iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor – iPhone Ahize Sorunu

iPhone ahizeden ses gelmiyor sorunu olan iphone kullanıcılarının çoğu, konuşurken ahize sesinin az ve cızırtılı gelmesi sorunuyla karşı karşıya. Genelde iphone telefonlarda başımıza gelen olay, telefon görüşmesi sırasında karşı tarafın sesinin az gelmesi yani ahize sesinde azalma sorunu olmasıdır. Kullanıcıların bazıları ahizeden cızırtılı ses gelmesinden bazıları ise ahizeden çok az ses gelmesinden şikayet ediyor.

iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor Ne Yapmalıyım?

Bunun nedeni donanımsal veya cihazın ahize sesi ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Aşağıdaki yöntemler ahizeden az ses geliyor ya da ahizeden ses gelmiyor şikayetinizi düzeltecektir.

 • İlk olarak efsanevi Türk mantığı olan kapat-aç yöntemini deneyelim 🙂 Telefonunuzu kapatıp açın ve ses seviyesini tekrar kontrol edin.
 • iphone telefonlarda Ayarlar – Genel – Erişebilirlik sekmesinde bulunan Telefon Gürültüsünü Gider özelliğini pasif konuma getirin.
 • Tekrar ayarlara girin ve Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik – İşitme Cihazları – İşitme cihazı özelliğini aktif konuma getirin.
 • Ekranımız kırılmasın diye ekrana taktığımız cam koruyucular da ahizeden ses gelmiyor şikayetini tetikleyen bir etkendir.
 • Eğer söylediklerimizi harfiyen yaptınız ve hala ahizeden ses az geliyor ise ahizenin içerisi toz dolmuş olabilir. iphone ahize temizleme işlemini ekranın üzerinden çok az bir sıvı ile kulak pamuğu, diş fırçası ile temizlemeniz mümkün. Fakat cihazın içi açılmadan dışarıdan müdahale ile yapılan ahize temizliği, birikmiş pislikleri iyice ahizenin içerisine itecektir.
 • Bu işlemleri yapamıyorsanız, yapmaktan çekiniyorsanız iPhone Ahize Değişimi sayfasımıza bakabiliriniz. Bu sayfada iphone ahize değişimi fiyatları, iphone hoparlör değişim fiyatları, ve iphone temizleme fiyatlarını görebilirsiniz. 
 • Apple destek bölümünden de konu ile alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

iPhone Ahize Temizleme

iPhone ahize temizleme işlemini evde veya ofiste yapmak için için bize gerekli olan malzemeler sert ve ince uçlu diş fırçası, kolonya veya aseton , bir tane pipet veya kamış gibi bir malzeme. 

 • iPhone ahize temizlemek için önce diş fırçamıza kolonya veya aseton döküyoruz.
 • diş fırçasını bir kaç kere sallıyoruz ki, üzerindeki fazla olan sıvılar dökülsün
 • diş fırçasının üzerinde fazla sıvı kalmadığına inandığımız zaman kulağımıza ses gelen yeri ( ahize nin filtresini ) bir dakika boyunca temizliyoruz.
 • daha sonra pipet veya kamış yardımı ile  temizlediğimiz bölüme üflüyoruz. 
 • Pipet ve kamış yardımı ile üfleme işleminden sonra ahizeden gelen sesi kontrol ediyoruz.
 • iPhone ahize temizleme işlemi ses yeterli seviyeye gelene kadar fırça ile temizleyerek pipet ile üflüyoruz.

iPhone ahize temizleme işlemi sırasından en çok dikkat etmemiz gereken konu, diş fırçasında çok fazla sıvı kalmadan işleme başlanmasıdır. Aksi takdirde yani diş fırçasında çok fazla sıvı kalmış ise, ahize temizleme için kullandığımız diş fırçasındaki sıvılar ekranın için kaçar ve ekranda lekelenme oluşur.

Yukarıda anlattığımız yöntemleri denediniz ve halen ahize sesi gelmiyor ise telefon tamiri için cihazınızı servisimize göstermenizi tavsiye ediyoruz.

iPhone Ses Sorunu Çözümü

iPhone ses sorunu çözümü için önce telefonumuzun sorununu iyi anlamak ve iyi anlatmak gerekmektedir. Bazen küçük bir temizlik ile yapılabilecek tamir ve bakım hizmeti için yüksek ücret ödemek zorunda kalmayın. iPhone tamiri her zaman söylediğimiz gibi arıza tespitinin düzgün ve sağlıklı bir şekilde yapılması ile başlar.

 

 • iPhone 7 Ses Sorunu Çözümü

iPhone 7 ses sorunu, anakartın üzeründe bulunan ses entegresinden kaynaklanmaktadır. bu arıza iPhone 7 plus ses sorunu yaşayan kullanıcılar içinde aynıdır. iPhone 7 ses sorunu çözümü için telefonun en önemli parçası anakart  üzerindeki ses entegrenin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu parça değişimi kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Yanlış yapılacak en ufak bir müdahalede telefon kullanılamaz hale gelebilmektedir.

 • iPhone X Ses Sorunu Çözümü

iPhone x telefonlardaki ahize filtresi çok ince ve hassas bir parçadır.  iPhone x ahizden ses az geliyor sorununu yaratan bazı zaman toz ve kir yüzünden tıkanması, bazı zamanlar sıvı temasından sonra oluşan ve birde ekran değişimi sonrası yanlış işlem yapılmasından kaynaklı olmaktadır. 

iPhone X  Ses Sorununu Yaşayanların Şikayetleri ve Çözümleri

iPhone x ses gelmiyor sorunu ve çözümü için önce şuna dikkat etmek gerekir. Telefonun ses sorununu ne zaman yaşıyorsunuz. Telefon görüşmesi esnasında karşı tarafın sesi çok az geliyor ise ahize temizliği yapabilirsiniz. Telefon görüşmesi esnasından ses hiç gelmiyor ise ahize değişimi yapılması gerekmektedir. 

iPhone x müzik sesi az çıkıyor ise alt tarafta bulunan hoparlör filtre temizliği denenmelidir. Bu başarı sağlamaz ise iphone x hoparlör değişimi yapılması gerekir.

iPhone x telefonda ses hiç bir şekil gelmiyor ise veya ses bazen geliyor bir anda kesiliyor ise iphone telefonun anakartında sorun olabilir.

 • iPhone 11 Ses Sorunu ve Çözümü

iPhone 11 telefonlarda ses sorunu çözümü için ahize temizleme işlemi yapılması çok önemlidir. Eğer iphone 11 telefonunuzun ahizesisıvı teması veya herhangi bir sebep ile bozulmadı ise ahize temizliği yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. İphone ahizeden ses az geliyor şikayetiniz var ise bu işlemden sonra sorununuz çözülecektir . iphone 11 telefondan ses az çıkıyor ise önce telefonun ses seviyelerini kontrol etmek gerekir. Ses seviyeleri en yüksekte ise bu sefer hem ahize hem de hoparlör filtresinin temizlik veya değişim yapılması gerekmektedir.

iPhone 11 telefondaki ses sorunu için en güzel çözüm arızayı tam anlamayabilmek ve ona göre çözüm yolları aramaktadır. 

iPhone Ekran Değişimi Sonrası Ses Sorunu

iPhone ekran değişimi yaptırdıktan sonra ahizden gelen ses ile ilgili sorun yaşamaya başladıysanız tamir esnasında oluşan hatalardan kaynaklanma ihtimali çok yüksektir.

Bu sorunun başlıca nedeni ekran değişimi sırasında ahize filmine zarar verilmesi ile alakalı olmaktadır.  iPhone telefonlarda ahize filmi üzerinde yakınlık sensörü, ön kamera ve ön kamera ile video ve görüntülü konuşma yaparken ayrıca siri özelliğini kullanırken sesini algılayan mikrofonda bulunmaktadır.

Bunlarla ilgili sorun iphone ekran değişimi sonrasında başladı ise tamir yaptırdığınız yere bildirerek ücretsiz destek ve onarım almanız gerekir.