FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Yaz Sıcaklarında Telefon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yaz sicaklarinda telefon kullanirken dikkat edilmesi gerekenler

Yaz mevsiminin gelmesi ile artan hava sıcaklıkları, iphone ve diğer akıllı telefonların çalışmasında bazı uyarı ve sorunlarınların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Havaların ısınması sonrası ortaya çıkan aşırı sıcaklık uyarı ve bildirimler, telefonun ısısı normale döndüğü zaman ortadan kaybolmaktadır. Telefonun sıcaklığı normale dönmesine rağmen düzelmeyen sorunlarda ise yapmanız gereklenleri bu yazımızda detaylıca anlatacağız.

Telefonlarda Çıkan Sıcaklık Uyarıları Nelerdir?

Akıllı telefonlar çalışma esnasında aşırı sıcaklık seviyesine ulaştığı zaman zarar görmemesi için kendi kapatır veya ekrana sıcaklık uyarısı hakkında bildirim göndererek kullanıcıya ne yapması konusunda bilgi verir.

1 – Temperature

iOS yazılımı kullanan iphone akıllı telefon ve ipad tabletlerde aşırı sıcaklık sonrası ortaya çıkmaktadır. Bu uyarıyı görürseniz, telefonun soğuması için kullanımına ara verip gölge ve serin bir yerde normal ısı değerine gelene kadar bekletmelisiniz. Bu süreçte telefonu şarja takmayın ve mümkünse kapalı konumda beklemeye alın.

2 – Şarj Edilemiyor

Şarj edilemiyor ve pil sıcaklığı çok yükseldi uyarı telefonun şarj soketinde veya şarj kablosunda sıvı teması olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Eğer android telefonunuzda bu uyarıyı gördüyseniz, öncelikle farklı bir şarj kablosu ile şarj etmeyi test edin. Sorun düzelmez ise geçici olarak kablosuz şarj aletini kullanabilir yada şarj soketi değişimi yaptırabilirsiniz. iPhone sıvı algılandı uyarısı genelde sıvı teması olmasından kaynaklıdır.

3 – Şarj Cihazını Çıkarın

Android telefon ve tabletlerde şarj bağlantısı ile alakalı sorun olduğunu belirtir. Ekrana şarj cihazınızı çıkartın .
Şarj işlemi durduruldu. Telefonun sıcaklığı çok yüksek.  Şarj cihazını çıkarırken dikkatli olun.  Çok sıcak olabilir. Şarj cihazınızın bağlantısını kesmek ve yeniden bağlamak, şarj işleminin bormal şekilde devam etmesini sağlayabilir. Aşırı ısınma devam ederse yangın ve yaralanma riski olabileceğinden Müşteri hizmetleri ile iletişim kurun. 

4 – Aşırı Isınıyor

Bulunulan ortamda hava sıcaklığı çok yüksek olduğunda uzun süre oyun oynayarak telefonunu şarjda tutan kullanıcılarda gözükmektedir. Bu uyarı bazı durumlarda wifi bağlantısında sorun olduğu zamanda gözükmektedir.  Aşırı ısınıyor uyarısı telefonun zarar görmemesi için kullanıcıyı anlık olarak bildirir. Aşırı ısınıyor uyarısı gördüğünüz zaman, telefonu şarjdan çıkarın wifi ve gps bağlantısını kapatın. Ayrıca kamera kullanmayın ve ekran kaydı yapmayın.

5 – Şarj İşlemi Durdu

Şarj işlemi durdu uyarısı ayarlardan kaynaklı olabilmektedir. Eğer telefonda bir ısınma sorunu sebebi ile şarj işlemi durdu uyarısını görüyorsanız, telefonun sıcaklığı çok düşük olduğu için ortaya çıkmaktadır. Sıcaklık normale döndüğü zaman şarj işlemini tekrar başlatabilirsiniz.  Sıcaklık seviyesi normale dönmesi için 20 derece bir ortamda ve gölgede kapalı olarak 1 saat kadar tutmanız yeterli olacaktır.

Yaz Sıcaklarından Telefonu Korumak İçin Yapılabilecekler

Telefonun yaz sıcaklarında aşırı ısınması çoğu zaman normal ısı değerlerine ulaştığında kaybolmaktadır. Bazı durumlar varki telefonun bazı parçalarına zarar verebilmektedir. Bu durmda ise mutlaka teknik servisten destek almamız gerekecektir.

Telefonun yaz sıcaklarında aşırı ısı sonrası hata vermemesi veya sıvı teması sonrası bozulmaması için yapmamız gerekenleri uygulayarak sıvı teması ve aşırı ısıdan koruyabilirsiniz

  • Telefonu araç torpidosunda tutmayın,
  • Deniz kenarı kumsalda şarj soketine kum ve sıvı kaçmasına engel olun,
  • Telefon şarj cihazlarınızın sıvı teması olmamasına dikkat edin,
  • Aşırı sıcaklarda telefonu fazla kullanmayın,
  • Wifi ve Gprs konum bulma navigasyon gibi özellikleri mümkün olduğunca az kullanın,
  • Deniz kenarı sıcak kum ve taşın zemin üzerinde bırakmayın.
  • Telefonu sürekli çanta gibi ürünler içerisinde tutarak gölgede kalmasını sağlayın,
  • Sıvı temasına maruz kalmaması için özel koruma kılıfları kullanın.

Telefonun ısı değerlerini çok yüksek ve çok düşük olması sonrasında telefon kullanım esnasında kendi sistemi kilitler. Telefonun ısı değerlerini için gereken özeni gösterirsek hiç bir uyarı vermeden ve performansı bozulmadan kullanabilirsiniz.