FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Genel, Şarj Sorunları

iPhone Batarya Değişimi Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

iphone batarya degisimi yapmadan once bilmeniz gerekenler

iPhone batarya değişimi yapmadan önce bilinmesi gerekenlerin başında orjinal ve yan sanayi batarya kullanımın telefonunuza ne gibi etkileri olacağıdır. Apple telefonlarda batarya değişimini gerekli olup olmadığını pil sağlığı bölümünden kontrol edildiğini biliyorsunuzdur. Pil sağlık göstergesi telefondaki bataryanın performansını size göstermekte ve %80 seviyesinin altına düştüğü zaman servis uyarısı vermektedir. Bu uyarı pil performansının düştüğünü veya pilin arızalandığını göstermektedir.

Orjinal iPhone Batarya Değiştiği Nasıl Kontrol Edilir?

iPhone batarya değişimi yaptırmak istediğiniz zaman orjinal batarya değiştirmeye karar verdiyseniz doğru kararı verdiğinize emin olabilirsiniz. Fakat orjinal olarak size satılan iphone bataryasını, gerçekten orjinal olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Telefondaki bataryanın orjinal olup olmadığını anlamanız için bir kaç kontrol ve sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

  1. Ayarlar  - Hakkında bölümüne girdiğiniz zaman, Parçalar ve Servis Geçmişi başlığının altında değişen orjinal parçaları görebilirsiniz.
  2. App Store üzerinden, Appe Destek Uygulmasını yükleyerek telefonda değişen orjinal parçaları kontrol ederek test yapabilirsiniz.
  3. Orjinal olmayan parça değişiminde Parçalar ve servis geçmişi bölümünde, orjinal olmayan parça değişiminde Bilinmeyen Parça ibaresi gözükmektedir.
  4. iOS 17 yazılımı kullanan iPhone telefonlarda batarya değişimi sonrası Servis geçmişinde hiç bir uyarı ve bildirm yok ise, telefonun bataryası orjinal değişmemiştir. Bu durumda chip aktarımlı batarya değişimi yapılarak ios yazılımı bir nevi kandırılmıştır.
  5. Apple yetkili servislerinde kontrol ettirerek telefonun servis geçmişine ve yapılan işlemler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

iPhone Batarya Değişimi İçin Hangi Markanın Ürünlerini Seçmeliyim?

Batarya değişimi ihtiyacı yaşıyorsanız iphone'lar için orjinal apple bataryası ve özel üretilmiş güçlendirilmiş batarya gibi bir çok alternatif ürün satışı yapılmaktadır. Bu bataryalar performans ve kalite olarak birbirlerinde çok farklıdır.

iPhone batarya değişimi için kullanacağınız bataryalarda en iyi apple orjinal bataryadır. Pil sağlık yüzdesinin gözükmesi sizin için çok önemli değil ise orjinal batarya harici muadil olarak üretilmiş bataryaları da tercih edebilirsiniz. Tabi bu ürünleri seçerken mutlaka kalitesini ispatlamış markaların ürünlerini tercih etmelisiniz.

1 - Apple iPhone Orjinal Batarya

Apple orjinal bataryası sadece yetkili servislerde ve bağımsız onarım sağlayıcı olan firmalarda yapılmaktadır. Bu işlemde Apple tarafından teknik servislere gönderilmiş özel serinumaralı ve barkodlu ürünler kullanılarak apple sistemine kayıt yapılmaktadır. Yapılan sistem kaydı sonrasında ayarlar bölümünde değiştirilen parçalar ve servis geçmişi bölümünde batarya için orjinal apple parçası olduğu belirtilmektedir.

Çıkma orjinal batarya değişim işleminde apple servis kaydı yapılamayacağı için bilinmeyen parça uyarısı verecektir. Mesele iphone 11 telefonunuzun batarya değişimi gerekli olduğu zaman, farklı bir iphone 11 telefondan çıkartılan bataryayı sizin telefonunuza taktığınız zaman bilinmeyen parça uyarısı alacaksınız.

2- Çıkma Orjinal iPhone Batarya

Çıkma orjinal iphone bataryası, sıfır veya 2. el kullanılmış telefonlardan sökülerek temin edilmektedir. Bu batarya değişim işleminden sonra ios 17 ve üzeri telefonlarda pil sağlık yüzdesi gözükmez ve bilinmeyen parça uyarısı verir.

iPhone x ve önceki modellerde yapılan çıkma orjinal batarya değişim işlemlerinde ise pil sağlık yüzdesi sorunsuz olarak gözükmektedir.

3- Güçlendirilmiş iPhone Batarya Değişimi

Orjinal iphone batarya değişim fiyatı yüksek gelen kullanıcıların ve apple türkiye servis hizmetinden faydalanamayan iphone kullanıcıların en çok talep gösterdiği üründür. güçlendirilmiş iphone bataryalarının mAh değerleri ( pil kapasitesi ) %20 oranında daha yüksektir. Yüksek mAh değerine sahip olması, orjinal batarya performanısnı yakalamasını sağlar. CitrusMobil servislerinde iPhone güçledirilmiş batarya değişiminde Rova ve Deji markalarının ürünleri kullanılmaktadır.

Güçlendirilmiş iphone batarya değişimi sonrasında telefonun modeline ve yazılım sürümüne göre bilinmeyen parça uyarısı vererek pil yüzdesinin gözükmesini engelleyebilir.

4- Chip Aktarımlı iPhone Batarya Değişimi

Chip aktarımlı iphone batarya değişim işlemi bilinmeyen parça uyarısı vermemesi ios yazılımını bir nevi kandırarak pil sağlını %100 göstermesini sağlamaktadır. Chip aktarımlı batarya değişimi yapmak için mutlaka telefonun kendine ait olan bataryaya sahip olmak gerekir. Telefonun kendi bataryasnun soket kısmı sökülerek yeni bataryaya aktarımı yapılır. Orjinal bataryadan sökülen chip ve soket diğer bataryaya aktarımı sağlandığı için telefon pil değişimi yapıldığını algılamaz.

Bu sayede pil sağlık yüzdesi %100 olarak gözükür. Ayrıca ayarlar bölümünde parça değiştiğine dair hiç bir ibare çıkmaz.