Şarj Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Şarj Kablosu Sokete Tam Oturmuyor

sarj kablosu sokete tam oturmuyor

Şarj kablosu sokete tam oturmuyorsa bir kaç kontrol yaparak sorunun nedenini öğrenebilirsiniz. Şarj kablosunu tam oturmama sorununda en çok karşılatığımız sorunların başında şarj soketinde biriken toz ve yabancı cisimler gelmektedir. Diğer oluşabilecek sorunları madde madde inceleyerek çözüm yollarını inceleyelim.

Şarj Kablosu Sokete Tam Oturmuyor Neden ?

Şarj kablosunun sokete tam oturmamasının 4 ana sebebi vardır. Bunlar tamir gerektiren işler olabilmekle beraber sorunu basit ipuçları ile çözebileceğiniz sebeplerde olabilir.

Şarj kablosu sokete tam oturmuyor nedenleri;

  1. Şarj soketinde biriken yabancı cisimler : Şarj soketinde zamanla biriken tozlar ve küçük parçalar belli bir yoğunluğa ulaştığı zaman şarj kablosu sokete tam oturmaz.
  2. Şarj giriş yerinde oluşan kırılma ve zedelenmeler : Cep telefonu ve tablet gibi cihazların şarj girişinde oluşan kırılmalar sebebi ile şarj kablosu sokete tam oturmaz ve yerinde sabit durmaz. Bu durumda şarj aleti ile telefonu sabit bir bölümde tutarak şarj etmeye çalışırız.
  3. Şarj kablosundaki hasarlar : Şarj kablosunda ezilme ve kablonun ucunda ezilme, yıpranma olduğu takdirde temassızlık yaşanır. Bu durumda soket tam olarak yerine oturmaz. Sürekli olarak şarj etmeyi kesip tekrar şarj etmeye başlar veya çok yavaş şarj eder.
  4. Yanlış şarj kablosu kullanımda ortaya çıkan hasarlar : Yanlış şarj kablosu kullanarak telefonu şarj etmeye çalışmak hem telefonun şarj girişine zarar verir hemde telefona ciddi zararlar verebiliriz. Bu sorun genellike mikro usb şarj kullanan cihazlarda ortaya çıkmaktadır.

Şarj Kablosu Tam Oturmuyor Çözümü

Şarj kablosu tam oturmuyor sorununu çözmek için öncellikle sorunu yukarıda anlattığımız gibi tespit edilmesi gereklidir. Sorunu tam tespit ettikten sonra yapılacak işlemlerin en başında şarj soketi temizliği gelmektedir. Şarj soketi temizliği yaptıkton sonra sorun düzelmedi ise aşağıdaki adımların yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Şarj soketi temizliği nasıl yapılacağını öğrenin.

  1. Şarj soketinde oluşan kırılma ve zedelenme varsa telefonun modeli göre sadece soket veya set olarak sarj bordu/ şarj soketi filmi değişimini yaprak sorunu çözebilirsiniz.
  2. Şarj kablosunda oluşan ezilme ve zedelenme varsa, farklı bir şarj kablosu kullanarak sorunu kolayca çözebilirsiniz.
  3. Şarj kablosunu sokete yanlış takarak veya farklı bir şarj kablosu deneyerek sokette hasar oluştu iste arızalı olan soketin değişimi ile sorun çözülebilir.

Telefondaki diğer şarj sorunları ve şarj soketi değişimi için bize ulaşarak arıza hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.