iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor

iPhone ahizeden ses gelmiyor sorunu olan iphone kullanıcılarının çoğu, konuşurken ahize sesinin az ve cızırtılı gelmesi sorunuyla karşı karşıya. Genelde iphone telefonlarda başımıza gelen olay, telefon görüşmesi sırasında karşı tarafın sesinin az gelmesi yani ahize sesinde azalma sorunu olmasıdır. Kullanıcıların bazıları ahizeden cızırtılı ses gelmesinden bazıları ise ahizeden çok az ses gelmesinden şikayet ediyor.

iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor Ne Yapmalıyım?

Bunun nedeni donanımsal veya cihazın ahize sesi ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Aşağıdaki yöntemler ahizeden az ses geliyor ya da ahizeden ses gelmiyor şikayetinizi düzeltecektir.

 • İlk olarak efsanevi Türk mantığı olan kapat-aç yöntemini deneyelim 🙂 Telefonunuzu kapatıp açın ve ses seviyesini tekrar kontrol edin.
 • iphone telefonlarda Ayarlar – Genel – Erişebilirlik sekmesinde bulunan Telefon Gürültüsünü Gider özelliğini pasif konuma getirin.
 • Tekrar ayarlara girin ve Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik – İşitme Cihazları – İşitme cihazı özelliğini aktif konuma getirin.
 • Ekranımız kırılmasın diye ekrana taktığımız cam koruyucular da ahizeden ses gelmiyor şikayetini tetikleyen bir etkendir.
 • Eğer söylediklerimizi harfiyen yaptınız ve hala ahizeden ses az geliyor ise ahizenin içerisi toz dolmuş olabilir. iphone ahize temizleme işlemini ekranın üzerinden çok az bir sıvı ile kulak pamuğu, diş fırçası ile temizlemeniz mümkün. Fakat cihazın içi açılmadan dışarıdan müdahale ile yapılan ahize temizliği, birikmiş pislikleri iyice ahizenin içerisine itecektir.
 • Bu işlemleri yapamıyorsanız, yapmaktan çekiniyorsanız iPhone Ahize Değişimi sayfasımıza bakabiliriniz. Bu sayfada iphone ahize değişimi fiyatları, iphone hoparlör değişim fiyatları, ve iphone temizleme fiyatlarını görebilirsiniz. 
 • Apple destek bölümünden de konu ile alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

iPhone 7 ses sorunu, anakartın üzeründe bulunan ses entegresinden kaynaklanmaktadır. bu arıza iPhone 7 plus ses sorunu yaşayan kullanıcılar içinde aynıdır. iPhone 7 ses sorunu çözümü için telefonun en öneli parçası anakart’ın üzerinde entegrenin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu parça değişimi kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Yanlış yapılacak en ufak bir müdahalede telefon kullanılamaz hale gelebilmektedir.

iPhone Ahize Temizleme

iPhone ahize temizleme işlemini evde veya ofiste yapmak için için bize gerekli olan malzemeler sert ve ince uçlu diş fırçası, kolonya veya aseton , bir tanet pipet veya kamış gibi bir malzeme. 

 • iPhone ahize temizlemek için önce diş fırçamıza kolonya veya aseton döküyoruz.
 • diş fırçasını bir kaç kere sallıyoruz ki, üzerindeki fazla olan sıvılar dökülsün
 • diş fırçasının üzerinde fazla sıvı kalmadığına inandığımız zaman kulağımıza ses gelen yeri ( ahize nin filtresini ) bir dakika boyunca temizliyoruz.
 • daha sonra pipet veya kamış yardımı ile  temizlediğimiz bölüme üflüyoruz. 
 • Pipet ve kamış yardımı ile üfleme işleminden sonra ahizeden gelen sesi kontrol ediyoruz.
 • iPhone ahize temizleme işlemi ses yeterli seviyeye gelene kadar fırça ile temizleyerek pipet ile üflüyoruz.

iPhone ahize temizleme işlemi sırasından en çok dikkat etmemiz gereken konu, diş fırçasında çok fazla sıvı kalmadan işleme başlanmasıdır. Aksi takdirde yani diş fırçasında çok fazla sıvı kalmış ise, ahize temizleme için kullandığımız diş fırçasındaki sıvılar ekranın için kaçar ve ekranda lekelenme oluşur.

Yukarıda anlattığımız yöntemleri denediniz ve halen ahize sesi gelmiyor ise cihazınızı servisimize göstermenizi tavsiye ediyoruz.

 iphone 7 ses sorunu için BURAYA TIKLAYIN