tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Camı Mı Kırıldı? Yoksa Ekran Mı Kırıldı?

cam mi kirik ekran mi kirik

Akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının en çok sorduğu soru olan cam mı kırık yoksa ekran mı kırk sorusunun cevabını kendiniz test yaparak anlayabilirsiniz. Bu sayede kırılan ekranın mı yoksa kırılan camın mı tamir edilmesi gerektiğini öğrenerek bilinçli bir şekilde tamir işlemini yaptırmış ve çok daha uygun fiyata cihazınızın kırılan ekranı tamir ettirmiş olursunuz.

Yetkili Servis Kırık Cam Tamiri Yapıyor mu?

Telefonunuzun kırılan camı için yetkili serviste ön cam değişimi yapılmamaktadır. Fakat garantili bir şekilde ön cam ve iç ekran olarak komple değişimini yaptırabilirsiniz. Bu durumda özellikle iphone telefonlarda ön cam değişimi ile kıyaslandığında çok daha fazla ücret çıkmaktadır. Özet geçmek gerekirse hiç bir markanın yetkili servisinde ön cam değişimi yapılmaz.

Telefonun Camı Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?

Telefonun ekran camı kırıldığı zaman telefonu normal bir şekilde kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsünde bozulma ve lekelenmeler oluşmaz. Dokunmatik sorunu yaşamazsınız. Sadece telefonu kullanırken parmağınızla dokunduğunuz ön cam çatlamıştır. Bu ön cam özel vakumlu ve ısıtıcılı makinelerde görüntüyü aldığınız iç ekrandan ayrılarak yenilenmektedir.

ekran cami kirilan telefon
ekran camı kırılan telefon

Telefonumda Kırılmaz Cam Var mı? Yok mu?

Telefonun ekranında kırılmaz cam olup olmadığını anlamak için ekranın kenarından bakarak veya tırnağınızla hafifçe kaldırarak kontrol edeblirsiniz. Bir darbe sonrası oluşan hasar sebebi ile telefonun ekranında mı kırık yoksa ekran koruyucusunda mı olduğunu anlamak için, üzerinde var olduğunu düşündüğümüz ve umut ettiğimiz ekran koruyucusu çıkartmak gerekmektedir.

ekran mi kirildi ekran koruyucu mu kirildi
Telefonun ekran koruyucusu mu kırıldı ? ekranı mı kırıldı ?

Sizinde telefonun ekranında oluşan darbe sonrası kırılma ve çatlamanın ekran koruyucusunda olup olmadığını anlamak için dikkatlice telefonda ekran koruyucusu olup olmadığını kontrol ederek çıkartmanızdır. Ekran koruyucu cam alaşımlı malzemeden oluştuğu için ekran koruyucuyu çıkartırken dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Telefonun Camı Kırıldı ise Ne Yapılması Gerekli?

Telefonun camı kırıldığı zaman tekrardan orjinal ekran görüntüsü ile kullanabilmeniz için sadece ön cam değişimi yaptırabilirsiniz. Ön cam değişimi yaptırarak hem telefonununda orjinal ekran görüntü kalitesini korumuş, hemde çok daha uygun fiyata tamir yaptırmış olursunuz.

Telefonu camı kırık kullanmak zarar verirmi

Telefonu camı kırık kullanmak, iç ekrana zarar vermeye sebep olabilmektedir. Hatta camı kırık olan telefonun dokunmatiği de bozulabilir. Camı kırık telefonu uzun süre kullanmak iç ekrana zarar verebileceği için daha yüksek masraflara yol açar. Ayrıca camı kırık telefonu kullanmaya devam etmek dokunmatiği de bozabilir.

Telefonun Ekran Dokunmatiği Bozulduğu Nasıl Anlaşır

Telefonların ekranda kaynaklı bir dokunmatik sorunu olup olmadığını anlamak için test amaçlı yeni bir ekran montajı yapılması gerekmektedir. Yeni bir ekran montajından sonra dokunmatik sorunu artık gözükmüyor ise, ekran değişimi yapılarak dokunmatik sorunu çözülür.

Kronik ekran ve dokunmatik sorunu olan telefonlarda meyda çıkan ( örnek: iphone x dokunmatik sorunu ) veya darbe ve kırılma sonrasında ortaya çıkan dokunmatik sorunları için parça değişimi yapmadanönce test edilmesi gereklidir.

Telefonun Dokunmatiği Bozulursa Ne Yapılması Gerekli

Telefonun dokunmatiğinde başlayan donma, takılma ve kendi kendine hareket etme gibi bir yerlere dokunma sorunu başladığı zaman arızalı olan parça veya parçaları değiştirerek tamir edilebilir. Telefonn dokunmatiği bozuldu ise ekran şifresi olan telefonların, ekran şifresini kaldırmasını tavsiye ederiz. Dokunmatik bozuk olduğu için sürekli kendi kendine şifre deneyerek telefonu kilitlemesine sebep olur. Telefonun şifre ekranı kilitlendiği zaman, telefonun tekrar açılabilmesi için tamamen sıfırlanarak yazılım atılması gerekir.

Telefonlardaki dokunmatik sorunu ekrandan olabileceği gibi anakarttaki dokunmatik entegresinden de kanaklı olabilir. iphone dokunmatik sorununu yaratan en kronik hatalı telefon iphone 6 plus modelidir.

İç Ekran Kırıldığı Nasıl Anlaşılır

iç ekran kırıldığını veya ekranın bozulduğunu anlamak için bazen gözle bakmamız bazende yeni br ekran ile test etmemiz gerekebilir. İç ekranı kırılan ve ekranı bozulan telefonda görüntü ile alakalı sorun yaşanmaktadır. Bu görüntü sorunu iç ekranda olulan mürekkep dağılması veya şerit halinde ekranda oluşan çizgiler ile kendini gösterir. Ayrıca iç ekranda oluşan bozulma sorunu telefona hiç bir şekilde görüntü gelmemesine de sebep olur. Telefon veya tabletiniç ekranında sorun var ise yapılabilecek tek şey ekran değişimidir.

ekrani kirilan telefon
ekranı kırılan telefon

Telefonun iç Ekranı Kırıldıysa Ne Yapılması Gerekir

Telefonun iç ekranı kırıldı ise yapılması gereken işlem ekran değişimidir. Bu ekran değişimi sırasında telefondaki bilgiler silinmeden ve telefonun herhangi bir özelliğine zarar gelmeden yapılmaktadır. Telefonun iç ekranında oluşan sorunlardan kurtulmak için yapılan ekran değişimi sonrası telefonun ekran kilit şifresi varsa bu şifreyi girerek telefonu kullanamaya devam edebilirsiniz. Ekranın daha zor kırılmasını sağlamak için ekran koruyucu kullanamanın faydası vardır. Ekran koruyucu kullanılan telefonlarda iç ekran kırılması veya ön cam kırılması daha az görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir