Anakart Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPad Anakart Tamiri

ipad anakart tamiri

iPad anakart tamiri yapılacak tablette öncelikle ney bir şekilde arıza tespiti yapılması gerekmektedir. Apple ipad tabletler, iphone telefonlara göre çok daha zor bir işlemden geçmektedir. Bunun öncelikli sebebi tabletin arıza tespiti ve onarımı yapılabilmesi için ekranın sökülmesi gerekmektedir. iPad ekran sökme işlmei çok hassas bir işlemdir ve aşırı dikkat gerektirir.

iPad Açılmıyor Ne Yaplıması Gerekir

iPad tabletiniz şarj taktığınız zaman açılmıyor ise şarj alıp almadığını kontrol etmeniz gerekir. Şarja taktığınız zaman ekrana şarj olduğuna dair görüntü geliyor ise, uzunca bir süre şarjda tutun. iPadin bataryası tamamen boşaldığı zaman tepki verip açılması ortalama 4-5 saat sürer. Kullandığınız şarj aletinin orjinal veya kaliteli yüksek amperli şarj aleti olduğundan emin olun. Yoksa şarj edildiğinde tepki süresi uzayacaktır.

iPad açılmıyor sorunu için için bir çok neden olabilir.Aşağıda size verdiğimiz  bilgilere bakaraj sorun veya sorunları çözebilir yada bizden destek alabilirsiniz.

iPad Anakart Sorunları
iPad Anakart Sorunları

iPad Anakart Sorunları

Apple ipad tabletlerde birden çok anakart sorunu olmaktadır. Bunlar tabletin aldığı darbeye ve maruz kaldığı kısa devreye göre değişmektedir. iPad tabletlerde en çok karşılaşılan sorunlar hakkında aşağıda kısaca bilgilendirme yaptık umarım ipad cihazınızda anakart sorunları yapılabilecek seviyededir ve yeni bir cihaz almak zorunda kalmazsınız.

1- iPad Baseband Sorunu

iPad baseband sorunu genellikle tabletin aldığı darbe ve tabletin kasasında oluşan yamulmalardan kaynaklanmaktadır. Baseband arızası yaşanan cihazlarda wifi ve 3g konusunda sorun yaşarsınız. Hatta daha ileri seviyede olan arızalarda tablet açılır ve bir daha tamir olana kadar açılmaz. Bazı durumlarda da tableti şarja taktığınız zaman apple logosu gelir ve gider, bu sürekli böyle devam eder ama tablet hiçbir şekilde açılmaz.

2- iPad Nand Sorunu

iPad nand sorunu tabletin hafızası yada bir başka şekilde söylemek gerekirse harddiski bozulmuş demekte demektir. Bu arızanın tamiri olabiliyor fakat bunda kullanıcılar için ufak bir sorun var içerisindeki bilgilerin silinme olasılığı vardır. Tabi her işlemde bu bilgiler silinmiyor. iPad nand içerisindeki bilgileri genelde yedekleyebiliyoruz. Çok nadir durumlarda yedek alamaz isek içerisindeki bilgiler silinir.

3- iPad Wifi Entegresi Sorunu

iPad wifi entegresi sorunu yaşanan tabletler wifi menüsü hiç bir şekilde açılmaz, bazı durumlarda açılsa bile modemin yanında olsanız bile hiç bir kablosuz internet ağını görmez. Bu sebeple wifi olarak hiç bir şekilde kablosuz bağlantı kuramazsınız. Wifi entegresi arızalan ipad tabletlerde bluetooth özelliğinin de kullanım dışı kaldığı görülmektedir. Bunun nedeni wifi ve bluetooth özelliğinin çalışmasını sağlayan parça aynıdır.

4- iPad Şarj Entegresi Sorunu

iPad şarj entegresi sorunu iPad tabletlerde en çok karşılaşılan arızalardan biridir. iPad şarj entegresi bozulduğundan veya arıza yapmaya başladığında tabletin şarjı çok hızlı bitmeye başlar. iPad çok yavaş şarj olur hatta tablet şarjı bitip kapandığı zaman hiç açılmayabilir. Bu rumda yapılan yanlış arıza tespiti yüzünden batarya değişimi yapılmakta ve sorun düzelmemektedir. Bu durumda boşuna ücret ödeyerek sağlam bataryanızı değiştirmiş ve soruna çözüm bulamamış oluyorsunuz. Unutmayın akıllı telefon ve tabletlerde tamire başlamadan önce düzgün bir şekilde arıza tespiti yapmak-yaptırmak çok önemlidir.

