile beraber, arızalı parçanın değişimi ile face id ve ön kamera portre özelliğini kullanabilirsiniz.
  • Arka kamera camında oluşan çatlak : Arka kamera camında oluşan çatlak, portre kameranın odaklamasını engelleyerek portre resim çekmesini engelleyebilir. Sadece çatlak olan tek kamera camını değiştirerek bu sorunu kolayca çözebiliriz.
  • Ekranda oluşan çizik ve çatlaklar : iPhone ekranı üzerinde derin çizikler ve çatlaklar ön kameranın üzerinden geçiyor ise, arka kamera gibi odaklama yapmasını engelleyerek portre resim çekmeye engel olabilir. Bu durumda telelefonun ekran hasarına göre ön cam değişimi veya iphone ekran değişimi yapılması gerekmektedir.
  • Anakart arızası : Genelde bu sorun portre özelliği ile resim çekmek istediğimiz zaman kameranın hiç açılmaması durumda yapılmaktadır. Normal fotoğraf çekimi yaparken çalışan kamera, portre modunda çalışmıyor ise öncellikle kamera değişimi yapılmalıdır. Kamera değişiminden sonra devam eden sorunlar için iphone anakart tamiri için uzman teknisyenler tarafından incelenmesi gerekmektedir.