Ses Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor

iphone ahizeden ses gelmiyor

iPhone ahizeden ses gelmiyor sorunu olan iphone kullanıcılarının çoğu, konuşurken ahize sesinin az ve cızırtılı gelmesi sorunuyla karşı karşıya. Genelde iphone telefonlarda başımıza gelen olay, telefon görüşmesi sırasında karşı tarafın sesinin az gelmesi yani ahize sesinde azalma sorunu olmasıdır. Kullanıcıların bazıları ahizeden cızırtılı ses gelmesinden bazıları ise ahizeden çok az ses gelmesinden şikayet ediyor.

iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor Ne Yapmalıyım?

iphone ses gelmiyor

Bunun nedeni donanımsal veya cihazın ahize sesi ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Aşağıdaki yöntemler ahizeden az ses geliyor ya da ahizeden ses gelmiyor şikayetinizi düzeltecektir.

 • İlk olarak efsanevi Türk mantığı olan kapat-aç yöntemini deneyelim 🙂 Telefonunuzu kapatıp açın ve ses seviyesini tekrar kontrol edin.
 • iphone telefonlarda Ayarlar – Genel – Erişebilirlik sekmesinde bulunan Telefon Gürültüsünü Gider özelliğini pasif konuma getirin.
 • Tekrar ayarlara girin ve Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik – İşitme Cihazları – İşitme cihazı özelliğini aktif konuma getirin.
 • Ekranımız kırılmasın diye ekrana taktığımız cam koruyucular da ahizeden ses gelmiyor şikayetini tetikleyen bir etkendir.
 • Eğer söylediklerimizi harfiyen yaptınız ve hala ahizeden ses az geliyor ise ahizenin içerisi toz dolmuş olabilir. iphone ahize temizleme işlemini ekranın üzerinden çok az bir sıvı ile kulak pamuğu, diş fırçası ile temizlemeniz mümkün. Fakat cihazın içi açılmadan dışarıdan müdahale ile yapılan ahize temizliği, birikmiş pislikleri iyice ahizenin içerisine itecektir.
 • Bu işlemleri yapamıyorsanız, yapmaktan çekiniyorsanız iPhone Ahize Değişimi sayfasımıza bakabiliriniz. Bu sayfada iphone ahize değişimi fiyatları, iphone hoparlör değişim fiyatları, ve iphone temizleme fiyatlarını görebilirsiniz. Apple destek bölümünden de konu ile alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz. CitrusMobil Destek

iPhone Ahize Temizleme İçin Gerekli Malzemeler

iPhone ahize temizleme işlemini bir kaç yöntemle yapabilirsiniz. Ahize temizleme işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız için işinizi kolaylaştıracak gerekli malzemeler;

iphone ahize temizleme icin gerekli malzemeler

 1. Diş fırçası
 2. Pipet veya hafif hava üflemesi için yardımcı aparat
 3. Aseton, kolonyağı, tiner v.s bunlarda bir tanesi yeterli
 4. Bant
 5. Kürdan
 6. İğne

iPhone Ahize Temizleme Nazıl Yapılır?

iPhone ahize temizleme işlemini evde veya ofiste yapmak için bir kaç yöntem vardır. Bunlar için gerekli malzemeler mutlaka etrafınızda bulunur. iPhone ahize temizleme işlemi için aşağıda anlatılan yöntemleri deneyerek ses sorununu çözebilirsiniz.

1- ) İlk olarak bize gerekli olan malzemeler sert ve ince uçlu diş fırçası, kolonya veya aseton , bir tane pipet veya kamış gibi bir malzeme.

 • iPhone ahize temizlemek için önce diş fırçamıza kolonya veya aseton döküyoruz.
 • Diş fırçasını bir kaç kere sallıyoruz ki, üzerindeki fazla olan sıvılar dökülsün
 • Fırçanın üzerinde fazla sıvı kalmadığına inandığımız zaman kulağımıza ses gelen yeri ( ahize nin filtresini ) bir dakika boyunca temizliyoruz.
 • Daha sonra pipet veya kamış yardımı ile temizlediğimiz bölüme hafif hava üflüyoruz.
 • Pipet ve kamış yardımı ile üfleme işleminden sonra ahizeden gelen sesi kontrol ediyoruz.
 • iPhone ahize temizleme işlemi ses yeterli seviyeye gelene kadar fırça ile temizleyerek pipet ile üflüyoruz.

  iPhone ahize temizleme işlemi sırasından en çok dikkat etmemiz gereken konu, diş fırçasında çok fazla sıvı kalmadan işleme başlanmasıdır. Aksi takdirde yani diş fırçasında çok fazla sıvı kalmış ise, ahize temizleme için kullandığımız diş fırçasındaki sıvılar ekranın için kaçar ve ekranda lekelenme oluşur.

2- ) Bir diğer basit yöntem ise  bant ve kürdan ile ahize temizlemektir. Bunun için size sadece parabantı ve kürdan yeterli olacaktır.

bant ile ahize temizleme

 • Bantı ahize bölümüne yapıştırıyoruz.
 • Yapıştırdığımız banta zarar vermeyecek şekilde kürdan ile ahize bölümüne hafif dokunuşlar yapıyoruz.
 • Kürdan ile her dokunuştan sonra ban üzerine yapışmaya başlayan tozlar göreceksiniz.
 • Gerekli temizleme işlemi yapılması için bantı bir kaç kez çıkartarak yenilemeniz gerekebilir.
 • Ahize bölümündeki tozları yeteri kadar aldıktan sonra son çözülecektir.

Yukarıda anlattığımız yöntemleri denediniz ve halen ahize sesi gelmiyor ise telefon tamiri için cihazınızı servisimize göstermenizi tavsiye ediyoruz.

iPhone Hoparlörden Ses Gelmiyor

iPhone hoparlorden ses gelmiyor sorununun 3 sebebi olabilir. Hoparlörden sen gelmiyor ise öncelikle iphone telefonunuz şarj soketi bölümünden sıvı almış ise bir gün bekleyerek içerideki sıvının kurumasıdır. Sorun birgünden fazladır devam ediyor ise aşağıda belirttiğimiz parçların kontrol edilerek onarı veya değişimi yapılması gereklidir.

 • iPhone Hoparlör Sorunu : Sıvı veya darbeye bağlı olarak iphone hoparlörü bozulabilir. Hoparlor bölümünü temizlemek için yapılan yanlış işlemler sonucuda hoparlöre zarar verilebilir. Hoparlör parçasında sorn var ise sadece bu parçayı değiştirerek sorun çözülebilir.
 • iPhone Hoparlör Filmi Sorunu : Hoparlör filmi, hoplarörün anakarta bağlantısını sağlamaktadır. Ayrıca bu hoparlör filmi üzerinde şarj soketi mikrofon ve şebeke anteni gibi parçalarda bulunmaktadır. Genelde sıvı temasından bozulan bu parça arızalanması sebebi ile hoparlör sorunu yaşıyorsanız, değişim yapıldıktan sonra düzelir.
 • iPhone hoparlör sorunu anakart arızası : iPhone anakartları darbe ve kısa devre sonucu bir çok arıza ve soruna sebep vermektedir. Hoparlör ve hoparlör filmi değişmesine rağmen iphone hoparlör sorunu devam ediyor ise anakart kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir