Genel

iPhone Kapalıyken Şarj Olduğunu Nasıl Anlarız?

iphone kapaliyken sarj oldugunu nasil anlariz

iPhone Kapalıyken Şarj Olduğunu Nasıl Anlarız? iPhone cihazlarında sıklıkla karşılaşılan sorunlardan bir tanesi, cihazın şarj almaması sorunudur. Bu sorunla karşılaşan kullanıcılar, cihazın şarj alıp almadığını test etmek durumunda kalıyorlar. Eğer cihazınızı kapalı durumdayken şarj etmek istiyorsanız ve şarj alıp almadığından emin değilseniz, o zaman uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

iPhone Cihazlar Kapalıyken Şarj Olur mu?

iPhone cihazların kapalıyken şarj olup olmadıkları yaygın bir sorudur. iPhone cihazınızı kapattıktan sonra güç kaynağına bağlarsanız, birkaç saniye içerisinde ekranda bir şarj ibaresinin ortaya çıktığını görüntülersiniz. Bu durum, iPhone cihazın kapalı durumdayken şarj olmaya başladığını gösterir.

Eğer güç kaynağına bağladığınız zaman cihazınızın şarj yüzdesi %10 veya altında ise, bu pil göstergesi kırmızı renkte görünecektir. Eğer daha yüksek bir pil yüzdesiyle telefonunuzu şarj aletine bağladıysanız, o zaman pil göstergesi yeşil renkte olacaktır. Kırmızı göstergede bulunan cihazın birkaç dakika şarj olmasını bekledikten sonra telefonu açmayı deneyebilirsiniz.

 

iPhone Ekranı Kapalıyken Şarj Oluyorsa Nasıl Anlaşılır?

iPhone cihazınızın ekranı kapalıyken, yani uyku modundayken şarj olup olmadığını anlamanız için pil göstergesini aktif hale getirmelisiniz. Bunun için Ayarlar> Genel> Pil Kullanım Yüzdesi bölümüne ilerleyin ve burada bulunan butonu aktif hale getirin. Daha sonra cihazınızı şarj kablosuna bağladığınız zaman bu pil yüzdesi ekranın uyku modunda yeşil renkli olarak görünecektir. Cihazı şarjdan çıkardığınız zaman ise bu pil yüzdesi alanı, beyaz renkli olarak görüntülenecektir. Böylelikle kolay bir şekilde cihazınızın şarj alıp almadığını görebileceksiniz. Telefon tamiri işlemi için bir servise gitmeden önce, çalıştığına inandığınız bir şarj aleti ile ortalama 1 saat şarjda tutarak beklemeniz tavsiye edilir.

iPhone Cihaz Şarj Almıyorsa Ne Yapılmalı?

 

iPhone cihazınızın şarj almamasının birçok nedeni bulunabilir. Pil ile ilgili bir sorun yaşanması, cihazın fazla ısınmış olması, şarj kablosunun veya şarj adaptörünün deforme olmuş olması, elektrik kaynağından akım alınamaması gibi nedenler iPhone cihazınızın şarj olmasını engelleyebilir. iPhone şarj olmuyor ise bu sorunun çözümü basit bir hatadan çıkabileceği gibi anakart tamirine kadar uzanan bir çok sebep ortaya çıkabilmektedir.

iPhone cihazınız şarj almıyorsa deneyebileceğiniz birkaç adım mevcuttur. Bunlar;

 1. Cihaz aşırı ısınmışsa, cihazın soğumasını bekledikten sonra şarj aletini bağlamaktır.
 2. Üçüncü taraf bir aksesuar kullanmaktaysanız, bu aksesuarın Apple onaylı bir aksesuar olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 3. Şarj adaptörünün veya şarj kablosunun elektrik akımı alıp almadığını kontrol etmelisiniz.
 4. Şarj kablosunu açık durumda olan bir bilgisayara USB 2.0 ya da USB 3.0 bağlantı noktasıyla bağlamalı ve cihazın şarj olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

iPhone Cihazı Yavaş Şarj Oluyorsa Ne Yapmalı?

iPhone cihazlarının yavaş şarj olmasının belirli bazı nedenleri olabilir. Bu durumun temel nedeninin genellikle pil ömrünün dolmasından kaynaklandığı görülüyor. Eğer cihazınızın pil ömrü dolduğu için yavaş şarj oluyorsa, bu durumda bize başvurup sizin için uygun fiyatlı iPhone Batarya Değişimi yaptırabilirsiniz. Ayrıca;

 • Şarj aletinizin hasar görmediğinden emin olmalısınız. Temassızlık gibi durumlar, iPhone cihazınızın yavaş şarj olmasına neden olabilir.
 • Şarj kablosunun ve şarj adaptörünün bağlantılarının sıkı olduklarından emin olmalısınız.
 • Cihazınızın şarj girişi bölümünde hasar olup olmadığından emin olun. Eğer bu alanda biriken kirler varsa, bu kirleri temizleyerek cihazı tekrar şarja bağlamayı deneyin. Temizlik ile şarj sorunu çözülmüyor ise iPhone Şarj Soketi Değişimi yaptırmanız gerekmektedir.
 • iPhone cihazınızı şarj etmeye çalışırken en az 30 dakika cihazın şarj aletine bağlı olarak kalması gerektiğini unutmayın. Eğer cihaz bu sürenin sonunda şarj olmuyorsa, bu durumda Apple teknik desteğine başvurun.

iPhone Cihazı Belli Bir Yüzdeden Sonra Şarj Olmuyorsa Ne Yapmalı?

 

iPhone cihazınızın şarj olurken ısınması söz konusu olabilir. Bu durumda cihazın belirli bir pil yüzdesinden sonra şarj olması donanımsal olarak engellenebilir. Cihazın daha çok ısınmasını engelleyen bu güvenlik önlemi, cihazın soğumasını bekledikten sonra cihazı şarj etmeye devam edebilmenizi sağlıyor. Böylelikle aşırı ısınan pilin cihaza zarar vermesinin önüne geçiliyor.

iPhone Kapalıyken Şarj Olduğunu Nasıl Anlarız? Yazısında 10 Adet Yorum

 1. Hatice Nilay K. dedi ki:

  Aynen ya iphonelarda kapalıyken şarj oluyor mu olmuyor mu tam anlaşılmıyor. Ama bu yazı tam isabet olmuş teşekkürler.

  1. Dopan dedi ki:

   Tam istediğim gibi, resimli anlaşılır yazılmış. Teşekkür ederim.

 2. Ahmet K. dedi ki:

  Hep ikilemde kalıyordum şuan aydınlandım ?

 3. Gnl dedi ki:

  Teşekkürler int.deki tüm paylaşımlardan çok çok daha faydalı bir bilgi olmuş. Emeğinize sağlık.

 4. bahattin dedi ki:

  emeğinize sağlık..böyle doğru bilgiler için..

 5. Resul Ersoy dedi ki:

  Hayatımı kurtardın be kardeş az kalsın yeni şarj aleti alıyordum

 6. emre dedi ki:

  süpersiniz… internettek en faydalı paylaşım olmuş…

 7. Enver osman dedi ki:

  Benim iphone 6s pil tamamen bitti 0 da ve telefonu şarja takmış olmama rağmen herhangi bir tepki almadım defalarca kablo adaptör değiştirdim ama olması nasıl çözebilirim ios 15.4

  1. Citrus Mobil dedi ki:

   Merhaba, Telefonun Pil değişimi ve kontrolleri için servisimize getirebilirsiniz.

 8. Ahmet Yasin Çakır dedi ki:

  Merhaba iPhone home tuşu bozuldu şarjım bitti ve kapandı telefonu şarja taktım açamıyorum nasıl açabilirim

Comments are closed.