FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Telefon Hoparlör Tamiri Ne Kadar?

Gelişen teknolojide yediden yetmişe herkesin bir telefonu var. Modeli ya da özellikleri önemli olmasa da tüm telefonlarda önemli olan ortak bir nokta vardır telefonlarda hoparlörün olması. Ve birçok telefon kullanıcısının canını sıkan olay ise telefon hoparlörünün bozulmasıdır.

Telefon Hoparlör Tamiri Ne Kadar?

Hoparlörler birçok araç-gereçte kullanılan ve her geçen gün kullanımı artan bir alettir. Bunun en güzel örneğini ise telefonlardaki hoparlörlerde görüyoruz. Telefon hoparlörü, telefondaki sesin daha rahat duyulmasını sağlayan bir mekanizmadır. Son zamanlarda icat edilen telefon modellerinde hoparlör özellikleri geliştirilse de tüm telefonlarda hoparlör özelliği kullanılmaktadır.

Telefon Hoparlörü Ne İşe Yarar?

Telefonlarda kullanılan hoparlör, sesin yükseltilmesini ve geniş bir alana yayılmasını sağlar. Bu sayede telefon kullanıcısı radyasyona maruz kalmaksızın telefonu kulağına tutmadan hoparlör ile konuşabilir. Telefonun hoparlör özelliğini açtığınız zaman hem işinizi yapıp hem de rahat bir şekilde telefonla konuşabilirsiniz.

Telefon Hoparlörü Neden Bozulur?

Birçok telefon kullanıcısının bir zaman sonra yaşadığı en büyük ve en önemli sıkıntılardan biri telefonların hoparlörünün bozulmasıdır. Telefonun hoparlöründen ses gelmemesi ya da sesin cızırtılı gelmesi hoparlörün bozulduğunu gösterir. Bunun ise bazı nedenleri vardır.

Bu nedenler ise şunlardır:

  1. Telefon hoparlör deliklerinin toz, kir, elbise pamuğu ve benzeri partiküllerin tıkaması.
  2. Telefon hoparlörünün bozulmasının diğer nedeni ise donanımsal problemlerdir. Donanımsal problemler ise cihazın darbe alması sonucu hoparlörlerde bulunan soketin (iletişim kanalının) kırılması/çatlaması, vb… durumlardan kaynaklanmaktadır.

Telefon hoparlörünün bozulmasının ana nedenleri bunlardır. Telefon hoparlörünün bozulmaması ve cızırtılı ses gelmemesi için hoparlörü temiz tutmak gerekir ve aynı zamanda telefonu darbelere karşı da korumak gerekir. Bunların yanı sıra telefonun su ile teması da telefon hoparlörünün zarar görmesine neden olur.

Telefon Hoparlör Tamiri
Telefon Hoparlör Tamiri

Telefon Hoparlörü Tamiri

Telefon hoparlörü farklı sebeplerden bozulursa ilk olarak tamir edilmesi gerekir. Telefonun hoparlörünün bozulma nedenine göre telefon hoparlörünü kişi kendisi de tamir edebilir, telefoncu ya da yetkili teknik servis tamir edebilir. Eğer hoparlör donanımsal olarak zarar görmediyse telefonun parçalarını açarak evde hoparlörünüzü kendinizde temizleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak evde ekstra soft/yumuşak olan diş fırçası ile kapalı konumdaki telefonunuzu temizleyebilirsiniz. Ayrıca telefon hoparlörünüz su aldı ve ıslandı ise ilk olarak hoparlör kurutulmalı ve telefon hemen teknik servise götürülmelidir.

Telefon teknik servislerinde uzman personel tarafından hoparlörlerin iletişim kanalı olan soketin değişimi yapılarak hoparlör tamir edilir. Aynı zamanda birçok firma siz yerinizden kalkmadan internet üzerinden telefonunuzun sorununu, iletişim bilgilerini yazdığınız zaman adresinizden telefonu alıp, tamir etmekte ve adresinize teslim etmektedir.

Telefon hoparlörü tamir edilirken en önemli nokta kaliteli hoparlörün kullanılmasıdır. Eğer tamirde orijinal ya da a standart ürün kullanılmazsa aynı sıkıntı tekrar yaşanabilir. Aynı zamanda sadece hoparlör için değil, telefon tamirinde kullanılan tüm yedek parçaların orijinal yedek parça ya da a standart olmasına özen gösterilmelidir. Kullanılan parçalar kaliteli olduğu zaman telefonun kullanım ömrünü de uzatmaktadır.

Telefon Hoparlörü Tamiri Fiyatları

Telefon hoparlör tamiri fiyatları farklılık gösterir. Telefon hoparlör tamirinin farklı fiyatlarda olmasının nedeni ise hoparlörün farklı nedenlerden bozulmuş olması. Ayrıca telefonunuzun garantisi devam ediyorsa yetkili teknik servis ücret talep etmeden hoparlör tamiri de yapmaktadır. Aynı zamanda birçok firma siz yerinizden kalkmadan internet üzerinden telefonunuzun sorununu, iletişim bilgilerini yazdığınız zaman size tahmini bir fiyat aralığı hakkında bilgi vermektedir.

Telefon Hoparlör Fiyatları

Telefon hoparlörleri bazı durumlarda tamir edilmeyecek duruma gelir. Çözüm yeni bir telefon hoparlörü ya da bluetooth hoparlör temin etmektir. Piyasada farklı modellerde, farklı özelliklerde, farklı fiyat aralıklarında hoparlörler bulunmaktadır.