Genel

IMEI Numarası Nedir?

IMEI numarası, akıllı cihaz kullanıcısı olarak zaman zaman karşılaştığınız bir kavramdır. Ne olduğunu bilmediğiniz bu kodun hem ne olduğunu öğrenecek hem de IMEI sorgulama işlemini basit bir şekilde yapabileceksiniz. Citrus Mobil ile cihazınıza hakim olmanın şimdi tam zamanı!

IMEI, Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği anlamına gelen International Mobile Equipment Identity ibaresinin baş harflerinden oluşmaktadır. Her mobil cihazın bir kodu olması gerekliliğini getiren bu uygulama sayısal verilerden oluşan benzersiz bir kodun oluşması anlamı da taşımaktadır. Akıllı cihazınızın diğer cihazlardan ayırt edilmesinde bu kodun çok önemli olduğunu ifade etmek gerekir.

14 haneli bir kod olarak da bilinen IMEI numarası 16 haneli IMEISV formatı da bulunmaktadır. IMEISV aslında cihazın sürümünü de öğrenmenize olanak sağlayan bir seçenektir. Bu nedenle de ihtiyaç duyulduğunda bu kodun sorgulanması ve işlenmesi gerektiğini ifade etmek gerekir.

IMEI Numarası Sorgulama – Bulma Nasıl Yapılır?

Akıllı cihazınızın IMEI kodunu bulmak için basit birkaç yöntem vardır. Bu yöntemlerden birini kullanarak cihazınıza özel IMEI kodunu öğrenebilirsiniz. IMEI öğrenmek için ilk yöntem arama ekranını açarak *#06# tuşlamanız yeterlidir. Bu kodu girdiğinizde doğrudan ‘Aygıt Bilgisi’ sekmesi açılacaktır. Burada IMEI ile alakalı bütün bilgilere ulaşabileceksiniz.

IMEI sorgulaması için cihazınızın Ayarlar kısmından da sorgulama yapabilirsiniz. iOS cihazlarda Ayarlar>Genel>Hakkında adımlarını izleyerek IMEI kodunu bulabilirsiniz. Android cihazlar içinse Ayarlar>Telefon Hakkında kısmına ilerlemeniz size en doğru sonuçları verecektir.

Cihazınız yanınızda değilse ve IMEI kodunu öğrenmek istiyorsanız cihazınızın kutusunda da bu bilgilerin yer aldığını bilmelisiniz. Böylelikle kodu öğrenerek kolaylıkla IMEI ile alakalı işlemleri yapabilirsiniz.

imei numaras nedir nasil ogrenilir
imei numarası nedir? nasıl öğrenilir

IMEI Kodu Ne İşe Yarar?

Akıllı cihazınızın çalınması ya da kaybolması durumunda IMEI numarası üzerinden engel koyarak kullanılamaz hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzun satılması ya da başkaları tarafından kullanılması mümkün olmayacaktır. Servis sağlayıcınız üzerinden yapacağınız bu işlem diğer servis sağlayıcıların da engelleme yapmasına olanak sağlar. IMEI numarası kolluk kuvvetlerinin çalıntı ihbarı üzerine kayıt tuttuğu bir unsurdur. Bu nedenle de IMEI değiştirme genellikle yasa dışıdır. IMEI kaynaklı sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına bu kodu internette paylaşmamalısınız.

e-Devlet Üzerinden IMEI Sorgulama İşlemi

Cihazınızdan *#06# kodunu tuşladıktan sonra karşınıza çıkan kodu e-devlet IMEI Sorgulama sistemi üzerinden araştırmanız mümkündür. Buraya gireceğiniz kod sayesinde sorgulama yaptığınızda IMEI numarasının durumu ve cihazın kaynağı görüntülenmektedir. Aynı zamanda cihazın marka ve model bilgilerini de bu ekrandan incelemeniz mümkündür.

Siz de IMEI sorgulaması yaparak cihazınızla alakalı herhangi bir olumsuzluk olup olmadığını değerlendirmek adına e-Devlet IMEI Sorgulama ekranına giriş yapabilirsiniz. Bu ekranda sunulan bilgilerin ispat niteliği taşımadığı ve bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmamalısınız.