Genel

iPad Kasa Yamuldu veya Büküldü İse Dikkat Edin

ipad kasa yamuldu veya bukuldu ise dikkat edin

iPad kasa yamulması bir çok modelde gözükmekte ve genelde orta bölümde olan bukasa yamulması sonrası ekran ve kasa arasında açılmalar meydana çıkmaktadır. iPad tabletin kasasında oluşan yamulma bazı durumlarda tamamen sıfır hata ile düzeltilebilmekte, bazı ipad kasa yamulmalarında ise yamulmanın verdiği hasara göre iz kalabilmektedir.

iPad Kasa Yamulması Sebebi Nedir ?

iPad kasa yamulması genelde tabletin aldığı baskı ve darbe sonucu ortaya çıkmaktadır. iPad kasa yamulması eski modellerde hiç görülmezken ( ipad 2, ipad 3, ipad 4 ) yeni ipad modellerinde ortaya çıkmaya başlamıştır. iPad kasa büklmesinin bir diğer sebebi de apple firmasnın üretmiş olduğ tabletlerin daha hafif ve taşınabilir olmasını amaçlamasından kaynaklı kasade kullanılan malzemelerin daha ince olmasında da kaynaklanmaktadır.

iPad Kasa Yamulması Zararlı mı?

Kasası yamulan ipad kullanımının ilk başta bir zararı yok gibi gözüksed, tablette oluşan kasa yamulması zamanla ekran baskı yaparak leke oluşmasına ve ekran ile dokunmatik arasına toz kaçmasına sebep olur. iPad kasa yamulması oluştuğunda ekran ve kasa arasında oluşan boşluk sebebi ile sıvı teması olarak ttabletin kullanılamaz olmasına sebebp olabilmektedir

ipad yamulma sorunu

iPad kasa bükülmesi durumunda tabletin bataryası da ezilerek zarar görebilmektedir. Oluşan bükülme veya yamulma sonrasında batarya hasar görürse batarya şişmesi ortaya çıkarak daha ekran kırılması veya tabletin hiç açılmamasına sebep olmaktadır. Bu durumda ipadin ekranı ve ön camı sökülerek kasa düzeltme yapılmalı ve ipad batarya değişimi yapılarak tabletin eski performansında çalışması sağlanmaktadır.

iPad Kasa Yamulması Garanti Kapsamına Girer mi?

iPad kasa yamulması sonrasında oluşan hasarlar için apple servislerinde kullanıcı hatası ve yetkisiz müdahale raporı verilerek garanti kapsamı dışında bırakılmakta ve cihazın tamirini yapmak yerine değişim ücreti istenilerek yeni ciaz teklif edilmektedir.

Yamulan iPad Nasıl Düzeltilir?

ipad bukuldu nasil duzeltilir

Kasında yamulma oluşan tableti düzeltmek için ters yönde baskı uygulanarak düzeltilmeye çalışılmalıdır. Fakat bu işlemi en büyük riski işlem sırasında ekranın kıralabilir olacağıdır. Bu sebep ile kasasında bükülme olan ipad tableti düzeltmeye başlamadan önce ekranı sökülmesi gereklidir. Aksi takdirde ekrana verilebilecek zarardan dolayı ekran veya ön cam kırılabilir. Uzman servislerden destek alınarak yapılması, daha düzgün bir işçilik ve risk olmadan tamir imkanı sağlayacaktır.

En Çok Hangi iPad Modellinde Kasa Yamulması Oluyor

iPad modellerin kasa yamulması son bir kaç yılda üretilmiş olan modellerde gözlemlenmekte ve bu konuda apple firması cihazları garanti kapsamı dışında bırakmaktadır. iPad kasa bükülmesi yaşanan modellerin bir çoğu apple pencil bağlantı noktasından bükülmeye başlamaktadır. Hatta bükülme ve yamulma olan bölümde çatlak ta gözükebilmektedir. iPad pro serisinde daha çok rastlanan kasada bükülme sorunu, ipad air ve apple pencil uyumlu bütün modellerde de gözükmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir