Genel

iPhone Yeniden Başlatma Sorunu Nedenleri Ve Çözümü

iphone yeniden baslatma sorunu nedenleri ve cozumu

iPhone yeniden başlatma sorununa neden olabilecek arızaların başında batarya sorunu, anakart sorunu ve anakarta bağlı olan parçalarda ( ses filmi, şarj soketi filmi, nfc kablosu, ön kamera, arka kamera v.s.) oluşan arızalar sebep olmaktadır.

iPhone X ve üzeri telefonlarda ( iphone 11, iphone 12, iphone 13 ) modellerinde bir parçanın arızalanması sonucu 180 saniyede bir telefon kendinden rest atmaktadır. Diğer durumlarda oluşan yeniden başlatma sorunu için servisimizde uzman ekibimiz tarafından yapılan incelemeler soncunda arıza tespiti yapılarak iphone yeniden başlatma sorunu çözüme kavuşturulmaktadır.

iPhone 8 plus ve önceki modellerde ise yeniden başlatma sorunu genelde anakart kaynaklı olup, bataryanının ömrünün bitmesi de bu sorunun bir kaynağı olabilmektedir.Telefonda home tuşu yakınlık sensörü ahize ses sorunu gibi farklı arızalar var ise yeniden başlat sorunu iphone telefonlarda gözükmektedir.

iPhone saklama alanı tamamen dolmak üzere olduğu zamanda yeniden başlatma sorunu yaratabilmektedir. Bunun sebebi ise telefonun yazılımının çalışması için yeterli alan kalmadığından reset işlemi yaparak gereksiz bilgileri hafıza boşaltmaya çalışmaktadır. Bu durumda telefondaki bilgilerin yedeğini alarak telefonu itunes programı üzerinden tamamen sıfırlayarak test edebilirsiniz.

İçindekiler

iPhone sürekli kapanıp açılıyor ne yapmalıyım?

iPhone sürekli kapanıp açılıyor ise telefona zarar gelmemesi için teknik servise götürmeden önce iphone hard reset yaparak kontrol etmelisiniz. Hard reset sonnrasında sürekli kapanıp açılma sorunu devam ediyor ise yukarıda bahsettiğimiz gibi yazılım sıfırlama yaparak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Sorun devam ediyor ise aşağıdaki diğer seçeneklerini deneyerek sorunun kaynağı hakkında bilgi sahibi olabilir, servisimizden destek alabilirsiniz.

Yeniden Başlatma Sorunu - iPhone Hard Reset İle Düzeltme

iPhone hard reset işlemi, telefonun sistem ayarlarında yapılan karışıklığı düzeltmek için yapılan ve sadece sistem ayarlarını sıfırlayan telefonun tuşları veya ayarlar menüsünden yapılabilen sistemsel reset işlemidir.

iPhone Hard Reset Sonrası Bilgiler ve Fotoğraflar Silinir mi?

iPhone hard reset işlemi sonrası telefondaki hiçbir bilgi ve fotoğraf silinmez. Hard reset iphone telefonlarda yapıldığı zaman kayıtlı olan wifi şifreleri, ekran resmi, kayıtlı olan bluetooth bağlantısı olan cihazlar gibi sistemsel bilgiler sıfırlanır.

iPhone Resetleme Nasıl Yapılır?

iPhone resetleme ve sıfırlama işlemi birbirinden farklı işlemlerdir. Hard reset yöntemi ile ve ayarlardan resetleme işlemi sonrası telefondaki bilgiler silinmez. Fakat itunes programı üzerinden yapılan telefonu sıfırlama işlemi sonrasında iphone’da bulunan bütün bilgiler silinir.

Hard reset yapabilmeniz için 6s plus modeline kadar olan iphone telefonlarda on of tuşu ve home tuşuna 5 saniye süreli basılı tutarak yapabilirsiniz.

iPhone kapanıp açıldığı zaman Apple logosunu gördüğünüzde parmaklarınızı tuşlardan çekebilirsiniz.

iPhone 7 ve iPhone 8 serisi telefonlarda reset işlemini ses kısma ve on of tuşuna basılı tutarak yapıyoruz.

iPhone x ve üzeri telefonlarda hard reset işlemi diğer modellerden biraz daha farklıdır. Bu modellerde hard reset işlemi için ses yükseltme tuşuna bir kere basıp bırakıyoruz, ses kısma tuşuna bir kere basıp bırakıyor ve son olarak on of tuşunu uzunca basılı tutuyoruz.

Telefon kendini kapatıp açtığı zaman Apple logosunu gördüğümüzde parmaklarımızı tuşlardan bırakıyoruz.

iPhone Şarjı Varken Neden Kapanıyor?

iPhone şarjı varken kapanıyor sorunu, kısa devre veya telefondaki parçalardan birinde oluşan bozulma gibi telefona zarar verebilecek bir durum yüzünden kendini koruma altına alması ve sorunun düzelip düzelmediğini kontrol etmesi sebebi ile sistemin yeniden başlatmasından kaynaklanmaktadır. İphone her zaman şarjı olduğu halde kapanıyor ise kontrol edilmesi için bir servisten destek almanız gerekmektedir.

iPhone pil sorunu olan telefonlarda kapanıp açılma ve yeniden başlatma sorunlarıda gözükmektedir. iPhone pil sağlık durumunu kontrol ederek veya yeni bir iphone batarya değişimi yaparak sorunun düzelip düzelmediği de test edilmesi gerekmektedir.

Kronik iPhone Kapanıp Açılma Sorunları ve Nedenleri

Hemen hemen her iphone telefonda kronik arızalardan dolayı kapanıp açılma sorunları yaşanmaktadır. Servisimize gelen iphone telefonlarda öncelikle bu kronik sorunlardan kaynaklı bir arıza olup olmadığı, daha sonra ise diğer sebepleri incelenerek onarıma başlanmaktadır.

  • iPhone 6 ve 6 plus modellerinde kronik kapanıp açılma sorunu home tuşu filminden ve nand arızasından yapmaktadır. Pil sağlığı biten ve arızalanan bataryaları kullanımında da özellikle şarj seviyesi %50 nin altına düştüğü zaman kapanıp açılma sorunu yapmaktadır. Nand arızası anakart kaynaklı bir sorundur ve iphone anakart tamiri yapılması gerekmektedir.
  • iPhone 6s ve 6s plus modelerinde kronik kapanıp açılma sorunu da aynı iphone 6 serisi ile verdiği hatalar aynıdır.
  • iPhone 7 ve 7 plus kronik kapanıp açılma sorunu yaşanan telefolarda home tuşunun anakarta bağlatı yapan ve ekrana bağlı olan filmin arızalanmasından kaynaklanmaktadır. Diğer sebepleri ise anakart sorunu yaşayan telefonlarda nand ve işlemci arızallarıdır.
  • iPhone 8 ve 8 plus telefonlarda kapanıp açılma sorunu genellikle anakart kaynaklı olduğu gözlemlenmektedir.
  • iPhone x, iphone xs, iphone xs max, iphone xr telefonlarda kapanıp açılma sorunu en çok ahize ve sensörün bağlı olduğu filimin ezilmesinden ve zarar görmesinden kaynaklı olmaktadır. Anakarta bağlı olan parçalardan birinde de sorun var ise ( kamera, şarj soketi, tuşların bulunduğu filmler v.s ) kapanıp açılma sorunu yaşanmaktadır. Darbeli telefonlarda kapanıp açılma sorunu ise alt anakart arızalarından kaynaklanmaktadır.
  • iPhone 11, iphone 11 pro, iphone 11 pro max telefonlarda kapanıp açılma sorunuda ahize filimi ve şarj soketinden kaynaklandığı, orijinal parçalar kullanılmadan tamir edilmiş telefonlarda gözükmektedir. Kasa değişimi yapıldıktan sonrada gözüken bu kapanıp açılma sorunu, orijinal kasa değişimi sonrasında düzelmektedir.