Şarj Sorunları, Genel

Telefonun Şarjı %85’de Kalıyor

telefonun sarji 85 de kaliyor

Telefonu şarjı %85’de kalıyor ve şarj etmeyi kesiyor %100’e kadar tamamlamıyorsa pil koruma özelliği devreye giriyordur. Android telefonlarda pil koruma özelliği bataryanın daha uzun ömürlü kullanılabilmesi için pil şarj dolum yüzdesi 85’e geldiği zaman otomatik olarak şarj etmeyi keser. Bu özellik telefon bataryasının daha uzun ömürli kullanılmasını sağlar.

Samsung marka telefonlarda type c şarj girişi olan modellerde olan bu özellik ile pil sağlığını korumaya çalışmaktadır.  Xiaomi marka telefonlarda aynı samsung gibi type c şarj girişi olan telefonlarda bulunmaktadır.

Pil Koruma Özelliği Nedir?

Pil koruma özelliği yeni nesi telefonlarda ve güncel yazılımı yüklü olan telefonlarda, bataryanın sağlıklı çalışması ve uzun süre sorunsuz kullanmanızı sağlayan bir özelliktir.

Telefonu %85’e kadar şarj olana kadarki şarj süresi ile %85’den sonraki şarj süresi arasında çok büyük fark vardır. Akıllı telefonlarda şarj yüzdesi 85’e geldikten sonra yavaş şarja geçer.

Telefonun Pil Sağlığı Düşerse Ne Olur?

Telefonun pil sağlığı düşerse, şarjı daha hızlı biter ve büyük ihtimalle normal kullanımda 1 günü tamamlayamaz. Ayrıca pil sağlığının düşmesi telefonda ani kapanmalara ve yeniden başlatmalara neden olabilir.

Telefonun pil sağlığı düşerse telefonunuzda aşağıdaki sorunları gözlemleyebilirsiniz;

 • Telefonun performansı düşer,
 • Kameradan video çekmeye çalıştığında donma ve takılma yaşamanıza neden olur,
 • Dokunmatik sorunları ortaya çıkar,
 • Telefonun şarjı çok çabuk bitmeye başlar,
 • Telefonun şarjı olmasına rağmen, bir anda şarjı biterek kapanır,
 • Şarjı %20 altına düştüğü zaman donarak çalışmaya başlar.

Pil Koruma Özelliği Nasıl Açılır?

pil koruma özelliğini açmak

pil koruma özelliğini açmak

Pil koruma özelliğini açarak telefonun batarya ömrünün daha uzun gitmesini istiyorsanız, ayarlar bölümünden pil koruma özelliğini açabilirsiniz. Pil koruma özelliği genellikle andorid telefonlarda kullanılan bir özelliktir. iPhone telefonlarda bu özellik yoktur.

Telefonun şarjı normal kullanımda bir günü rahat çıkartıyor ise, pil koruma özelliğini açık tutumanızı tavsiye ederiz.

Pil Koruma Özelliğini Kapatmak

pil koruma özelliği kapatmak

pil koruma özelliği kapatmak

Pil koruma özelliğini kapatarak telefonun şarjının %100’e kadar şarj olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede gün içerisinde telefonun kullanım süresi daha uzun olur. Pil koruma özelliği telefonun şarjının tamamen dolması için zorlamaya ve bu sebeple batarya ömrünün daha kısa sürede bitmesine sebep olur.

Sonuç Olarak

Telefonun pil sağlığını korumak, telefonun performansı ve uzun süre kullanımı için en önemli unsurlardan biridir. Telefonun pil sağlığı bittiğinde, yetkili servislerden veya telefon tamiri işinde uzmanlaşmış firmalardan pil değişimi yaparak telefonun performansını yükseltebilirsiniz. Samsung telefonlarda özellikle orjinal batarya kullanmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde pil şişmesi yaşama ihtimaliniz çok yüksektir.

 

 

Telefonun Şarjı %85’de Kalıyor Yazısında 2 Adet Yorum

 1. Atakan kula dedi ki:

  Çok faydalı olmuştur bu yazı. Telefonum bozuldu sanıyordum. Ayarlardan düzelince %100’e kadar şarj oldu.

 2. Haluk uslu dedi ki:

  Farklı şarj aleti ile denemekten sıkılmıştım . Bu özelliği kapattigim zaman %100’e kadar şarj edebildim. Sabah telefonumu alıp evden çıktığım zaman sarjimin tam dolu olması gerekiyor.
  Teşekkürler bilgileriniz için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir