FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Yapay Zeka ile Telefonda Neler Yapabilirsiniz?

yapay zeka ile telefonda neler yapliabilir

Yapay zeka günümüzde gelişmekte olan bir teknoloji olmakla beraber, şu anda akıllı telefonlar ile entegre çalışması için ilk adımlar atılmaya başladı. Akıllı telefonlarda yapay zeka ilk olarak kamera ayarlarını düzenlemek için tasarlandı. Yapay zeka sayesinde nesneleri ayırt ederek daha net resim çekmenizi sağlamaktadır. Ayrıca çektiğiniz resimdeki detayların da ne olduğunu size belirtmektedir.

Akıllı telefonlardaki yapay zeka ile artık farklı bir dil konuşmak yada farklı bir dili algılamak çok kolay olacak. Yapay zeka sayesinde herhangi bir dilden Türkçe’ye çok basit bir şekilde yazılı ve sesli çeviri yapılabileeck. Ayrıca yazıları Türkçe’den diğer dillere çevirebileceksiniz.

Günümüzde Yapay Zeka Destekli Telefonlar ile Neler Yapılabiliyor

Yapay zeka destekli telefonlara geçiş artık başladı. 5g teknolojisinin aktif çalışır hale gelmesi ile beraber yapay zeka kendini daha hızlı öğrenmeye ve bir çok özelliği de kendi içerisinde barındırmaya devam edecek.

Günümüzdeki teknoloji markaları, yapay zekayı telefonun kamerasında kullanarak geliştirmeye çalışmaktalar. Yapay zeka sayesinde kameralar, odaklancakları nesneleri daha iyi ayırt ederek kalite resim çekilmesine imkan sağlıyor. Titreme özelliği de yapay zeka sayesinde sıfıra kadar düşmüş durumda. Telefonlarda artık sinematik video çekimi sayesinde yapay zekayı kullanarak titreme olmadan video çekim yapabiliyorsunuz.

Google asistan ve Apple siri gibi uygulamaları kendiniz için kişiselleştirerek, evinizde akıllı ürünleri ( süpürge, kombi, kapı, klima v.s.) istediğiniz zaman aralığında çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. Yapay zekanın sunduğu bu tarz hizmetler, kullanıcıya özel olarak kendi hafızasına tutmaktadır.

Yapay zekan kullanıcı hakkında zaman içerisinde, akıllı telefon kullanırken yaptığınız notları ve diğer bütün işlemleri hafızasına belirli seviyede data saklar. Sakladığı verilere göre artık sizin hangi günler ne zaman uyuduğunuzu, uyurken evin kaç derece olmasını istediğinizi, sabah kaçta kalmanız gerektiğini, işe yada okula giderken hangi yolları kullanacağınızı, özel günleri gibi hayatınızdaki bütün standarlarınızı size hatırlatır ve gerektiği zaman sizin için uygulayabilir hale gelecektir.

Gelecekte Yapay Zeka Kullananlar Telefonlarda Neler Yapılacak?

Herkesin merak ettiği yapay zeka gelecekte bize neler sunacağınızıdır. Yapay zekayı en iyi kontrol etmenin yolu tabiki akıllı telefonlardır. Önümüzde 10 yıl yapay zeka ile gelişen teknolojinin birleşme yılı olacağı varsayılmakta.

Günümüz teknolojisi ile yapay zekayı kullanarak akıllı telefonlarda yapılabilecek yenilekler şöyledir;

  1. Akıllı telefondan kontrol edilebilen araçlar
  2. Akıllı telefonlar ile yönetilebilen sanal asistanlar
  3. Yemek yapabilen akıllı robotlar
  4. Hastalık tespiti yapabilen akıllı chip
  5. Yapay zeka destekli E-ticaret siteleri
  6. Görüntülü görüşmede yapay zekanın kullanımı
  7. Telefondaki arızayı tespit etmek için yapay zeka size önceden bilgi verebilecek

Araçlar sizi şöförü olmadan istediğiniz yere kendisi götürebileceğini düşünebilirmiydiniz? Biliyorsunuzki şu anda bu teknolojinin ilk adımları otomatik park etme özelliği ve otomatik sürüş özelliği ile atıldı.

Akıllı telefon kullanıcıları, yapay zekan sayesinde Antalya’da tatilini yaparken telefondan vereceği komut ile İstanbul’da bulunan arabasının Antalya’ya gelmesini sağlayabilirler mi acaba? Bunu zaman gösterecek.

Telefon tamiri için bir yer aradığınızda yapay zeka telefonun sorunu algılayarak yapabileceğiniz çözüm yollarını size sunacaktır. Yada telefonunuzun arızasını en iyi çözüm sağlayacak, çevrenizde en iyi telefon tamircilerini size önerecektir.

Yapay zeka kullanan telefonlarda neler yapılacağını tahmin etmek için günümüz teknolojisinde gündelik kullanıdığımız elektronik ürünler ile yapay zeka yeniliklerini birleştirerek birşeyler çıkartmaya çalışacaktır. Yapay zeka bu sayede kendini çok çabuk geliştirecek ve daha hızlı bir şekilde oluşumunu devam ettirecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir