FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone ve Android Telefonda Nasıl Yer Açılır?

iphone ve android telefonunda nasil yer acarsiniz

iPhone ve Android Telefonda Nasıl Yer Açılır? Madde madde çözümler. Eski fotoğrafları ve videoları taramak için vaktiniz veya sabrınız yoksa veya tüm medya dosyalarınızı saklamak istiyorsanız, onları bir bulut depolama hizmetine yedekleyin ve yerel olarak istemediklerinizi telefonunuzda silin.

1. Telefonunuzu buluta yedekleyin

Dropbox gibi bulut depolama hizmetleriyle, Wi-Fi erişiminiz olduğunda fotoğraflarınızın otomatik olarak yedeklenmesini seçebilirsiniz, böylece tam çözünürlüklü bir kopya elde edebilirsiniz.

Bir iPhone kullanıyorsanız, iCloud otomatik yedekleme servisini etkinleştirdiyseniz, işlem otomatiktir (Ayarlar> Apple Kimliği> iCloud> Fotoğraflar bölümüne gidin ve iCloud Fotoğraflar’da geçiş yapın. Ardından iPhone Depolama Alanını Optimize Et’i seçin. Fotoğraflarınızı telefonunuzda ve tam çözünürlükte iCloud’da seçin. Ardından, veri planınızı gözden geçirmemek için Ayarlar> Fotoğraflar> Hücresel Veriler bölümüne gidin ve Hücresel Veriler ve Sınırsız Güncelleştirmeleri kapatın.) 

Android ve iPhone kullanıcıları için, fotoğrafları ve videoları Wi-Fi üzerinden otomatik olarak yedeklemek üzere ayarlanabilecek. Google fotoğrafları ( iOS ve Android için ) göz önünde bulundurun . Tam çözünürlüklü fotoğrafları tutmak için görüntü kalitesi olarak orijinali seçtiğinizden emin olun. Ayarlar> Yedekle ve Senkronize et> Yükleme boyutu> seçeneğine gidin ve Orijinal seçeneğini seçin. Google  fotoğraflarda, önceden bulduğunuz fotoğrafları silen serbest alanözelliği de bulunmaktadır.

2. Telefonunuzu yerel olarak yedekleyin

Bulut depolama maliyetini ve sınırlamalarını önlemek için, dosyalarınızı bilgisayarınıza yedekleyin. Tabii ki bunu yalnızca kablolu veya kablosuz bir bağlantıyla bilgisayarınıza erişiminiz olduğunda yapabilirsiniz.

Bir iPhone ve Mac’iniz varsa, medya dosyalarınızın kopyalarını Mac’inize kaydetmek için iTunes, iPhoto, Fotoğraflar uygulamasını veya Image Capture uygulamasını kullanabilirsiniz. Nasıl devam edeceğinize dair Apple’ın adım adım talimatlarına bakın . AirDrop’u, telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlamak zorunda kalmadan dosya aktarmak için de kullanabilirsiniz. Apple, bunun  nasıl başarılacağı konusunda bir talimat sayfasına  sahiptir.

Bir Windows PC kullanıyorsanız, iTunes’u da kullanabilirsiniz; adımlar  kullandığınız Windows sürümüne göre değişir.

Bir Android cihaz kullanıyorsanız, telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Windows bilgisayarınız, telefonunuzu bir yığın depolama veya medya depolama aygıtı olarak algılamalıdır; ayrıca, fotoğraflarınızı ve videolarınızı telefonunuzdan sürükleyerek PC’nizdeki bir klasöre bırakabileceksiniz. Mac’iniz varsa, ücretsiz Android dosya aktarımı  uygulamasını Mac’inize yükleyin,  ardından dosyaları Mac’inize sürükleyip bırakabilirsiniz.

3. Eski e-posta eklerini ve indirilen dosyaları silin

E-postanıza ekli belgeleri okuyabilmek ve mesajlaşma uygulamanızdaki fotoğrafları görebilmek harika olsa da, genellikle uzun süre saklamanız gerekmez. Bu eski dosyaları bulmak ve silmek kolaydır. 

İPhone için, Ayarlar> Genel> iPhone Depolama bölümüne gidin. Eski Konuşmaları Otomatik Sil özelliğini açıp büyük videoları ve e-posta eklerini gözden geçirme seçeneklerini göreceksiniz. Bu seçenekleri göremiyorsanız, Tavsiyeler’in yanındaki “Tümünü Göster” i seçin. 

Android için, uygulama tepsinizi açın ve İndirilenler uygulamasını seçin. Bir dosyayı silmek için, dosyaya dokunup basılı tutun ve ardından Sil’i seçin.

4. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın

Uygulama kaldırma

Fotoğraflar ve videolar normal depolama domuzları olsa da, uygulamalar (özellikle oyunlar) depolama alanını da tüketebilir. Sık kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak en iyisidir.

İPhone’da, Ayarlar> Genel> iPhone Depolama bölümüne gidin. Kullanılan depolama alanı miktarına göre sıralanmış bir uygulama listesi göreceksiniz. Bir uygulama seçtiğinizde, onu silme seçeneğiniz olur. Veya uygulamayı ve tüm verilerini silmek için uygulamanın simgesine uzun süre dokunup X kaplamasına dokunabilirsiniz. Ayrıca, bir süredir kullanmadığınız uygulamaları otomatik olarak boşaltmayı da seçebilirsiniz. Ayarlar> iTunes ve App Stores bölümüne gidin ve Kullanılmayan Uygulamayı Boşaltın seçeneğine geçin. Bu, uygulamayı kaldıracak, ancak ileride bir tarihte uygulamayı yeniden yüklemek istemeniz durumunda verileri geride bırakacaktır. 

Android’de, Ayarlar> Depolama> Boş alan üzerine gidin. Bir uygulamayı silmek için, sağdaki boş kutuya dokunarak seçin ve ardından Ücretsiz üzerine dokunun.

5. Telefonunuza depolama alanı ekleyin

microSD kart ve yuva

Bellek kartı genişletme yuvasına sahip bir Android telefonunuz varsa, bir microSD karta yatırım yapın ve bazı dosyaları telefonunuzun dahili deposundan taşıyın. Dosyaları dolaşmak için bir dosya yöneticisi uygulaması kullanabilirsiniz. Telefonların çoğu kendi dosya yöneticileriyle birlikte gelir.

Bir iPhone’a hafıza kartı ekleyemezsiniz, ancak fotoğrafları boşaltmak ve bilgisayarınıza takmak için iPhone veya iPad’inize takmak için bir flash sürücü satın alabilirsiniz.

6. Daha düşük çözünürlüklü videoları çekin

Günümüzün üst düzey telefonlarının çoğu, 4K çözünürlükte video çekebiliyor. Bu yüksek çözünürlüklü videolar daha net ve daha ayrıntılı, özellikle de 4K özellikli bir TV’de veya monitörde izlerseniz daha ince detaylara sahip. Ancak, yüksek çözünürlüklü video, HD veya full HD videolardan çok daha fazla depolama alanı kaplar. 4K videoya ihtiyacınız yoksa, depolama alanından tasarruf etmek için kameranızı daha düşük özünürlükte görüntüler çekecek şekilde ayarlayın.

7. Yerden tasarruf etmeyi alışkanlık haline getirme

En çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda depolama alanınızın tükenmesinden kurtulmak için akıllı telefonunuzu düzenli olarak boşaltın. Yalın olun ve demek isteyin, telefonunuzun özelliklerinden bir an önce yararlanmaya hazır olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir