Genel

iPhone Hafıza Temizleme ve Boşaltma Nasıl Yapılır?

iphone hafiza temizleme ve bosaltma nasil yapilir

iPhone kullanıcılarının başına bela olan depolama alanında yetersizlik için hafıza temizleme ve hafıza boşlatma işleminin nasıl yapılacağı çok merak edilmekte ve buna çözüm aranmaktadır. iPhone hafıza sorunu yaşadığınız zaman aşağıdaki başlıklarıda anatılanları adım adım yaparak geçici olarak sorunları çözüm sağlayabilir hatta ihitiyacınız dahilinde bu sorunlardan tamamen kurtulabilirsiniz.

iPhone Depolama Alanını Görmek

iPhone depolama alanını görmek ve hangi uygulamaların ne kadar yer kapladığını bir kaç adımda öğrenebilirsiniz. iPhone depolama alanı içerisinde gereksiz dosyaları ve diğerlerinin ne kadar alan kapladığınıgörmek için öncelikle ayarlar menüsüne giriş yapıyoruz. Daha sonra Ayarlar menüsünün içersinde Genel olan bölme giriyoruz. Burada iphone saklama alanı olarak belirtilen bölüme girdiğimizde hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz.

Eğer çok fazla yer kaplayan ve işinize yaramayan programlar, uygulamalar varsa bunları silerek telefonda yer açabilirsiniz.

iPhone depolama alani görmek
iphone depolama alanı gormek

iPhone Hafıza Dolu Gözüküyor

Yaptığınız kontroller sonrasında iphone hafıza dolu gözüküyor ise depolama alanında bazı öğeleri slierek veya ön belleğini temizleyerek yer açmaya çalışmanız gerekmektedir. iPhone hafıza tamamen dolu özüküor ise telefonu belli bir süre sonra sistemin çalışacak alanı kalmayacağı için telefon kendi açamayaktır. Bu durumda telefondaki bütün bilgiler silinerek sıfırlanmak zorunda kalabilir.

iPhone Saklama Alanı Nasıl Açılır?

iPhone saklama alanı yer açmak için telefonda kullandığınız uygulamalara az önce anlattığımız gibi bakmanız gerekmektedir. Burada gereksiz yere çok yer kaplayan uygulamalarınız varsa youtube, tiktok gibi bunları silerek tekrar yüklemeniz durumunda saklama alanında yer açılmasını sağlayacaktır. iPhone resimleri ve videoları silmenize rağmen uygulama silmekte işe yaramıyor ise telefonu sıfırdan kurulum yaparak iphone saklama alanını tamamen temizleyerek kullanabilirsiniz.

iPhone sıfırlama işleminden sonra da kullanacağınız uygulamalar için yeterli saklama alanı yok ise servisimizde iphone hafıza arttırma yaparak bu soruna kalıcı çözüm sağlayabilirsiniz.

Bakınız : iPhone Hafıza Arttırma ve Fiyat Listesi

iPhone Hafıza Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone hafıza sorunu çözümü nasıl yapılır ve ne amaçı yapılacağı çok önemlidir. Geçici kullanım için hafıza sorunu çözmek istiyorsanız telefonun rehber, resim, whatsapp gibi yedeklerini alarak sıfırlayarak tekrar geri yüklemek her zaman işe yaramış ve ek programyüklenmediği sürece özellikle 16g olan telefonlarda güzel bir kullanım imkanı vermektedir. iPhone hafıza sorununu çözerek telefonun şarjının daha uzun gitmesini sağlayabilirsiniz.

Fakat 16gb hafızanın yetmedği durumlarda icloud alan satın almak ta işi çözmeyebilir. Bu durumda iphone hafıza attırma yaparak telefonun dahili hafızasını yükseltebilirsiniz.

iPhone Sistem Verileri Nasıl Silinir?

iPhone hafızasında gereksiz yer kapyaln sistem verilerini silmek için clean master programını kullanabilir veya telefonu fabrika ayarlarına getirebilirsiniz. Ayrıca telefondaki yazılım sorunlarına da kesin çözüm sağlamak için itunes üzerinden yazılım sıfırlama yaparak telefonun daha rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz.

iPhone Saklama Alanı “Kullanılmayanları Kaldır”

iPhone saklama alanına girdiğimiz zaman indirmiş oldığumuz ve kullanmadığımız uygulamalar için sistemin size önerdiği ” kullanılmayanları kaldır ” bölümüne etkinleştirerek gereksiz uygulamaları kaldırabilir ve iphone hafıza temizleme yapabilirsiniz. Buradaki uygulamaların boyutune göre telefonu depolama alanı olarak daha çok rahatlatacaktır.

Kullanilmayanlari kaldir
iphone saklama alanı kullanılmayanları kaldır

iPhone Depolama Alanı “Diğer” Nedir? Nasıl Silinir?

iPhone depolama alanında “diğer” olarak gözüken ve oldukça yüksek boyutta yer kaplayan bu bölümde kullanılan uygamarın cache dosyaları bulunmaktadır. Ayrıca sistemin çalışacak hafızası kalmadığı zaman bazı dosyaarı burada sıkıştırarak yer açmaya çalışmaktadır. iPhone depolama alanında “diğer” bölümünü silmek imkansızdır. Buradaki dosyaların kapladığı alanı azaltmak için uygulamaların ön belliğini temizleyebilirsiniz. Diğer bölümünden tamamen kurtulmak için telefonu itunes üzerinden yazılım sıfırlaması yapmanız gerekecektir.

Bakınız: iPhone Hard Reset Nasıl Yapılır?

iPhone Sistem Dosyaları Saklamanı Alanında Çok Yer Kaplıyor

iPhone sistem dosyaları saklama alanında çok yer kaplıyor ve kullanım alanında çok fazla yer kapladığı için telefona birşey yükleyemiyorsanız buna çözüm sağlamak için yazılım sıfırlamak gerekmektedir. Yazılım sıfırlama işleminden sonra telefondaki bütün gereksiz dosyalar silinerek saklama alındaki sistem dosyalarının daha az yer kapladığını görebileceksiniz. Sistem dosyaların oluşan bozukluk şarjın hızlı bitmesine sebep olabilmektedir. Bu duruma müdahale edilmez ise, telefonun anakartı üzerinde bulunan ve bütün bigilerin depolandığı hafızasına zarar vererek içindeki bilgilerin silinmesine sebep olabilmektedir. Bu durumda iphone anakart tamiri yapılması gerekli olacaktır.

Sistem dosyalarının saklama alanında çok yer kaplaması, en çok şikayet gelen kullanıcılarının 16gb veya 32gb hafızaya sahip telefonlarda görülmektedir.

Yazılım sıfırlama yapmadan önce telefona hard reset yaparak sistem dosyalarında gereksiz olanları silmeye çalışabilirsiniz.

iPhone yazılım sıfırlama için apple sitesinde anlatıldığı gibi yapmak için buraya bakabilirsiniz : Apple yazılım sıfırlama