iPhone Ekran ve Dokunmatik Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Genel

iPhone İç Ekranda Oluşan Yeşil Çizgi Nasıl Geçer?

iphone ic ekranda olusan yesil cizgi nasil gecer

iPhone iç ekranda oluşan çizgiler nasıl geçer, neden oluşur diye merak ediyorsanız bu yazımızda ekranda oluşan çizgilerin sebebini ve nasıl geçeceği hakkında detaylı anlatım yapacağız. iPhone ekranda oluşan beyaz çizgiler iç ekranda oluşan darbe ve baskı sonucu oluşmaktadır. Bazı durumlarda ise ekran soketinin yerine çıkması, ve pil şişmesi sonrasıda oluşabilmektedir. iPhone ekranında oluşan beyaz çizgilerin giderilmesi için genellikle ekran değişimi yapılması gerekmektedir.

iPhone İç Ekranda Beyaz Çizgi Neden Çıkar?

iPhone iç ekranda oluşan beyaz çizgiler ekran camı çatlak olarak uzun süre kullanımda, ekranın köşesinden aldığı sert darbeler sebebi ile, batarya şişmesi sonrasında oluşan baskı sebebi ile ve herhangi bir tamir esnasında ekran montajı yapılırken verilen hasar yüzünden oluşmaktadır. iPhone ekranda çıkan çizgiler iphone x ve sonraki modellerde kullanılan oled ekran teknolojisine sahip telefonlarda çok daha fazla gözlemlenmektedir.

iPhone ekranda çizgi neden çıkar

iPhone ekranda çizgi neden çıkar

Ekranda oluşan beyaz çizgi gün içerisinde fazla rahatsız etmesede akşamları ve karanlık bir ortamda gözü çok yoracak şekilde kullanıma olulsuz etki yaparak gözümüzün yorulmasına sebep olmaktadır.

iPhone Ekranda Oluşan Çizgi Nasıl Geçer?

iPhone ekranlarında oluşan çizgiler aldığı darbe, hasar ve diğer sorunlara göre yeşil, kırmızı ve beyaz olarak piksel bozukluklarına sebep olmaktadır. İç ekranda oluşan bu piksel atması sonrasında kaç tane piksel bozuldu ise ekrandaki çizginin kalınlığı ona göre değişmektedir. Çizgi olan bölüme eliniz ile hafif baskı yaptığınızda bu çizgiler gitmektedir. Ksinlikle sert baskı yaparak denemeyiniz. Aksi takdirde ekran görüntüsü tamamen gidebilir.

Ekranda oluşan beyaz çizgilerin geçmesi için parça değişiminden önce ( ekran değişimi – ekran soketi değişimi – anakart tamiri v.s. ) ekran soketi ve ekranın anakarta bağlant soketi temizlenerek test edilmelidir. Bazı durumlarda sokette olan oynama ve tozlar bu çizgini çıkmasına sebep olabilmektedir. Böyle bir sorun var ise ekran değişimi yapmadan telefonda oluşan beyaz çizgi sorunu çözülebilir.

iphone ekranda cizgi
iPhone ekranda cizgi olusması

iPhone Ekranda Çıkan Beyaz Çizgiler Nasıl Geçer

iPhone ekranda bir anda beliren beyaz çizgi kılcal bir inec ip şeklinde yukarıdan aşağıya doğru uzanmaktadır. Ekranın en kenarında oluşan bu çizgiler genellikle rahatsız etmese de orta bölümlerde oluşan beyaz çizgi kullanımı zorlaştırmaktadır.

iPhone ekranda oluşan beyaz çizgiden kurtulmak için genelde ekran değişimi yapılarak çözülmektedir. Ekranda oluşan bu beyaz şerit şekilnde yukarıdan aşağı oluşan çizgiler zamanlar çoğalmakta ve o bölümdeki yazı ve görseller gözükmemektedir. iPhone ekran değişimi sonrası bu sorun tamamen gitmekte ve telefonu eski performans ve görüntü kalitesinde kullanmanıza imkan sağlamaktadır.

iPhone Ekranda Çıkan Yeşil Çizgiler Nasıl Geçer

iPhone iç ekran arızasında oluşan yeşil çizgi genelde beyaz piksel atmasına göre daha kalın bir şerit halinde oluşmaktadır. Bunun sebebi ise birden çok pikselin yan yana arızalanmasından kaynaklanmaktadır. iPhone ekranda yeşil çizgi sorunu bazen ekran ve ekran çıtasının birbirinden ayrılması sonrasında da gözükmektedir. Bazı telefonlarda ekranın en uç kısmına hafif baskı yaptığımız zaman bu çizginin yok olduğunu görebilirsiniz.

iPhone Ekranda Çıkan Kırmızı Çizgiler Nasıl Geçer

iPhone telefonunuzun ekranında yukarıdan aşağıya doğru kırmızı çizgi oluştu ise sert bir hasar aldığı zaman olulmakta ve kısa bir süre sonra dokunmatiğin bozulmasına veya ekran görüntüsünün tamamen gitmesine sebep olmaktadır. Kırmızı çizgi olşan iphone ekranları sonrası bir anda görüntün gidip telefon ekranı kullanılamaz duruma gelmemesi için mutlaka ekran değişimi yaparak sorunun çözülmesini sağlamalısınız.