FAYDALI BİLGİLER - BLOG

Samsung Telefon Donuyor Ne Yapmalıyım?

samsung telefon dondu kapanmiyor acilmiyor

Son zamanlarda Samsung telefonların donma sorunu sıklıkla yaşanmaktadır. Donma sorunu basit çözümlerle ortadan kaldırılabilir.

Samsung Cihazı Yeniden Başlatmak

Cihazlar çeşitli sebeplerle donabilir. Böyle durumlarda ilk olarak Samsung yeniden başlatma seçeneği bir çözüm olabilir. Bu yöntemle birçok cihazın donma sorunu ortadan kalkmaktadır.

Güncellemeleri Kontrol Etmek ve Samsung Depolama Alanını Denetlemek

Cihazın Ayarlar bölümüne girilmelidir. Buradan sırayla; Sistem- Gelişmiş- Sistem Güncellemeleri sekmeleri tıklanır. Burada güncellemeler görüntülenir. Varsa güncelleştirmeler yapılır. Güncellemeler sebebiyle Samsung telefonda donma sorunu yaşanıyorsa bu adımlarla sorun ortadan kaldırılır.

Depolama alanı da donmalara sebebiyet verebilir. Depolama alanının daralması cihazda donmalara ve başka sorunlara da neden olabilir. Bunun için cihazdan Ayarlar kısmına giriş yapılır. Buradan Depolama bölümüne girilir. Kullanılabilir alanın ne kadar olduğu kontrol edilir. Söz gelimi; boş olan depolama alanı % 10 oranın altındaysa Samsung cihazda sorunlar çıkar. Böyle durumlarda depolama alanında yer açılması gerekir.

Depolama alanında yer açılması için Ayarlar bölümünde Depolama Alanı bölümüne giriş yapılır. Bu kısımda Yer Aç bölümü yer alır. Buraya tıklanır. Burada silmek için bir öge seçilmelidir. Silmek istenen ögenin sağ tarafında bulunan boş kutuya tıklanır. Eğer listelenecek öge çıkmazsa yani liste boşsa o halde Son ögeleri inceleme bölümüne girilir. Bu bölümden ögeler seçilir ve bu ögeleri silmek için altta yer alan Yer Aç kısmına dokunulur. Böylece depolama alanında fazla olan ve gerekli görülmeyen ögeler silinir. Bu işlemle birlikte depolama alanında yer açılır.

Samsung Uygulama Kapatma

Genelde uygulamaların kapatılmasına gerek yoktur. Zira, uygulamaların kullandığı bellek otomatik olarak yönetilir. Bir uygulamanın arka plan hizmetleriyle birlikte kapatılması gerekir. Bunun için;

  • Öncelikle Ayarlar kısmına girilir.
  • Burada Uygulamalar ve bildirimler bölümünden uygulama kısmına girilir.
  • Bu kısımdan zorla durdur kısmına dokunulur.
  • Böylece uygulama arka plan hizmetleriyle birlikte kapatılmış olur. Dolayısıyla cihazda donma sorunu da sona erer.

Samsung Donma Sorunu Yaşanıyorsa Ne Yapılmalı?

Denenen tüm çözümlere rağmen telefonda Samsung donma sorunu yaşanıyorsa bu durumlarda başka bir çözüm yolu devreye girer. Bu çözüm yolu cihazın fabrika ayarlarına sıfırlanmasıdır. Burada önemli bir bilginin atlanmaması gerekir. Samsung fabrika verilerine sıfırlama işlemi yapıldığında cihazdaki bütün veriler ortadan kalkar. Yüklenmiş olan tüm uygulamalar ve bu uygulamalar ile ilişkili olan tüm veriler kaldırılır. Bu nedenle; kişinin, bu işleme başlamadan önce cihazın yedeklenmesini yapması gerekir. Ancak; bu işlem sonrasında donma sorununa neden olan uygulama tekrar yüklenirse donma sorunu tekrar yaşanabilir. Dolayısıyla da fabrika ayarlarını sıfırlama işlemi boşuna yapılmış olur. Bu yüzden bilinmeyen uygulamaların tekrar yüklenmemesinde fayda vardır.

Samsung Donmaya Neden Olan Uygulama Nasıl Tespit Edilir?

Samsung telefonlara pek çok uygulama indirilmektedir. Bu uygulamaların bazıları Samsung telefonlara zarar vermekte ve donma, kilitlenme gibi pek çok soruna yol açmaktadır. Elbette bu kadar uygulama arasından hangisinin donma sorununa yol açtığının tespit edilmesi gerekir. Bu tespit işlemi için güvenli mod kullanılmalıdır. Bu uygulamanın hangisinin soruna neden olduğunu anlamak için cihazın güvenli modda yeniden başlatılması gerekir. Güvenli mod ile indirilmiş olan tüm uygulamalar geçici olarak kapatılır. Eğer, telefon güvenli moddayken sorunsuz çalışıyorsa; cihaz yeniden başlatılır ve daha sonra Samsung güvenli mod seçeneğinden çıkılır.

Yeni indirilen uygulamaların yüklemeleri tek tek kaldırılır. Her bir uygulama kaldırıldıktan sonra cihaz yeniden başlatılır. Böylece kaldırılan uygulamalardan sonra Samsung donma problemi devam edip etmediği kontrol edilir. Bu kontrollerle hangi uygulamanın sorun çıkardığı da tespit edilmiş olur. Soruna neden olan uygulama kaldırıldıktan sonra cihaz son olarak yeniden başlatılır ve problem çözülmüş olur.

Samsung Telefon Donuyor Ne Yapmalıyım? Yazısında Bir Adet Yorum

  1. Murat kuru dedi ki:

    Tlf hiç bir hesabıma giremiyorum tlf hemen donuyor

Comments are closed.