FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone Yedekleme Nereye Kaydediyor?

iPhone Yedekleme Nereye Kaydediyor? Eğer iPhone modellerinden birini kullanmakta iseniz, bu cihazınıza belli zaman aralıklarıyla iPhone yedekleme işlemini yapmanızda yarar vardır diyebiliriz. Marka ve model ayırt etmeksizin genel anlamda akıllı telefonların çok fazla arıza durumları olduğu için telefonunuzun ne zaman problem çıkaracağını bilemezsiniz.

Tüm bu sebeplerden dolayı eğer ki bilgisayarınız var ise iPhone cihazınıza yedekleme işlemini yapmalı ve içerisinde bulunan bilgileri saklamalısınız. Peki, bu bilgilerden hemen sonra iTunes uygulamasını açtığınızı ve yedekleme işlemine başladığınızı varsayalım. Bahsi geçen bu yedekler nereye kaydedilir? iPhone yedek dosyaları nerede muhafaza edilir? Bu yedeklere nasıl erişim sağlayabilirim? Bu yazımızda bütün bu soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Bilhassa unutmadan şunu da belirtmemiz gerekir ki şayet devamlı olarak yedek alıyorsanız ve yedekleri adlandırarak iTunes üzerinden geri yükleme işlemini gerçekleştiriyorsanız kayıt edilen dosyaya ulaşım sağlayamayabilirsiniz. Şu halde işletim sistemine göre yedeklerin kayıt edildikleri yerleri belirtmekle başlayalım.

MAC OS Üzerinden iPhone Yedeklemelere Ulaşma

Bunun için ‘Kitaplık’ klasöründen Application Support seçeneğini seçtikten sonra /MobileSync/ ibaresine tıklıyoruz. Ardından Backup ve OS X Lion v10.7 seçeneklerine sırasıyla gidebilir ya da hemen akabinde ~/Kitaplık klasörünü bulabilmek için ‘Option’ tuşuna basılı tutarak ‘Git’ butonu üzerinden ‘Kitaplık’ seçimini yapmanız gerekmektedir. Belirtilen seçimleri doğru yaptığınız takdirde yedeklenmiş dosyalar klasörüne son derece başarılı bir şekilde ulaşmış olacaksınız. Yapacağınız tüm işlemler bu kadar ve gördüğünüz gibi son derece kolaydır.

Windows 8 İşletim Sistemi Üzerinden iPhone Yedeklemelere Ulaşma

Bunun için de ‘Users’ kısmına geldikten sonra belirtilen yere kullanıcı adımızı yazıyoruz ve hemen ardından ‘AppData’ bölümüne geçiş yapıyoruz. Buradan sonra sırasıyla olmak üzere ‘Roaming seçeneğine ve hemen akabinde Apple Computer seçeneğine tıklıyoruz. Buradan sonrası için MobileSync\Backup ibarelerini seçtikten sonra, AppData klasörüne ulaşım sağlayabilmek için sağ üst köşede yer almakta olan büyütece tıklıyoruz ve %appdata% yazıyoruz. Bu işlemin de ardından ‘Return’ butonuna basıyoruz ve işlemi sonlandırmış oluyoruz. Bu işletim sistemi üzerinden iPhone yedekleme klasörüne ulaşmak da son derece pratiktir.

Windows Vista ya da Windows 7 İşletim Sistemi Üzerinden iPhone Yedeklenmiş Dosyalara Ulaşma

Burada da yine yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi öncelikli olarak ‘Users’ kısmını açıyoruz. Ardından ilgili kısma kullanıcı adımızı giriyoruz. Bunun sonrasında ilk adım olarak ‘AppData’ seçeneğine, akabinde ise ‘Roaming’ seçeneğine tıklamamız gerekmektedir.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra ‘AppleComputer’ seçeneğine basıyoruz ve bunun da ardından vakit kaybetmeden ‘MobileSync’ seçeneğini ve ‘Backup’ seçeneğini sırasıyla seçtikten sonra ‘AppData’ klasörüne erişim sağlayabilmek adına ‘Başlat’ butonuna tıklamamız gerekmektedir. Son adıma doğru yaklaşırken bu kez arama çubuğu bölümüne %appdata% yazıyoruz ve yine vakit kaybetmeden ‘Return’ butonuna tıklıyoruz.

Bu işletim sistemi üzerindeki yedeklemelere ulaşmak biraz meşakkatli görünse de aslında diğer yöntemlerde olduğu gibi burada da yapılacaklar son derece basittir. Bahsettiğimiz adımları doğru sırayla izledikten sonra yedeklemeler klasörüne oldukça kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

Windows XP İşletim Sistemine Göre Yedeklenmiş iPhone Dosyaları Nereye Kaydedilir?

Bu işletim sistemi üzerinden yedeklenmiş dosyalara ulaşabilmek için; ‘Documents and Settings’ klasörünü açtıktan sonra burada da aynı şekilde kullanıcı adımızı yazıyoruz. Ardından ‘Application Data’ seçeneğini seçiyoruz.

Bundan sonrasında da sırasıyla ‘Apple Computer\MobileSync\Backup seçeneklerine tıklayıp seçtikten sonra ‘Application Data’ klasörüne ulaşabilmek için Başlat > Çalıştır seçeneklerini sırasıyla seçerek işleme devam ediyoruz. Bunun ardından gerekli alana %appdata% yazıyoruz ve ‘Tamam’ seçeneğine tıklıyoruz.

iPhone cihazınızın yedeklerini aldığınız zaman her işletim sistemine göre kayıt edildikleri yerler yukarıda bahsettiğimiz gibidir. iPhone yedekleme hakkında bilgi almak için iPhone Nasıl Yedeklenir? yazımızı okuyabilirsiniz.