En Çok Yaşanan iPad Şikayetleri

iPad tabletlerde en çok yaşanılan sorunlar genede tablet açılmıyor, apple logosu gidip geliyor ve ipad açılırken apple logosunda kalıyor. Bu sorunlar ile karşılan kullanıcılar için evde veya iş yerinde yapabilecekleri küçük müdahaleler hakkında bilgi vereceğiz. Bu işlemler sonunda tabletiniz düzgün bir şekilde çalışmaz ise lütfen daha fazla zorlayarak hasarın büyümesine sebep olmayın.

iPad Yazılım Sorunları

Tabletinizi tuşlar yardımı ile hard reset işlemini deneyebilirsiniz. Bu işlemi tabletin açma kapama tuşu ve home tuşuna basılı tutarak yapabilirsiniz.

Yeni nesil tablerlerde ise hard rest işlemini yapabilmeniz için ses yükseltme tuşuna bir kere basıp bırakıyorsunuz, ses kısma tuşuna bir kere basıp bırakıyorsunuz ve son olarak tableti açıp kapama tuşuna 10 saniye boyunca basılı tutuyorsunuz.

iTunes programı kullanarak ipadinizin yazılımsal sorunları var ise bu sorunları çözmek için yazılım yüklemesi yapabilirsiniz.

Bunun için bir bilgisayar ve bilgisayarda iTunes programı olması gerekmektedir. iTunes programını indirebileceğiniz link için buraya tıklayınız. Öncelikle bunların hazır olduğunu düşünüyorum. iPad tabletimizi yazılım sıfırlama moduna yani dfu moduna almamız gerekiyor. Bunun için tabletimizi bilgisayarımıza kablo ile bağlıyoruz ve az önce yukarıda anlattığımı gibi tuşlar yardımı ile sıfırlama moduna alıyoruz.

Daha sonra itune programı size bu ipad için yazılım yüklenmesi gerekiyor ve bu yazılımı indirmeniz gerekiyor diyecek. Yazılımı indirmesine izin vererek indirdiği yazılımı yüklemesini sağlamalıyız.

Not: yazılımm indirme işlemi biraz uzun sürebileceği için ipad tabletimiz bu esnasda dfu modundan otomatik olarak çıkabilir. yazılım indiği zaman ipad dfu modunda değil ise tekrardan dfu moduna alarak yazılım yükleme işlemine devam edebiliriz.

iPad Açılıp Kapanıyor Sorunu Çözümü

iPad açılıp sürekli kapanıyor ise kontrol edilmesi gerekenleri yaparak işleme başlayabilirsiniz veya bizeden destek alabilirsiniz. Öncelikle bu sorun sadece şarja taktığınız da mı oluyor. Eğer tablet hiç açılmıyor sadece şarja taktığınız zaman apple logusu gidip geliyor ise tabletin bataryası bitmiş olabilir. Bu durumda batarya değişimi gerekli.

Tabletin şarjı varken de sürekli bir şekilde apple logosu gelip gidiyor ise yukarıda anlattığımız gibi yazılım işlemini denemeniz gerekir.

Bu işlemler sonunda yaşadığınız sorun devam ediyor ise ipadin anakartında sorun olabilir. Bunun için servisimize ulaşarak destek alabilirsiniz.

iPad Açılmıyor Logo Kalıyor

iPad açılmıyor ve sürekli apple logosunda kalıyor ise tabletin yazılımı ile alakalı sorunu olabilir. Yazılımı ile alakalı sorun ise ios yazılımı bozulmuş olabilir veya tabletin hafızasını doldurmuş olabilirsiniz. Eğer tabletin hafızasını doldurmuş iseniz tablet çalışması için bir alan bulamadığı için açılamıyordur. Bu durumda tabletin yazılımını sıfırlayarak sorunu çözebilirsiniz.

iPad yazılım sıfırlama işlemi sırasında size bir hata kodu verir ise veya yazılımı yükledikten sonra sorununuz devam eder ise tabletin hafızası bozulmuş olabilir bu durumda servisimizden destek alarak onarımyaptırabilirsiniz.