Genel

Yenilenmiş Telefon Alınır Mı? Yenilenmiş Telefon Nedir?

yenilenmis telefon alinir mi yenilenmis telefon nedir

Türkiye’de artan döviz kur fiyatları ile beraber fiyatları artan her şey gibi, telefon fiyatlarının da yükselmesi ile beraber “yenilenmiş telefon” piyasası oluşmuştur. Peki bu yenilenmiş telefon nedir? Yenilenmiş telefon alınır mı? Yenilenmiş telefon alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? gibi bir çok sorunun cevabı insanlar tarafından merak edilmektedir.

Yenilenmiş telefon alınır mı? yok yenilenmiş telefon almak riskli mi? diye merak ettiğiniz herşeyi sayfamızda detaylıca anlatıp konu hakkında herkesin net bilgi sahibi olmasını sağlayacağız.

Yenilenmiş Telefon Nedir?

Yenilenmiş telefon, daha önce kullanılmış ve telefondaki arızalı veya kusurlu olan parçaların tamiri yapılarak satışa hazır hale getirilmiş 2. el cep telefonudur. Bu telefonlar bazen cep telefonculardan ufak arızalı olarak alınmakta, son kullanıcılardan temin edilmekte veya şirketler ile anlaşma yapılarak şirket çalışanlarının telefonlarını ihale üzere alınarak toplanmaktadır.

Satın alınan bu kullanılmış cep telefonlarında arızasına göre ön cam değişimi, ekran değişimi, batarya değişimi, kasa değişimi, kamera değişimi gibi onarımlar yapılarak testlerden geçirilerek satışa sunulmaktadır.

Telefonlarda yapılmış tamir ve değişen paröalara göre telefonun durumunu 3 sınıfa ayırarak (iyi – çok iyi – mükemmel gibi) satışta fiyatları belirlenmektedir.

Yenilenmiş telefon nedir sorusuna özet geçerek cevap vermek gerekirse, kullanılmış 2. el telefonun kusurlarından arınırılarak satışa sunulmasıdır.

Yenilenmiş Telefon Alınır mı? Alınmaz mı?

Yenilenmiş telefon alınır mı? alınmaz mı? sorusuna net cevap vermek için sıfır ve 2. el telefon piyasasına bakarak, fiyat araştırması yaparak ve değişen parça var ise bu parçaların orjinal olup olmadığını öğrenmek gereklidir. Hiç tamir görmemiş ve parçası değişmemiş 2. el telefon almak bazı durumlarda daha mantıklıdır.

yenilenmis telefon alinir mi
Yenilenmis telefon alınır mı?

Yenilenmiş telefon alınması halinde satıcı firma garanti verir ve 15 günlük kullanım süresi esnasında koşulsuz iade imkanı veriyor ise bütçenize uygun olan yenilenmiş telefon alınır. Aksi takdirde siz değişen parçaları net bir şekilde belirtmeyen, eksik belirten, garanti vermeye, iade imkanı sağlamayan firmalardan yenilenmiş telefon alınmaz.

Yenilenmiş Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Telefon satın alma ihtiyacı duydunuz ve son zamanlarda çok duyulan yenilenmiş telefon almak istediniz. Sıfır telefon alırken kontrol etmeniz gereken ve zor durumda bırakacak hiç bir neden olmazken, yenilenmiş telefon almayı düşündüğünüz zaman bir çok konuda sorun yaşama şansınız vardır. Yenilenmiş telefon aldıktan sonra pişmam olmamak için yazımı dikatlici okumanız gerekcektir. Yenilenmiş telefon alırken dikkat etmeniz gereken herşeyi aşığıda detaylıca anlatıyoruz.

yenilenmis telefon alirken dikkat edilmesi gerekenler
yenilenmis telefn alırken dikkat etmeniz gerekenler

1 – Telefonun Hangi Parçaları Değişti

Yenilenmiş telefon alırken hangi parçaları değişti ise bunu size satıcı firmanın söylemesi gerekmektedir. Ayrıca değişen parçaların orjinal olup olmadığını bilmek hakkınız. Sonuçta para vererek satın alacağınız telefonun ekran çözünürlüğü, dokunmatik kalitesi ve uzun süre kullanıma uygun olup olmadığı değişen parçaların kalitesine göre belirlenmektedir.

yenilenmis telefon degisen parca
yenilenmis telefon degisen parcanın önemi

Eğer telefonda birden çok parça değişmiş ise telefon daha önce hor kullanılmış veya çok darbe almış bir durumdayken yenilerek satışa sunulmuş demektedir.

2 – Satış Sonrası Garanti

yenilenmis telefon garanti sartlari
Yenilenmis telefon garanti şartları

Satın almış olduğunuz yenilenmiş telefonun garanti süresini ve garanti kapsamlarını incelemelisiniz. Yenilenmiş telefon alırken satıcı firma garanti vermiyor ise zaten buradan alışveriş yapmak başlı başına bir risk içerecektir. Telefonda oluşacak herhangi bir sorunda destek almanız için ulaşılabilecek servis imkanı sağlayabilir olmasının yenilenmiş telefon alrken size çok büyükavantaj sağlayacaktır.

3 – 15 Gün İçerisinde İade İmkanı

Telefonu satın aldınız ve telefonun kullanımında sorunlar gördünüz, ihtiyacınızı karşılamıyor veya kalitesi hoşunuza gitmediği zaman iade etme imkanınız bulunması gerekli. Çünkü telefondaki arızalı parçalar ve varsa farklı bir sorun ilk 1 hafta kullanım içerisinde mutlaka kendini belli eder. Böyle bir durumda memnuniyetsizlik yaşarsanız iade etme imkanınız olması gerekir.

4 – Satıcı Firmanın Önemi

Yenilenmiş telefon işlemi için gerekli evraklara ve donanıma sahip firmaları tercih etmeniz bu işte profesyonel kişiler ile çalışmanız anlamına gelir. Bu firmalardan daha önce yenilenmiş bir telefon alıp memnun kalan veya memnuniyetsizlik yaşan kullanıcıların yaptığı yorumlarda firmanın güvenilir olduğunu anlamıza yardımcı olacaktır.

5 – Teknik Destek

Her zaman söylediğimiz gibi yenilenmiş telefon kesinlike sıfır bir telefon değildir. Bu sebep ile satın aldığınız yenilenmiş telefon için teknik destek almak, firmaya mesai saatleri içerisinde ulaşılabilir olması çok önemlidir. Satılan yenilenmiş telefonun kutusundan garanti ve teknik destek için iletişim bilgileri içeren belge olmalıdır.

6 – Kutu İçeriği

yenilenmis telefon kutu icerigi
yenilenmis telefon kutu icerigi

Kutu içeriği olarak satılan telefonlarda hangi aksesuarların olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Eksik aksesuar olması halinde telefonu şarj etmeniz için şarj aleti, müzik v.s. dinlemek için kulaklık almak için ec ücret ödemeniz gerekebilir.

Ayruca kutu içeriğinde satılan akllı telefonun marka model ve imei numarası gibi bilgilerin yazıldığı bir belge olması gereklidir. Sonuta bu telefona size ait olan bir sim kart takacaksınız ve hukuki bir durum telefonu para karşılığında örnek bir firmadan satın aldığınızı ispat etmeniz gerekecektir.

Garanti şartlarının olduğu tarih, garanti süresi, garanti kapsamı gibi bilgileri içeren de bir belgeye ihtiyaç olmaktadır.

7 – Yenilenmiş Telefonun Fiyatı

yenilenmis telefon fiyat
Yenilenmis telefon fiyatı

Telefonun alırken ucuz ve güvenilir olsun diye tercih ettiğimiz yenilenmiş telefonlar bazı zamanlar sıfır bit telefon fiyatına satılmaktadır. Böyle bir durum olduğu zaman yenilenmiş telefonu almak çok mantıksızdır.

