FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Genel, Ses Sorunları

iPhone Siri Çalışmıyor: Sorunun Kaynağını Belirleme ve Çözüm Önerileri

siri calismiyor

Sadece Apple cihazlarında bulunun siri özelliği bazen donanımsal sorunlar ve yazılımsal sorunlar sebebi ile sesinizi algılayamadığı için çalışmadığını farkedersiniz. Siri çalışmıyor sorunu çözümü için öncelikle sorunun kaynağını belirlemeli ve buna göre çözüm önerilerine dikkat ederek siri özelliğini tekrardan aktif edebiliriz.

Siri Çalışmıyor Sorunun Kaynağını Belirleme

Siri çalışmıyor sorununu kaynağını belirlemek için öncelikle cihazımızın ayarlarının doğru olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Siri telefonun mikrofonlarını kullanarak sesinizi algılar. Bu yüzden öncellikle siri mikrofon ayarlarını doğru olup olmadığını kontrol ederek düzeltmeliyiz.

hey siri calismiyor

iPhone siri özelliğinin düzgün çalışması için internet bağlatınızın olduğunu kontrol edin. Siri özelliinin kullandığı mikrofon genellikle ahize filmine bağlı olan mikrofonu kullanmaktadır. Siri konuştuğunuzu yanlış algılıyor ise, sesinizi tanıtarak koonuştuğunuz dili algılamasını sağlayın. Bazı modellerde ise şarj soketine bağlı olan alt mikrofonu kullanmaktadır. Siri özelliği yazılımsal sorunlar yüzünden çalışmıyor ise sesli not, whatsapp sesli mesaj ve görüntülü görüşme gibi uygulamalarıda ses aktif çalışıyor mu diye kontrol edebilirsiniz.

iPhone “Hey Siri” Çalışmıyor Sorunu Çözümü

iPhone siri özelliğinin çalışmadığı durumlarda öncellikle yazılımsal sorunları kontrol ederek sorunu çözmeye çalışmalıyız. Yazılımsal sorunları düzeltme işlemine öncellikle ayarlardan manuel olarak yaparak deneyebiliriz.

Siri mikrofon ayarlarını düzeltmek için;

  1. Telefonunuzdan Ayarlar‘a gidin.
  2. Siri ve Arama‘ya dokunun.
  3. Hey Siri“yi Dinle özelliğini kapatıp yeniden açın.
  4. Hey Siri“yi Ayarla ekranı göründüğünde Sürdür’e dokunun.
  5. Ekranınızda gördüğünüz her komutu söyleyerek sirinin sesinizi tanımasını sağlayın.
  6. Bitti’ye dokunun ve ayarlardan çıkarak kontrol edin.

Bu işlemden sonra iPhone siri çalışmıyor ise telefona yazılım yükleyerek sıfırdan kurulum yapmayı deneyebilirsiniz.

Siri uygulması yazılımsal sorunları çözmenize rağmen çalışmıyor ise mikrofon arızası çözümü için teknik servisten destek almanız gerekecektir. Donanımsal sorunu olan iphone’da, görüntülü konuşmada veya whatsapp sesli mesaj gönderirken hata alabilirsiniz. Mikrofon değişim işlemi sonrasında siri özelliği tekrardan aktif olarak çalışmaya başlayacaktır. Arızalı mikrofonu kullanan diğer uygulamalarda yaşadığınız sorunlarda bu işlemden sonra düzelecektir.