FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone Batarya Değişince Pil Sağlığı Gözükür mü? Gözükmez mi?

iphone batarya degisince pil sagligi gozukur mu gozukmez mi

iPhone batarya değişimi sonrası pil sağlığı gözükmüyor ise değişim yapılan bataryanın orjinal olmadığını göstermektedir. iPhone batarya değişimi sonrası pil sağlığı gözükmeyen telefonlarda ayarlar bölümünde bilinmeyen parça veya  önemli pil mesajı uyarısı çıkar.

iPhone Batarya Değişince Pil Sağlığı Gözükür mü?

iPhone batarya değişince pil sağlığı gözükür mü? gözükmez mi sorusuna cevap verebilmek için telefonun modeli ve hangi serviste işlem yapıldığı çok önemlidir.

  • Yetkli serviste yapılan iPhone batarya değişimi işlemlerinde bütün modellerde pil sağlığı gözükür.
  • Yetkili servis harici yapılan batarya değişimlerinde iPhone X modeli ve önceki iphone telefonlarda pil sağlığı gözükür.
  • iPhone 11 ve üzeri modellerde özel servislerde yapılan batarya değişim işlemlerinde pil sağlığı gözükmez.
  • Özel iphone servislerinde pil sağlığı gözükmesi için chip aktarımı yapılarak pil sağlık yüzdesinin %100 olarak gözükmesi sağlanabilir. Chip aktarımı yapılan iphone bataryası değişimi sonrasında telefon batarya değiştiğini algılamaz.
  • Yetkili servislerde yapılan iPhone batarya değişimi sonrası ayarlar bölümünde orjinal aple parçası ile değiştirilmiştir yazar.

iPhone Pil Sağlığı Neden Göstermez?

iPhone bataryalarında sayaçlı bir chip bulunmaktadır. Bu sayede telefonun ne kadar şarj edildiğini ve pil performansının tahmini olarak ne kadar kaldığını gösterir. iPhone pil sağlığı göstermemesinin sebebi daha önce yapılan batarya değişiminden kaynaklanmakta veya bataryanın arızalı olmasından kaynaklı olmaktadır.

iPhone pil değişimi sonrası pil sağlığı göstermiyor ise, kullanılan parçanın uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır. Bu durumda orjinal apple batarya değişimi yapılması veya eski batarya üzerinde bulunan chip sökülerek yeni batarya’ya montajı yapılarak pil değişimi yapılması gerekmektedir.

iPhone Batarya Değişiminden Sonra Ne Yapmalı?

iPhone batarya değişiminden sonra daha uzun ömürlü ve sağlıklı kullanmak için ilk kullanımda telefonun şarjı tamamen bitirmenizi tavsiye ediyoruz. Telefonun şarjı tamamen bittikten sonra ilk şarjınızı %100’e kadar tamamladıktan sonra ek olarak 1 saat daha telefonu şarjda tutmanız önemlidir. Bu sayede yeni bataryanın bütün hücreleri tam bir dolum ile sağlıklı hale gelecektir.

Bundan sonra telefonunuzun şarjını %85’e kadar doldurarak kullanmanızı öneririz. Telefonun şarjını %100′ e kadar şarj etmek pil ömrünü daha çabuk tüketmektedir. Zaten bir çok telefon firması artık pil sağlığı koruma özelliğinin bu şekilde çalışmasını sağlıyor.

iPhone Batarya Değişip Değişmediğini Nasıl Anlarız?

iPhone batarya değişip değişmediğini anlamanız için bir kaç basit yöntem vardır. Bu yöntemler ile kontrol ederek iphone batarya değişip değişmediğini anlayabileceksiniz.

  1. Ayarlar – Pil- Pil Sağlığı bölümünde Bilinmeyen Parça veya Önemli Pil Mesajı yazıyor ise batarya değişmiştir.
  2. Telefonunuza apple destek uygulmasını indirerek test yaptırıp sorgulaa yaparak bataryanın değişip değişmediğini anlayabilirsiniz.
  3. Yetkili servislere telefonunuzu kontrol için getirip, bataryanın daha önce sökülüp sökülmediğini test ettirebilirsiniz.
  4. 3u tools programı ile ( sadece windows bilgisayarda çalışır ) telefonun değişen bataryası, ekranı ve diğer parçalarını kontrol edebilirsiniz.
  5. Telefonun ekranını açılmasını sağlayarak içerisindeki bataryanın değişip değişmediğini kontrol edebilirsiniz.

iPhone Batarya Orijinal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

iPhone bataryanın orjinal olup olmadığını anlamak için yetkili servislerden ve apple destekten öğrenebilirsiniz. Çevrenizdeki uzman teknik servislerden iPhone’unuzu kontrol etmelerini sağlayıp iphone batryanının orjinal olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Bu soru en çok iphone 11 ve üzeri telefonlarda sorgulanmasının nedeni ise kötü niyetli kişilerin pil sağlık yüzdesinde hile yaparak insaları kandırmaya çalışmasıdır.

Ayarlar bölümünde pil ile alakalı herhangi bir uyarı varsa daha önce pil dğeişimi yapılmıştır.

Ayarlar bölümünde orjinal apple parçası yazıyor ise, yetkili serviste orjinal pil değişimi yapılmıştır.

Ayarlar bölümünde hiç bir uyarı yok ise pil değişimi hiç yapılmamıştır.