Genel

İos 16 Güncellemesinden Sonra Başlayan Dokunmatik Sorunu

ios 16 guncellemesinden sonra baslayan dokunmatik sorunu

İos 16 yazılımını güncelledikten sonra başyalan dokumatik sorunu için apple ilk güncellemesinde mutlaka bu sorunu çözecektir. Fakat Apple firmasının bu güncellemeyi ne zaman yapacağı da bilinmiyor. Bu yazımızı yazdıktan 1-2 ay sonra mutlaka çıkacak yeni güncelleme ile bereber telefonda oluşan bu dokunmatik sorunundan kurtulacaksanız.

Apple ios 16 yazılımda çıkan dokunmatik sorunu için ek bir güncelleme çıkartana kadar bu sorunu basitçe nasıl çözeceğinizi anlatacağız. Bu işlemi yaparken sabırlı olmasılınız. Çünkü dokunmatiği bozulan iphone telefonlarda ekranda istediğiniz yerlere dokunmak baya bir zor olacaktır.

İos 16 Dokunmatik Sorunu Çözümü

İos 16 dokunmatik sorunu için telefonu sıfırlamadan da yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları yaparak ve videoyu seyrederek aynı şekilde uyguadığınızdadokunmatik sorununuz düzelecektir.

 

  1. Ayarlar menüsüe giriyoruz
  2. Ayarlar menüsünden Erişilebilirlik menüsünü seçiyoruz
  3. Erişilebilirlik menüsünden Dokunma menüsüne geçiyoruz.
  4. Dokunma menüsünde iken Dokunma Kolaylıkları‘nı açıyoruz.
  5. Dokunma Kolaylıkları açık hale getiriyoruz
  6. Tutma Süresi kapalı oluyor
  7. Yinelemeyi sok say kapalı oluyor
  8. İlk Dokunma Konumunu Kullan seçili oluyor
  9. Kaydırma Hareketleri Açık Oluyor.
  10. Son olarak Standart seçili yapıyoruz ve sorun çözülüyor.

Bu anlattığımız dokunmatik sorunu sadece ios 16 yüklemesinden sonra ortaya çıkan dokunmatik sorunlarına çözüm içindir. Diğer iphone ekran ve dokunmatik sorunları için bizden destek alabilirsiniz.

iOS 16 Güncellemesi Sonrasında Düzelmeyen Dokunmatik Sorunu Çözümü

Bu yazımızı ios 16 güncellemesi boyunca yaşanan dokunmatik sorunları sürdükçe ve karşımız yeni sorunlar çıktıkça güncellemekteyiz. Son zamanlar karşılaştığımız bazı iphone 11 ve iphone xr gibi aynı ekran teknolojisini kullanan telefonlarda videoda anlattığımız ve yazarak adım adım belirttiğimiz dokunmatik ayarları için yapılan işlemler sorunu tam anlamı ile çözmemektedir. iPhone dokunmaktik çalışmıyor sorunu genelde yazılım yada arızalı olan parçalardan kaynaklı oraya çıkmaktadır. Bunun detaylı kontrolü yapılmadan arıza tespiti sağlanamaz. Düzgün bir tamir için öncelikle detaylı arıza tespiti yapılması şarttır. Aksi takdirde dokunmatik sorunu tekrardan başlayacaktır.

Eğer ios 16 yüklemesinden sonra ortaya çıkan dokunmatik sorunu ayarlar bölümünden düzenlemenize rağmen tekrarlıyor ise, orjinal ekran değişimi yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz. 

Şu anda en güncel yazılım ios 16.02 güncellemesi ile beraber iphone xr ve iphone 11 telefonlardaki orjinal harici takılan yan sanayi veya farklı marka ekranlarda dokunmatik sorunu çözülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir