FAYDALI BİLGİLER - BLOG

iPhone Orijinal Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır?

iphone orijinal sarj aleti nasil anlasilir

iPhone Orijinal Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır? Teknolojinin ilerlemesinin hayatımıza olumlu yönden birçok katkısı olabileceği gibi, orijinal olmayan ürünlerin üretimlerinin artması da cihazlarımıza bir o kadar zarar verebiliyor. Bu yüzden kullandığınız teknolojik cihazın aksesuarları bozulduğu zaman yenilemek bir hayli sıkıntılı bir işlem haline gelebiliyor. iPhone cihazınızın bozulan şarj aletinin yerine yenisini seçmek de bu aşamada önemli bir durum olmaktadır. Çünkü yanlış ürünler kullanmak, cihazınıza büyük zararlar verebilir.

Neden Orijinal iPhone Ürünleri Kullanmalısınız?

Teknolojik aletlerden olan telefon veya tablet ürünlerinden birisine sahipseniz, ürününüzü orijinal aksesuarlar ile korumaya çalışmalısınız. Bu nedenle iPhone cihazlarınızda orijinal aksesuarlar kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle iPhone şarj aleti ve iPhone şarj kablosu orijinal ürünler arasından seçilmediği zaman, iPhone cihazınızda geri döndürülmesi imkansız sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Kutusuyla birlikte aldığınız orijinal bir iPhone cihazın kutu içeriğinde şarj aleti ve kulaklık gibi aksesuarlar kullanıcılara sunulmaktadır. Ancak her teknolojik aletin belli bir kullanım süresi olduğu için, zaman içerisinde bu aksesuarlar da yıpranmaya maruz kalırlar ve bozulurlar. Bu durumda iPhone cihazınıza yeni bir şarj aleti veya kulaklık almanız gerekecektir. Kulaklık ürünlerini orijinal ürünler arasından seçmediğiniz zaman büyük bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Orijinal iPhone Şarj Aletini Nasıl Seçersiniz?

Orijinal iPhone şarj aletlerini seçerken farklı seçeneklere dikkat etmeniz, orijinal ürünü bulmanız aşamasında sizlere yardımcı olacaktır. Özellikle aksesuarların sertifikalı olmalarına dikkat etmeniz gerektiğini vurgulamamız gerekiyor. Bu sertifikalarda “Mad efor iPhone/iPad/iPod” logosunun bulunup bulunmadığını kontrol etmek ilk adım olacaktır. Bu ibarenin yer almadığı ürünlerin güvenilir olmamaları söz konusu olabilir ve bu ürünleri kullanmak farklı sorunlar ile karşılaşmanıza neden olabilir. Orjinal şarj aleti kullanıyorsanız, iPhone şarj olmuyor şikayeti yaşadığınızda telefonun şarj aletinin kaynaklı bir sorun olma olasılığı çok düşüktür.

Sertifika üzerinde bahsedilen ibarenin yanı sıra, kutunun veya şarj kablosunun üzerinde “Designed by Apple in California”, “Industria Brasileira”, “Assembled in China” ya da “Assembled in Vietnam” yazılarının bulunmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Sahte iPhone Şarj Kablosunu Nasıl Anlarsınız?

Sahte iPhone şarj kablolarının anlaşılması için birden çok yöntem bulunuyor. Bunları incelersek;

  • Apple sertifikası olan USB kabloları tek parça, pürüzsüz, yuvarlak ve düz temas noktaları bulunuyor. Sahte olan üründe ise birden çok parçanın yanı sıra, tutarsız ve sert kaplama ile pürüzlü ve kare şekilli temas noktalarına yer veriliyor.
  • Sertifikalı Apple şarj kablolarında koruyucu boyu 7.7 mm x 12 mm uzunluğa sahip olup, sahte ürünlerde bu ölçümler sürekli değişecektir.
  • Sertifikalı iPhone şarj cihazlarının bağlantı plakası ekinin rengi metalik gri renklidir. Sahte ürünlerin ise siyah ya da beyaz renge sahip oldukları görülmektedir.
  • Şu anda en çok sahte iphone şarj aleti yeni 20W USB-C şarj aletlerinde görülmektedir. Şu anda apple store da orjinal tek şarj kafasının satış fiyatı 239 TL ve USB-C to Lightning Şarj ve Data Kablosu fiyatı da 229 TL’dir. Yanibir şarj aleti almak için 458 TL ödemenis gerekmektedir. Hal böyle olunca da kullanılar ucuz olarak gördükler ve orjinale ürün ile birebir görseldeki şarj aletlerini satın almayı uygun görmektedir.

iPhone Cihazınızı Sahte Ürünler ile Şarj Ederseniz Ne Olur?

Sertifikası bulunmayan veya sahte olan şarj aletleri ile iPhone cihazınızı şarj ederseniz şu sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz;

  • iOS tabanlı cihazınız hasar görebilir.
  • Pil ömründe gözle görülür bir azalma meydana gelebilir.
  • Donanımsal sorunlar sık sık tekrarlanabilir ve bu sorunlar sonucunda arızalar gerçekleşebilir.
  • Cihazın çok ısınması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Şarj giriş bölümlerinde uyumsuzluk görülebilir.
  • Cihaza aktarılan akım yanlış olabilir ve bu da cihazın büyük hasar görmesine neden olabilir.

Her iPhone Şarj Cihazı Aynı mı?

iPhone cihazları, Apple tarafından orijinal olarak üretilen birçok şarj aleti ile şarj edilebilmektedir. Yani bir şarj aletinin diğer bir iPhone, iPad veya iPod cihazda kullanılabilmesi de söz konusu olabiliyor. Bu sayede iPhone 6S cihazınızda kullanabildiğiniz şarj aletini, iPad mini 4 ürününde de kullanma şansınız oluyor. Fakat her ürünün şarj aletinin eş olmadığını da belirtmekte yarar vardır.