tarihinde yayınlandı 2 Yorum

iPhone Kapandı Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

iPhone Kapandı Açılmıyor

iPhone Kapandı Açılmıyor Ne Yapmalıyım? iOS cihazınızı kullandığınız zamanlarda birden çok problem ile karşı karşıya kalsanız da, bu sorunların büyük bir bölümünü kolay bir şekilde çözebilmektesiniz. Peki ya iPhone ya da iPad’iniz hiçbir şekilde açılmıyorsa ne yapmalısınız? Esasen telefonunuzu yeniden başlatmayı denerken siyah bir ekranla karşılaşmanız her zaman bozulduğu anlamına gelmemektedir. Pek çok iOS kullanıcısı kimi zaman buna benzer durumlar yaşarken, pek çok zaman sorun yazılımsal birtakım ayarlarla halledilebiliyor ve teknik servisle uğraşmak mecburiyetinde kalmamış oluyorsunuz. Şimdi iPhone cihazınızın kapanması veyahut açılmaması problemi ile ilgili çeşitli sebepler ve muhtemel çözümleri inceleyebilirsiniz.

iPhone Açılmıyor Sorununun Çözüm Yöntemleri

Öncelikli olarak iPhone cihazınızın açılmama sebeplerinden bahsedecek olursak; bunun genel olarak iki tür nedeni olur, ya yazılımsal birtakım problemler ya da herhangi bir durumdan ötürü bataryanın zarar görmesi ve buna benzer kimi teknik problemler iPhone cihazınızın açılmamasına sebep oluşturabilir. Şayet ki mevcut durum yazılımdan kaynaklı ise telefona ‘force restart’ işlemini uygulayabilirsiniz. Şimdi bu yöntemlerden bazılarını incelemeye geçelim:

Zorla Yeniden Başlatma Yöntemi

Telefonunuz çalışmadığı takdirde öncelikli olarak ‘force restart’ adı verilen bu işlemi denemeniz gerekmektedir. Yazılıma bağlı herhangi bir problem meydana geldiğinde iPhone ekranı siyah olmaktadır ve telefonunuz çalışmıyor durumunda görünür. Bu konu bağlamında yapmanız gerekenler ise;

+ Açma/kapama tuşuna ve home tuşuna aynı anda olacak şekilde minimum 15 saniye kadar basılı tutmanız gerekmektedir. (iPhone 7 ve ondan sonra çıkan modeller için Kilit/Açma-Kapama tuşu ile ses kısma tuşuna yine 15 saniye gibi bir zaman dilimi için basılı tutmalısınız)

+ Apple logosuyla karşılaştığınız anda parmaklarınızı tuşların üzerinden çekebilirsiniz. Şayet ilk seferde işe yaramazsa bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. Yine herhangi bir değişim olmadığı takdirde de diğer metotları uygulamaya geçebilirsiniz.

Telefonunuzu Şarj Etme Yöntemi

Eğer ki telefonunuzun bataryası tamamen boşaldıysa da telefonunuz açılmayacaktır. Bundan her ne kadar emin olursanız olun, yine de telefonunuzu herhangi bir prize bağlayarak en az yarım saat ya da bir saat beklemeniz gerekebilir. Ancak telefonunuzu hemen açmak için uğraşmayın zira telefonun kendisine gelmesi için belirli bir süreye gereksinimi olacaktır. Şarj etme işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra açma kapama tuşuna bir süre basılı tutun ve bundan sonra da Apple logosunun görünmesini bekleyin. Bataryas biten iphone telefonlar, şarj oluyor gösterir veya apple logosu gelip gider. iPhone batarya değişimi ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

iPhone Sıvı Teması Açılmıyor
iPhone Sıvı Teması

iPhone Sıvı Teması Sonrası Açılmama Sorununa Çözüm

Yapılacak en son şey iPhone sıvı teması yaşaması olacaktır ama bazen birtakım istenmeyen kazalar yaşanabilmektedir. Bu hususta öncelikli olarak telefonunuzu kapatıp tamamen kurutmanız gerekecektir. Bunun için temiz bir havlu ya da kumaş kullanabilirsiniz. Ayriyeten bir başka etkili metot da plastik bir torbanın içerisini pirinçle doldurmak ve arasına da telefonunuzu yerleştirmek olacaktır. Pişmemiş vaziyetteki pirinç tanelerinin arasında bir müddet hava almayacak biçimde iOS cihazınızı bekletin ve bunun üzerine bir süre sonra da yeniden çalıştırmayı deneyin. Pirinçlerin kalan nemi çekmesi ile telefonunuz tamamen kuruyacaktır. iPhone tamiri konusunda uzman kadromuz ile garantili onarım hizmetlerimizden ararlanabilirsiniz.

iOS Güncellemesi Sonrası Telefonun Açılmaması

Bunun için öncelikle iPhone zorla başlatma işlemini deneyin. (iPhone 7 öncesindeki iPhone modellerinde Home Tuşu ve Kilit Tuşuna eş zamanlı olarak 10 saniye boyunca basılı tuttuktan sonra iPhone 7 ve sonrasındaki cihazlar için Kilit ve Ses Kısma Tuşuna 10 saniye basın.)

iTunes ile geri yükleme yaparak fabrika ayarlarına dönmeniz gerekmektedir. Eğer iTunes telefonunuzu algılamazsa recovery modunda yeniden deneyin. Şayet bu metotlar işe yaramazsa Apple Teknik Servisine uğramanızda yarar vardır.

iPhone Kapandı Açılmıyor Ne Yapmalıyım?” üzerine 2 yorum

  1. Telefonum kapandı. Açılmıyor sadece şarja takınca apple logosu gelip gidiyor. Yine de açılmıyor. Şarjda iken apple logosu gidip geliyor. Ne yapmalıyım.

    1. Merhaba, telefonun batarya soketi yerinden çıktığı zaman veya anakartı ile ilgili bir sorun olduğu zaman bu sorun ile karşılaşılıyor. servisimize gönderirseniz inceleyip bilgi verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir