FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone Servis Yok Sorunu Nedenleri Çözümleri

iphone servis yok sorunu nedenleri ve cozumu

iPhone’da servis yok uyarısıyla veya servis aranıyor uyarısıyla karşılaştıysanız donanımsal, iemi ile alakalı yada yazılım güncellemesi sorunu olabilir. Bu durum, genel olarak iphone şebeke sorunu olarak da bilinir.

iPhone Servis Yok Sorunu Neden Ortaya Çıkar

iPhone servis yok sorunu ortaya çıkmasının en temel sebepleri arasında yurtdışı telefonlarında oluşan kayıt sorunu ve anakart arızalarıdır.Bu durum iPhone modellerinde tamamında karşılaşılabilecek sorunlardır. Servis yok uyarısı, iphone’da şebeke ile ilgili bir arıza meydana geldiğinde ortaya çıkmaktadır. Bu sorun teknik olarak iPhone şebeke sorunu şeklinde ifade edilmektedir.

  • Şebeke sorunları en çok iPhone 7 ve 7 Plus telefonlarda ortaya çıkarak başlamıştır. iPhone 11 ve iphone x modellerde şebeke sorunu anakart katman yapısının değişmesi ile ortaya çıkmış ve yeni modellerde bu sorun en aza indirilmiştir.
  • Özellikle yurtdışından getirilmiş iphone cihazların imei kayıt durumu kontrol edilmelidir. E delet üzerinden yapılabilecek olan bu kontrol sayesinde şebeke sorunu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Ağır darbeli telefonlarda şebeke sorunu ortaya çıkmasının sebepleri ise birden farklı konularda incelenmesi gereken durumdur. Çift katmanlı olan iphone anakartlarda arıza olan katman değiştirilebilir veya tamir edilebilir.
  • Şebeke sorunu ortaya çıkan iphone telefonda arama yapamaz, hücresel veri ( fiziki yada e-sim kullanımında) ileinternete bağlanamaz, mesajı gönderemezsiniz. Tabi bu durumda sizi kimse arayamaz ve mesaj gönderemez. Bu sorun basit bir kaç müdahale ile çözülebileceği gibi telefonun anankartı üzerinde oluşan sorunlar sebebi ile de ortaya çıkabilmektedir.

iPhone servis yok uyarısının nedenleri ve çözümlerini beraber inceleyelim.

iPhone Şebeke Sorunu Nedenleri

Şebeke sorunu iphone telefonlarda ortaya çıktığı zaman basitçe yapmamız gereken bir kaç kontrol vardır. Bunlar servis  ayarları ve telefonun Türkiye kayıt durumudur.

Servis yok uyarısı almanızın başlıcan nedenleri;

  • Darbe ve düşme sonrası anakart ve şebeke anteni gibi donanımsal sorunlar.
  • Yazılımsal sorunlar kaynaklı şebeke gelmemesi
  • Telefonun kayıt durumu ( yurtdışından getirilmiş veya imei kopyalanmış cihazlar).

iPhone Servis Yok Sorunu Çözüm Yolları

iphone servis yok

iphone servis yok

1 – Hızlı Basit Çözümler

Telefonun yazılımsal hatalarından dolayı sinyal alma sorunu varsa, telefonu kapatıp açtığımız zaman bu sorun düzelir ve pin kod’ varsa, pin kod’u girdikten sonra sinyal gelmeye başlar.

2 – Sim Kart Çıkartın Temizleyin ve Tekrar Yerine Takın

Simkartın ön yüzünde bulunan sarı altın gibi parçayı kolanyağı, tiner veya silgi ile temizledikten sonra sim yuvasına takınız. Telefonu yeniden başlatıp şebekinin gelmesini bekleyin.

3 – Hücresel Veriyi Kapatarak Tekrar Akktif Hale Getirin.

Bu işlemleri yamak telefondaki bilgilerinize zarar vermez.  Ayarlar – Hücresel Veri, seçeneğiyle hücresel veriyi kapatıp tekrar açarak deneyin. Buna ek olarak, eğer uluslararası bir seyahat yapıyorsanız; Ayarlar – Hücresel Veri – Seçenekler kısmından Uluslar Arası Dolaşım‘ı açın.

4 – Oparatör Ayarlarının Güncel Olduğuna Emin Olun.

Bu işlemi yapabilmek için önce WiFi bağlantısı ile internete bağlı olduğundan emin olun. Daha sonra Ayarlar – Genel – Hakkında kısmından operatör ayarlarının güncel olduğunu kontrol edin. Bu işlemi sizin için GSM operatörünüzden yapmasını isteyebilirsiniz.

5 – Ağ Ayarlarınızı Sıfırlayın.

Ağ ayarlarını sıfırlamak, şebekeye etki edebilecek ayarları yanlışlıkla değiştirmeniz durumunda bütün ayarları fabrika ayarlarına getirmesini sağlayacaktır. Telefondaki hiç bir bilgi bu işlemde silinmez.

Ağ ayarlarını sıfırlamak için Ayarlar – Genel – Sıfırla – Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneği ile yapabilirsiniz. Bu işlem sonucunda bütün ağ ayarlarınız sıfırlanacaktır  ( Wifi bağlantılarınızı, şifrelerinizi, hücresel veri ayarlarınızı ve VPN, APN ayarlarınızı sıfırlar ).

6 – iPhone Yazılımı Güncelleyin.

iPhone şebeke sorunu yazılım güncellemesi sonrası meydana geldiği durumlarda, telefonun yedeğini alarak itunes üzerinden yazılım sıfırlaması yapabilirsiniz.

7 – İmei Numarasını Kontrol Edin.

Telefonunuzun imei numarasını sorgulayarak kayıt durumunu kontrol edebilirsiniz. Türkiye’de kullanım süresi dolmuş veya telefonun imei numarası farklı cihazlara kopyalanmış olabilir.

iPhone Servis Yok Sorunu Çözümü

Yukarıda anlatılan yöntemlerini çoğunu yada tamamını denediniz fakat iPhone, “Servis Yok” hatatası vermeye devam ediyor. Bu durumda telefonda donanımsal bir problem olduğu ve sorunun çözümü için teknik servislerden destek almanız gerektiği anlamına gelir.  Servis yok uyarısı genelde iPhone anakart üzerinde bulunan baseband adı verilen parçanın arızalanması sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

Citrus Mobil teknik servislerinde baseband onarımı hizmetini 180 gün’e kadar garantili onarım hizmitnden yararlanabilirsiniz.

Şebeke anteni sebebi ile ortaya çıkan servis yok uyarısı, bazı durumlarda sadece şebeke anteni veya antenin bağlı olduğu şarj soketi ile beraber değiştirilerek sorun çözüme kavuşturulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir