FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone Nasıl Yedeklenir?

iphone nasil yedeklenir

Birçok insan telefonlarını artık kişisel verilerini depolamak için kullandıklarından, telefonlardaki arızalar veya kayıp çalınma gibi durumlar tüm verilerin bir anda yok olmasına neden olabiliyor. Neyse ki, iPhone telefonlarınızda bulunan dosyalarınızı veri yedekleme yöntemleriyle kurtarmanız oldukça kolaydır.

iPhone’u Yedeklemek Neden Önemlidir?

iPhone cihazlarını yedeklemeniz birkaç nedenden dolayı oldukça önemlidir. Bu nedenler cihazınızı kaybetmeniz veya cihazınızın çalınması, cihazın hasar görmesi, cihazın donanımsal sorunlar nedeniyle veri kaybetmeniz, yeni bir iPhone cihaz almanız gibi durumlardır.

Rehberinizdeki kişiler, önemli mesajlarınız, notlarınız ve daha birçok kişisel verinizi iPhone yedekleme yöntemleri ile kurtarmanız mümkündür. Bu sayede cihazınızı değiştirseniz de, donanımsal sorunları çözseniz de verileriniz yedekleme yöntemlerini kullandığınız için her zaman elinizin altında olacaktır.

iPhone’u Yedeklerken Hangi Verileri Yedeklersiniz?

iPhone cihazınızı yedeklediğiniz zaman, verilerinizi de güven altına almış olursunuz. Bu sebepten ötürü, telefonunuzu sıklıkla yedeklemeyi bir alışkanlık haline getirmeniz yerinde bir tutum olacaktır.

iPhone cihazınızı yedekleme yöntemleri ile yedeklediğiniz zaman mesajlarınızı, rehberinizdeki kişileri, fotoğraflarınızı, belgelerinizi, notlarınızı, takvim işlemleriniz gibi bilgilerin birer kopyasına her zaman sahip olabileceksiniz. Yeni verileri telefonunuza ekledikçe iPhone yedekleme işlemi yaparsanız, bu durumda en güncel verilerinize daha kolay bir şekilde ulaşma şansınız olacaktır.

iPhone Cihazları Yedeklemek İçin Kullanılabilecek Seçenekler Nelerdir?

iPhone cihazların yedeklenmesinde iki farklı opsiyon kullanabilirsiniz. Bunlar Apple firması tarafından oluşturulan iTunes ve iCloud depolama alanlarıdır. Bu depolama alanlarını internet bağlantısı bulunan iPhone cihazınızdan kolaylıkla kullanabilir ve veri aktarımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bu opsiyonları kullanmanız için, bu depolama alanlarında birer hesabınız olması gerektiğini de unutmamanız gerekiyor.

iPhone’u iCloud ile Yedekleme Nasıl Yapılır?

iCloud, Apple firması tarafından kurulan bir depolama alanı servisidir. Kullanıcılara oldukça büyük bir depolama alanı sunan iCloud, iPhone cihazlarındaki verilerin kolaylıkla yedeklenmesini sağlıyor. iCloud bulut servisinin depolama alanı 5 GB ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor ve ek olarak 50 GB depolama alanı almak isterseniz, aylık 0,99 dolar ödeme yapmanız talep ediliyor.

iCloud ile iPhone cihazınızı yedeklemeyi adım adım anlatacak olursak;

 • İlk olarak iPhone cihazınızı Wi-Fi ağına bağlamanız gerekiyor.
 • Daha sonra Ayarlar>Apple Kimliği bölümüne girin ve iCloud yazılı olan bölüme tıklayın.
 • Açılan ekranda ‘iCloud Yedekleme’ seçeneğini aktif hale getirin.
 • Aynı ekranda yer alan ‘Şimdi Yedekle’ seçeneğine tıklayın ve işlem sona erinceye kadar Wi-Fi ağına bağlı kalmayı unutmayın.
 • iCloud yedeklemelerinizin tamamlanmasının ardından iCloud ekranındaki ‘Şimdi Yedekle’ butonu altında son başarılı yedeklemenizin tarihini ve saatini görüntüleyebilirsiniz.
 • Eğer iCloud yedeklemelerinin otomatik olarak her gün gerçekleştirilmesini istiyorsanız, cihazınızı gün kaynağına bağlayıp Wi-Fi ağına bağladıktan sonra iCloud yedekleme sayfasına ilerleyip ‘iCloud Yedekleme’ butonunun aktif hale getirildiğinden emin olduktan sonra günlük yedekleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone’u iTunes ile Yedekleme Nasıl Yapılır?

iPhone cihazların ortam oynatıcısı olan iTunes üzerinden de cihazınızın yedeklemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise;

 • iTunes’u son sürümde güncelleyin ve cihazınızı bilgisayarınıza iTunes ile bağlayın.
 • Bilgisayar ekranınıza gelen adımları takip ettikten sonra iTunes üzerinden yedekleyeceğiniz cihaz türü olarak iPhone’u seçin.
 • Yedekleme işleminizi başlatmak için ‘Şimdi Yedekle’ butonuna tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.
 • İşlem bittiği zaman, iTunes sayfasındaki özet alanında yedeklemenin başarılı olup olmadığını görebileceksiniz. En son yedeklemenizin saati ve tarihi sayfa üzerinde görüntülenebiliyorsa, işleminizin tamamlandığını söyleyebiliriz.
 • Eğer Apple Watch gibi ürünlerdeki sağlık ve aktivite verilerinin kayıt altına alınmasını istiyorsanız, yedeklemeleriniz için şifre belirlemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir