FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Anakart Sorunları

Apple Anakart Tamiri Neden Yapmıyor?

apple anakart tamiri neden yapmiyor

Apple, üretmiş olduğu iphone akıllı telefon, ipad tablet ve mac bilgisayarlarında bir çok parça değişimi yaptığı halde anakart arızası olan cihazların tamirini yapmıyor. Peki Apple neden anakart tamiri yapmıyor biliyormusunuz? Tabi firmanın kendi standarları doğrultusunda işleyişini değiştirmesi pek beklenmesede anakart tamiri yerine en azından anakart değişimi yapması beklenebilir. Hatta şu bilgiyi de size verdikten sonra sizde Neden? sorusunu soracağınızı düşünüyorum

Apple Mac bilgisayarlarda anakart arızası oluğu durumlarda anakart değişimi yapıyor ve bu sayede mac bilgisayarınızı sıfır anakart ile sorunsuz kullanma imkanınız oluyor. Fakat iPhone anakart tamiri veya değişimini yapmıyor. Anakart sorunu olan iphone'lara değişim ücreti karşılığında yeni bir telefon veriyor. Bu işlemin ücreti de neredeyse sıfır iphone ile hemen hemen aynı oluyor.

Tabi bu durum ipad tabletler içinde geçerli hatta daha üzücü durumda desek yeridir. iPad anakart arızası durumu sebebi ile tablet çalışmıyor ise, anakart tamiri yapmıyor ve malesef anakart değişimi de yapmıyor. iPad tabletlerde ekran, ön cam, şarj soketi gibi en ufak bir arıza olduğu zaman malesef yetkili servislerde tamir ettirme imkanınız olmuyor. Apple üretmiş olduğu ipad tabletlerde sadece batarya değişimi desteği vermektedir. Diğer sorunlar için alabileceğiniz teknik servis hizmeti ise sadece cihaz değişimidir. Bu fiyatı da bir çok kullanıcı çok yüksek olduğu için tercih etmiyor.

Apple iPad Anakart Tamiri Neden Yapmıyor?

Apple iPad Anakart Tamiri Neden Yapmıyor?

Apple iPad Anakart Tamiri Neden Yapmıyor?

Apple ipad anakart tamiri yapmamasının tam olarak belli olan bir sebebi bulunmuyor. Arızalanan elektronik cihazların anakart tamirlerini Apple'da dahil olmak üzere hiç bir yetkili servis yapmıyor. Anakart arızası bulunan iPad tabletin tamiri için özel servislerden destek almanıza gerekecektir.

Apple iPad tabletlerin anakart tamirini yapmamasının en önemli sebeplerinin başında tabiki yüksek maliyetler ve müşteri memnuniyeti gelmektedir. Anakart arızaları genelde kronik sorunlardan oluşur ve bu arızaların tamiri yapmak uzman teknisyenler için kolaydır.

Fakat ileri seviyede olan anakart sorunları sağlıklı tamir edilemeyeceği için mutlaka anakart değişimi veya cihaz değişimi yapılması gerekmektedir. Bu seçenenekler arasından cihaz değişimini tercih eden apple, kullanıcılarına yüksek kalitede hizmet vermeyi hedeflemektedir. iPad anakart arızalarında en çok karşılaşılan durum itunes üzerinden yazılım yüklemeye çalışırken ipad 4013 hatasıdır. Buna benzer durumlarda tamir yada değişim yapılması gerekmektedir.

Apple iPad Anakart Değişimi Yapıyor mu?

iPad anakart sorunu ortaya çıkan tabletin çalışmasını engelleyecek bir arıza oluştuğunda, apple anakart değişimi yapmıyor. iPad tabletin anakart arızası var ise, tabletin aynı modelinin yenisi veya bir üst model fiyat değişimi yapmaktadır. Cihaz değişim ücretleri her zaman tamir fiyatından yada anakart değişim fiyatından çok daha yüksektir.

Apple iPhone Anakart Tamiri Neden Yapmıyor?

Apple iPhone Anakart Tamiri Neden Yapmiyor

Apple iPhone Anakart Tamiri Neden Yapmiyor

iPhone anakartı sıvı teması, yüksek voltaj veya sert darbe/düşme sonrası bozulması durumda yetkili serviste anakart tamiri veya değişimi yaptıramıyorsunuz. Apple iphone anakart tamiri neden yapmıyor? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Apple Türkiye'ye ilk geldiği zaman arızalı olan ve garanti süresi devam eden bütün iphone telefonları sorgusuz sualsiz yenisi ile değiştiriyordu.

Bir çok ülkede bu hizmet kötü amaçlı kullanıldığı için sonlandırıldı. Bu hizmeti ticari olarak gören bazı kullanıcılar, garantisi olan iphone telefonlarına kısa devre yaptırarak ücretsiz telefonu yenisi ile değiştiriyorlardı. Apple bunu farkederek bu hizmete son verdi ayrıca tespit ettiği kişilerede hukuki dava açtı.

Apple iphone anakart tamiri yapmamasının en önemli sebeplerinin başında müşteri memnuniyeti gelmektedir. Anakart tamiri yapılan telefonda farklı arızalar çıkma olasılığını göze almayan apple tamir işlemine sıcak bakmıyor. Çok ağır darbeli yada sıvı teması durumunda iphone anakart aktarımı yapılarak çözüm sağlabiliyor. Bu işlem çok zor ve uzmanlık gerektiren tamir işlemidir.

Telefonun herşeyi aktif çalışmasına rağmen sim kart takılı olmasına rağmen servis yok hatası gibi durumlar anakart üzerinden bulunan işlemciden kaynaklanmaktadır. Bu arızada işlemci tamiri yada anakart değişimi gereklidir. Anakart değişimi gerekli olduğu durumlarda ise, cihaz değişim ücreti kapsamında telefonu yenisi ile değiştiriyor. Üretimden kaynaklı ve Dünya'nın en büyük geri dönüşüm sistemine sahip olan apple, arızalı iphone cihazı geri dönüşüm tesislerinde yeniledikten sonra, sıfırlanmış telefon (Swap) olarak tekrardan kullancılarına sunuyor.

Apple iPhone Anakart Değişimi Yapıyor mu?

Anakart değişim bir çok cep telefonu üreticisi tarafından arızalı telefonların tamiri için yapılmasına rağmen Apple firması iphone anakart değişimi yapmıyor. Anakart değişimi yapılacak olan iphone telefonların daha uygun fiyatı onarımı sayesinde müşterilerine hızlıca çözüm buşma imkanı varken, bu durumda sadece cihaz değişimi yapmaktadır.

Apple Anakart Tamir Fiyatını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Apple cihazlarda anakart tamir fiyatını etkileyen farktörlerin başında tamir için harcanılan zaman ve kullanılacak olan parçaların değeri gelmektedir. iPhone 7 telefonun şarj sorunu için kullanılacak parça ve yapılacak işlem süresi ile iphone 15 pro max telefonun parçası ve yapılacak işlemin süresi farklıdır. bu sebepler de telefonun tamir fiyatına doğrudan etkilemektedir.

Apple iPhone anakart tamir fiyatı aşağıda belirtilen sebepler nedeni ile değişkenlik göstermektedir;

  • Anakartı arızalı olan iphone hangi model olduğu
  • Anakart tamirin kullanılması gereken parça ve parçaların maliyeti,
  • Teknik serviste anakart tamirinde harcanan işlem süresi
  • Kullanılan parçaların orjinal ve yan sanayi olması
  • Tamir sonrası verilen garanti ve ek hizmetler.