Genel

iPhone Şarj Entegresi Nasıl Bozulur?

iphone sarj entegresi nasil bozulur

iPhone şarj entegresi, telefonu kullanırken kullandığı enerjiyi ve telefonu şarj ederken gerekli olan enerji akışını sağlayan parça olduğu için telefonda olşabilecek yüksek akım sorunlarında bu parça bozulmaktadır. Şarj entegresi normal bir telefon kullancısının yapabileceği bir tamir tipi değildir. Hatta alanın uzman kişiler tarafından yapılması tavsiye edilen bir iphone anakart tamir işlemidir.

iPhone şarj entegresi bozulduğu zaman veya bozulmaya başladığı zaman test edebilmeniz için bir kaç yöntem vardır.

iPhone Şarj Entegresi Bozulmasının Nedenleri

iPhone şarj entegresinin bozulmasının en çok karşılaşılan sorunu, araç şarjı kulanımdan dolayı kaynaklanan yüksek akım sorunudur. iPhone şarj olmuyor sorunu ortaya çıkartan en temel anakart arızasıdır. Telefonda kullandığınız kalitesiz veya bozuk şarj aletlerinin verdiği farklı seviyedeki akımlar telefonun şarj enteresini bozarak telefonunuza zarar vermektedir. Biliyorsunuzki Apple firmasnın üretmiş olduğu orjinal bir araç şarjı yokur. Bu sebeple iphone şarj cihazı kullanmanız gerektiği zaman lisanslı ve kaliteli şarj aletleri kullanmanız gereklidir. Mümkün olduğunca az seviyede araç şarjı kullanmanız hatta hiç kullanmamanız tavsiye edilir.

iphone sarj enteresi neden bozulur
iphone-sarj-entegresi-neden-bozulur

iPhone şarj için kullandığınız kabloda kırılma ezilme varsa, telefonu bazen şarj ediyor bazen şarj etmiyor ise bu kablolar yerine yenisini kullanmayı tercih ederek telefonu güvenle kullanabilirsiniz.

iPhone Şarj Entegresi Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

iPhone şarj enteresi tamamen bozulduğu zaman, telefonu hiçbir şekilde şarj edemezsiniz. Telefonu şarj etmeye çalıştığınız zaman, şarj oluyor gibi gösterse bile hiç bir şekilde şarj olmaz. Şarj entegresi arızalı olan ve tamamen bozulmuş olan bir iphone telefonun şarjı bittiği zaman şarj ederek açılma olasılığı %0’dır.

Fakat şarj entegresi arıza yapmaya başladığı zaman yani tamamen bozulmadan önce farklı şarj sorunları ile kendini belli eder. iPone şarj entegresi bozulmaya başladığını aşağıda analatılanları kontrol ederek test edebilirsiniz.

  • Telefonun şarjını %100 yaparak test etmeye başlayabiliriz.
  • iPhone telefonumuzu %100 şarj ettikten sonra hiç bir şekilde kullanmadığımız zaman 4-5 saat sonra şarj yüzdesindeki azalma %3 ve üzeri ise telefonun şarj entegresin sorun olabilir.
  • iPhone şarj entegresi soru olmasa bile şarj seviye sürekli düşüyor ise pil sağlık durumu kontrol edilmelidir.
  • Ayrıca iphone şarjı hızlı bitiyor ise şarj entegresi haricinde telefonda fazla akım çekmesine sebep olan kısa devre vardır.

iPhone şarj entegresi telefonun anakartında bulunan bir parçadır. Şarj enteresi arıza yapması durumunda iphone anakart tamiri yapılması gereklidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir