FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Suya Düşen Telefon Tamiri Ne Kadar?

suya dusen telefon tamir edilirmi

Suya Düşen Telefon Tamiri Ne Kadar Sürer? Telefonlarla ilgili en sık yaşanan kazalardan biri telefonun ıslanmasıdır. Telefon suya düşebilir, telefonun üzerine kahve ya da çay dökülebilir. Bu gibi durumlar da telefonu kurtarmak için atılması gereken birkaç adım mevcut.

Atılması gereken adımlara geçilmeden önce yapılmaması gerekenlere değinilmesi gerekir. Zira bu konuyla ilgili pek çok yanlış fikir yaygındır. Yanlış fikirler, kurtarılabilecek telefonlarında kaybına neden olabilmektedir. Bu yüzden, öncelikle düşünce kirliliğinden kurtarmak gerekir.

Bazen de telefonun suya maruz kalmasıyla birçok parçası zarar görebilir. Elbette bu durumlarda orijinal ürün yani orijinal parçaların temini gerekebilir. Bunun kararı telefonun kontrolünden sonra belli olacaktır. Aşağıda anlatılanları yaptıktan sonra, telefon tepki vermiyor ise acilen bir teknik servise telefon tamiri için gitmeniz tavsiye edilir.

Telefon Suya Düştüğünde Yapılmaması Gerekenler

Telefonun suya düşmesi gibi bir kaza yaşandığında asla yapılmaması gerekenler vardır;

 • Telefon kesinlikle açılmamalıdır. Cihaz açıldığı anda içine sızan su daha fazla parçaya zarar verecektir.
 • Telefon sallanmamalı ya da sarsılmamalıdır. Telefonu sallanır ya da sarsılırsa içine sızan su ilerleyebilir. Cihazın iç parçalarına daha kolay ulaşır. Bu yüzden telefonu sabit tutmak yerinde olacaktır.
 • Telefonun her hangi bir tuşuna basılmaması gerekir. Tuşlara basıldığında tuşlar yuvaya doğru itilir. Bu da suyun ilerlemesine neden olur.
 • Telefonun üzerine üflenmemelidir.
 • Telefonun içine hava verilmemelidir.
 • Telefona kesinlikle fön makinesi tutulmamalıdır.

Sayılan bu maddeler suya düşen telefona daha fazla zarar verir. Bu nedenle kesinlikle yapılmamalıdır. Mümkünse bataryasını çıkartmanız tavsie edilir. Bataryayı çıkardığımız zaman telefonda kısa devre oluşmasını engellemiş olursunuz. Suya düşen telefonlarda ilk olarak batarya bozulmaktadır. Bu durumda batarya değişimi yapılması mecburidir.

Telefon Suya Düştü Ne Yapmalıyım?
Telefon Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Sakin Kalmak

Öncelikle panik yapılmaması gerekir. Genelde telefon suyla temas ettiğinde çok telaş yapılır. Panikle çok daha fazla zaman kaybedilecektir. Bunun yanı sıra; telaş ve panik yanlış hamlelere neden olmaktadır. Ancak; bu gibi kazalarda cihazın kurtulması için zaman çok önemlidir. Hatta zamanla yarışmak gerekir. Ayrıca, atılacak yanlış adımlar, telefona daha büyük zararlar verebilir. Bu nedenle; mümkün olduğunca sakin kalınmalı ve bilinçli davranılmalıdır.

Telefon Kapatılmalı

Telefon suya düşer düşmez zaman kaybetmeden hemen kapatılmalıdır. Hızlı bir şekilde telefonun arka kapağının açılıp pilin yerinden çıkarılması gerekir. Zira telefonun içine sızan sıvı kısa devreye neden olabilir. Bunu önlemek için bu adım atılır. Bunun yanı sıra; uzun bir süre telefon şarja takılmamalıdır.

Peçete ya da Bez Kullanılmalı

Peçetelerin ve özellikle pamuklu bezlerin sıvıyı emme özelliği vardır. Telefonun çıkarılabilir parçaları ayrılır. Sim kart, hafıza kartı gibi orijinal parçalar. Tüm parçalar ayrıldıktan sonra bu parçalar, pamuklu bez ya da peçeteyle kurulanır. Bunlar parçaların üzerinde tutulur ki parçaların üzerindeki sıvı emilsin ve parçalar nemli kalmasın.

Pirinç

Bu tür kazalarda pirinç kurtarıcıdır. Pirincin nem emme özelliği yüksektir. Telefonun çıkarılabilir parçaları ayrıldıktan sonra bu parçalar, içi pirinç dolu bir kabın içine konulur. Bu parçalar pirincin içine gömülür. İki gün süresince telefon parçaları bu kabın içinde bekletilir. Pirinç, parçalardaki bütün nemi alır. Bu süre sona erdiğinde telefon güvenli bir şekilde açılabilir.

Tamire Götürmek

Telefonun sahibi tüm önerileri uygulamış olmasına karşın hala telefonun içinde su kaldığını düşünüyorsa o halde telefonu tamire götürmelidir. Bunun için servis elemanları orijinal yedek parça önerebilirler. Eğer, su cihazın parçalarına zarar verdiyse o parçaların değişmesi gerekir. Servis telefonun durumuna baktıktan sonra kullanıcıya bilgi verecektir.

Tamir ücreti için belli bir ücret belirtmek doğru olmaz. Tamir ücreti telefonun durumuna göre değişir. Söz gelimi; telefonun bir parçası sudan etkilenip bozulmuşsa sadece o parçanın değişimi için bir ücret talep edilir. Ancak; su telefonun birkaç parçasını bozmuşsa bu parçaların değişimi gerekir. Bu durumda bu parçaların fiyatına göre ücretlendirme yapılır. Elbette, parçaların da farklı kalitelerde olanları vardır. Kullanıcı nasıl bir parça tercih ediyorsa ona göre ücret öder.

Suya Düşen Telefon Tamiri Ne Kadar? Yazısında 2 Adet Yorum

 1. Uğur dedi ki:

  Merhaba telefonum suya düştü açılmıyor size göndersem bakabilir misiniz eğer tamir fiyatı uygun ise yaptırmak istiyorum

 2. Fevziye dedi ki:

  Telim klozet e düştü camı kırıldı Samsung m20 yapilirmi açılmıyor

Comments are closed.