FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Root Nedir Nasıl Yapılır? Samsung

root nedir nasil yapilir samsung

Root Nedir Nasıl Yapılır? Samsung Android cihazlarda root adını alan, iOS tabanlı cihazlarda ise Jailbreak adıyla anılan işlemin cihazlardaki erişimi daha kapsamlı bir hale getirdiği biliniyor. Teknolojik aletleri daha kapsamlı kullanmamıza imkan tanıyan root işlemi, çeşitli değişikliklerin ve uygulamaların kullanılmasına da imkan tanıyor. Bu işlemin cihazlara zarar verip vermeyeceği ve nasıl uygulanabileceği gibi ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

Samsung Root Ne Anlama Gelir?

Root, bir Android tabanlı cihazın ikinci parti yazılımlara ulaşmasını ve kullanmasını daha kolay bir hale getiren işlemdir. Ayrıca akıllı telefon ve tablet gibi cihazların çeşitli ayrıcalıklı denetimlerinin de kapılarını açan root işlemi, çoğu kullanıcı tarafından zararlı bir işlem olarak görülüyor.

Root, Android telefon veya tablet kullanıcıları tarafından cihazlarına yüklenen uygulamaların stok yapılandırmalarına ve genel olarak kullanılamayan komutlarına erişim sınırını kaldıran bir uygulamadır diyebiliriz. İşlem, yüklü işletim sisteminin kaldırılması veya değiştirilmesi gibi opsiyonları da kullanıcılara sunuyor.

Root İşlemi Samsung Cihaza Zarar Verir mi?

Root işleminin cihazlara zarar verdiği düşüncesi yaygın bilinen bir konudur. Cihazınız garanti kapsamındaysa ve root işlemini cihazınıza uygularsanız, cihazın garanti kapsamından çıkması söz konusu olabiliyor. Cihazın orijinal halinde olması durumunda garanti kapsamında olması gerektiğini düşünen üretici firmalar, root işlemi uygulanmış cihazları garanti sözleşmesi içerisinde kabul etmiyor. Bu nedenle garanti süresi devam eden bir Samsung cihaza root atmak işleminin en temel zararı, cihazın garanti kapsamından çıkması olacağını söyleyebiliriz.

Root işleminin Android cihazlara bir diğer zararı ise, cihazların güncellemeleri otomatik olarak denetleyememesi oluyor. Cihazların güncellemelerini manuel olarak denetlemek durumunda kalan kullanıcılar, önemli güncellemeleri belli bir süre sonra cihazlarına yükleyebiliyorlar.

Samsung Cihaza Root Atmanın Faydası Var mıdır?

Root işleminin belli başlı bazı faydalarını görmek mümkündür. Bunlardan bazılarına değinirsek;

  • Cihazın görünüm ve içerik gibi birçok ayarını kontrol etmenizi sağlar.
  • Sistem dosyalarına erişim imkanı kazandığınızdan, işletim sisteminizdeki kodlamalarda belli değişiklikler yapabilirsiniz.
  • Cihazın birçok işlevsel içeriğinin görsel anlamda değiştirilebilmesini sağlar. Yazı tipi, pil simgesi rengi, cihazın ön yüklemesindeki animasyonlar gibi değiştirilmesi mümkün olabilen her ayarı kontrol altında tutabilirsiniz.
  • CPU ve GPU gibi cihazın çekirdeğini tam kapsamlı olarak kontrol edebilirsiniz.
  • Root işleminin ardından kullanılabilen bütün uygulamaları cihazınızda kullanabilirsiniz.
  • İşletim sistemi hızlanır ve pil ömrü uzar.

Samsung Cihazlara Root Uygulaması Nasıl Yapılır?

Android tabanını kullanan Samsung cihazlarda root işlemi kullanılabiliyor. Bunun için öncelikle yapmanız gereken işlem, cihazınızda ‘Cihaz Hakkında’ bölümüne ilerlemek olacaktır. Hemen hemen her Android tabanlı cihazda ‘Cihaz Bilgileri’ seçeneğinin altında yer alan bu seçeneğe birkaç defa art arda tıklamalısınız. Cihazınız size kaç defa tıklamanız gerektiğine dair bir uyarıyı kısa süre içerisinde sizinle paylaşacaktır. Tıklama işlemini tamamladıktan sonra karşınıza, ‘Geliştirici Seçenekleri’ isimli bir menü alanı çıkacaktır. Bu alanı görüntüleyebiliyorsanız, root işlemine geçebilirsiniz.

USB hata ayıklama modunu aktif hale getirdikten sonra cihazınızı ikinci parti yazılımlardan herhangi bir tanesiyle rootlayabilirsiniz. Cihazı bilgisayarınıza bağlayın ve root işlemi yazılımını bilgisayarınıza yükleyin. Yazılım cihazınızı bilgisayara bağladıktan sonra otomatik olarak tanımlar ve yapmanız gereken yalnızca işleme onay vermenizdir. Yazılımın root atma işlemini tamamlamasını bekledikten sonra, cihazın USB bağlantısını kesip yazılımı kapatabilirsiniz.

Root ile Samsung Cihazlarda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Root işlemini kolay bir şekilde yapmanızın ardından Android tabanlı Samsung cihazınızda birçok ayar ve kişisel değişikliği gerçekleştirebilir hale geleceksiniz. Yazı tipi, tema, renk, açılış animasyonu, performans, ses ayarları, hafıza ayarları, DNS ayarlarını değiştirmek, rootlu cihazlarda çalışan uygulamaları yüklemek gibi işlemler yapılabilecek değişikliklerden bazılarıdır.