FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Genel, Şarj Sorunları, Ses Sorunları

iPhone Yağmurda Islandı Ne Yapmalıyım?

iphone yagmurda islandi

iPhone yağmurda ıslandığında ses sorunu ve şarj sorunu ortaya çıkabilir. Yağmurda ekranı ıslanan telefonun dokunmatik hassasiyeti bozulabilir. Yağmurda ıslandıktan sonra ses sorunu veya şarj sorunu yaşıyorsanız telefonun ahize ve şarj soketine sıvı kaçmış olabilir.

Yağmurda ıslanan iphone'da kullanıma engel olacak herhangi bir sorun yok ise, sıvı koruma özelliği sayesinde kurtarmış demektir. Bu durumda yüzeysel temizleme yaparak telefonu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yağmurda ıslanarak zarar gören telefonlar genelde ses, şarj ve dokunmatik sorunu ile karşılaşmaktadır. Yağmur suyu geldikten sonra telefonunuzda herhangi bir sorun oluşması durumunda aşağıdaki verdiğimiz bilgiler ile sorunu çözebilirsiniz.

iPhone Yağmurda Islandı Ses Gelmiyor

iphone yagmurda ıslandı ses gelmiyor

iphone yagmurda ıslandı ses gelmiyor

iPhone yağmurda ıslandı ses gelmiyor ise ahize yada hoparlör bölümünde yağmur suyu temas etmiştir. Yağmur suyu teması olan telefonda kısa devre veya oksitlenme olabilir. Bu durumda sıvı temaslı olan parçaların çalışmasında sorun olur.

iPhone Yağmurda Islandı Ahizeden Ses Gelmiyor

Yağmur suyu sonrası telefon görüşmesinde kulağa hiç ses gelmiyor yada cızırtılı geliyorsa iphone ahize temizleme yapabilirsiniz. Bu sayede yağmur suyunun tıkadığı ahize filtresini temizleyerek sesin daha net gelmesini sağlayabilirsiniz.

Telefon görüşmesinde ses hiç gelmiyor ise, telefonu kapatın ve 5-6 saat kuru bir ortamda bekletttikten  sonra telefonu açın. Sıvı teması sonrası parçalar zarar görmedi ise, telefonun içerisindeki nem ve su buharlaşarak yok olacaktır. Bu sayede iphone'a yağmur suyu geldikten sonra ortaya çıkan ses gelmiyor sorunu düzelecektir.

Telefon görüşmesinde ses bozuk ve cızırtlı geliyor yada hiç ses gelmiyor ise ahize değişimi yapılarak test edilir. Sorun ahize değişimi yapıldıktan sonra düzelmesi durumunda iphone ahize değişimi yapılarak sorun çözülmüş olur.

iPhone Yağmurda Islandı Hoparlörden Ses Gelmiyor

iphone yagmurda island ses hoparlorden gelmiyor

iphone yagmurda island ses hoparlorden gelmiyor

iPhone yağmur suyuna temas etmesi sonrası hoparlörden ses gelmiyor sorunu sıkça karşılaşılan bir durumdur. iPhone hoparlör tek başına bağımsız bir parça olsa bile çalışması için ara bağlantı filmine ihtiyacı vardır. Sıvı teması sonrası iphone hoparlörü yada ara bağlantı filmi zarar görerek çalışmasına engel olur.

Hoparlör ses sorunu için parça değişimi yapmadan önce mutlaka telefonu kapalı durumda 1 gün bekletip açarak kontrol ediniz. iPhone hoparlörü temizleme işlemi yaparak hafif sıvı teması yada nem oluştuğundan hoparlörden ses gelmiyor ise parça değişimi yapmadan sorununuz düzelecektir.

Yağmur suyu teması olduktan sonra hoparlör çalışmadığı durumda iphone hoparlör değişimi yada ara bağlantı filmi değişimi bu soruna kesin çözüm sağlanmaktadır.

iPhone Yağmurda Islandı Şarj Olmuyor

iPhone yağmurda ıslandı ve şarj olmuyor sorunu lightning bağlayıcıda sıvı teması olduğu anlamına gelir. iPhone şarj etmek için kullandığını kabloda oluşan sıvı teması sonrası da kablo bozulmuş ve telefonu şarj etmiyor olabilir. Şarj soketinde sıvı oluşan iphone'u kablo ile şarj etmeye çalıştığınız zaman iphone sıvı algılandı uyarısı ekrana çıkar.

iPhone sıvı algılandı uyarısı hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya bakınız : iPhone Sıvı Algılandı

Yağmur suyunda çok maruz kalmadığı zaman iphone telefonlara fazla  zarar gelmez. Sadece koruma amaçlı kendini belli bir süre kilitleyebilir yada bazı özellikleri kullanmanıza izin vermez.

Aşırı sıvı teması oluşan ve sıvı teması olması halinde şarj edilmeye çalışılan telefonda kısa devre yaparak telefonun anakartını yakabilirsiniz. Bu yüzden öncellikle yağmur suyundan zarar görmüş olan iphone şarj soketini temizlemeli ve belirtilen yönergeleri izleyerek telefonu tekryardan şarj etmeye çalışmalısınız.