Şu anda en çok satan güncel telefonlardan iphone 11 modeli için bir hesap yapmak gerekirse, Resmi apple.com sitesinde satış fiyatı 14.990TL

Hepsiburada veya Mediamarket gibi yerlerde sıfır iphone 11 satış fiyatı 13.900TL

Sahibinden.com gibi 2. el satış yapan firmalarda satış fiyatı temizlik durumua göre değişkenlik göstermekte ve ortalama temiz iphone 11 telefonu 11.500TL’ye alabiliyorsunuz

Şimdi karar verme vakti siz karar verin;

  • iPhone 11 Sıfır Apple’dan almak 2 yıl garantili : 14.900TL
  • iPhone 11 Mağazalardan Sıfır 2 yıl garantili : 13.900TL
  • iPhone 11 temiz 2. el : 11.500TL
  • Yenilemiş iPhone 11 : 12.500TL
Bu Fiyatlar 01.08.2022 tarihinde araştırma yapılıp yazılmıştır.

8 – İmei Numarası Kayıtlı mı ?

yenilenmis telefon imei sorgulama
yenilenmis telefon imei sorgulama ekranı

Satın almış olduğunuz yenilenmiş telefonun imei numarasını e-devlet üzerinden kontrol ederek kayıtılı olup olmadığnı kontrol ediniz. Buradaki sorglama ekrandanın imei numarasını girip sorguladığınız zaman size telefonun modelini gösterecektir.

Burada ithalat yolu ile kayıtlı yada kayıt yok ise kaydı yok olarak bilgilendirecektir. İmei numarası kayıtlı ise sizin telefonunuz ile aynı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Android telefonlar imei numarasını sorguladığınız zaman sizin telefonunuz samsung s10 modeli ise çıkan sorgulamada vestel venüs olarak çıkabilmektedir. Bu durumda telefonunuz imei atılmış bir telefondur. Bu durumda yazılım güncellemesi veya telefon sıfırlaması yaparsanız telefonun şebekesi gider.

9 – Batarya Durumu

Telefonun batarya durumu kullanıcıları günlük kullanımda en çok sıkıntıya sokacak durumlardan biridir. Batarya ömrü bitmiş bir telefonu sürekli şarjı takarak kullanmak zorunda kalırlar ve yeni bir telefonun kullanım ömrü zevkini yaşayamayacaklar. Yenilenmiş akıllı telefonlar pil sağlık durumu sadece apple telefonlarda göstermektedir. Diğer samsung, xiaomi, oppo gibi markalarda böyle bir özellik yoktur. Bu modellerde batarya ömrünün kötü yada iyi olduğunu şarjın %10 ve altına düştüğü zamanki performansı göstermektedir. Hızlı şarj bitme ve hızlı şarj olmama sorununa karşı telefonu aktif kullanarak test etmemiz gereklidir. Telefonun şarjı hızlı bitiyor ise mutlaka kontrol için servise götürülmeli veya iade edilmesi gerekmektedir.

Bataryası kötü olan telefonun %10 ve altına geldiği zaman sıfır olmadan kapandı ve donarak hareket ettiği gözlemlenmektedir.

Yenilenmiş Telefon Sorun Çıkartır mı?

Yenilenmiş telefonu güvenilir firmalardan almak sorun çıkartma olasılığını düşürsede, fabrikasyon imalatına göre sorun çkartma olasalığı yüksektir. Daha önce servisimize gelen bir çok yenilenmiş telefon satışı yapan firmaların ürünlerinde anakart tamirine kadar bir çok onarım yapılarak satılan telefonlar ile karşlaştık. Hatta satıcı firmanın üründeki kusurları kabul etmedikleri ve tamirini de yapmadıklarına şahit olduk.

Yenilenmiş telefon alırken anakartın tamir görmemiş olması ve ekran değişimi, şarj soketi değişimi gibi tamir esnasında kullanılan parçaların orjinal olması durumunda sorun yaşama olasılığınız çok düşüktür.

Yenilenmiş Telefona Taksit Yapılır mı?

Yenilenmiş telefonlar için Türkiye’de vade farkı ile kredi kartına 5.000 TL ve altında olan cep telefonları için 12 ay, 5.000 TL üzerindeki cep telefonları için 6 ay taksit yapma olasalığınız vardır. Yenilenmiş telefon satışı yapan firmaların satış enasında fatura kesme zorunluluğu vardır ve faturada kdv oranı sıfır telefondakine göre %18 değil %1’dir.