Şarj Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Telefon Şarj Oluyor Gösteriyor Ama Dolmuyor

telefon sarj oluyor gosteriyor ama dolmuyor

Telefon şarj oluyor gösteriyor ama dolmuyor şikayeti bu aralar sıkça sorulmaya başlandığı için, karşılaştığımız sorunları çözerken uyguladığımız yöntemler hakkında size bilgi vereceğiz.

Telefon şarj oluyor göstermesine rağmen hiç şarj olmuyor sorunu basit yöntemler ile düzelmekle beraber, arızanın sebebine göre anakart tamiri’ne kadar gidebilmektedir.

Telefon Şarj Oluyor Gösteriyor Ama Dolmuyor Nedenleri

Telefonu şarj etmeye çalıştığınız zaman şarj olma işareti gelmesine rağmen şarj yüzdesi yükselmiyor ise gerekli kontroller yapılarak.

  1. Ezilmiş, yıpranmış, kırılmış şarj kablosu : En sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Özekkikle şarja takılan kısımda olan ezilme ve kopmalar telefonu şarj ediyor diye gösterir fakat şarj etmez. Enerji akımını tam olarak iletemeyen kablo cihaza gerekli enerjiyi vermez.
  2. Arızalı ve uyumsuz şarj adaptörü : Kullandığınız şarj adoptörünün gücü çok düşük ise cihazınızı normal şarj süresinde şarj etmez. Şarj olma süresi adaptörün gücüne ve sağlamlığına göre çok daha uzun sürede şarj olmasını sağlar
  3. Arızalı şarj soketi : Sıvı teması olmuş veya zedelenmiş şarj soketleri telefona hiç şarj etmeyeceği gibi şarj oluyor gösterir ve şarj doldurmaz.
  4. Arızalı şarj bordu : Elektronik cihazlarda ( telefo, tablet vs. ) şarj soketleri genelde telefondan ayrı bir bölüm olarak şarj bordundadır. Şarj bordu sadece anroid telefonlarda ( Samsung, Xiaomi, Oppo, Huawei v.s ) olur. Şarj bordarları sıvı teması, kısa devre ve darbe durumunda bozulabilir. Şarj bordunun arızalanması şarj etmenize engel olur.
  5. Bozuk ara şarj filmi : Bu parça şarj bordu ile anakart arasındaki bağlantı filmidir. Zamanla bozulabilir veya tamir sonrasında yapılan montaj esnasında bozulabilir. Sıvı nem gibi durumlarda oksitlenerek çürüyebilir.
    Bu parça bazı telefonlarda ekrana bağlı olarak üretilmektedir. Eğer bu tarz bir telefonunuz varsa ekran değişimi yapılması gerekecektir.
  6. Arızalı şarj soketi flex kablosu : Aynı şarj bordu mantığı ile çalışır. Arızalı şarj flex kablosu sadece ios ( iphone ) telefonlarda vardır.
  7. Anakart sorunları : Telefon şarj oluyor gösteriyor ama olmuyor ise bütün gerekli testler ve parça değişimleri yapılmasına rağmen sorun düzelmedi ise anakartta sorun olabilmektedir. Bu tamir işlemi uzmanlık gerektirir.

Nasıl Çözüm Sağlanılır?

Telefondaki şarj oluyor gözükmesine rağmen şarj olmuyor sorunu çözmek için mutlaka gerekli arıza tespitlerini yapmalıyız. Yapılacak kontroller sonrası arızalı olan parça veya parçalar değiştirilerek çözüm sağlanır.

Her parçanın kendine göre özel görevleri olduğunu unutmayalım. Parça değişimi sonrası dezelmeyen şarj sorunları için anakart tamiri yapılması gerekebilir.

iPhone anakart kaynaklı şarj sorunlarında en çok karşılaştığımız sorunların başında şarj entegresi arızası gelmektedir. Anakart üzerinde bulunan bağlantı soketlerindeki arızalarda telefonun şarj etmeye engel olabilir.