Genel, Kamera Sorunları

iPhone Kamera Camı Kırıldı, Garantiye Girer mi?

iphone kamera cami kirildi garantiye girermi

Yeni çıkan iphone akıllı telefon modellerinin kameraları epey dışarıda olduğundan kameraları koruyan cam’da oluşan darbeler sonrası çatlaklar ve kırılmalar gün geçtikçe artmaktadır. iPhone kamera camı kırıldı garanti kapsamına girer mi? soruna cevap arayan iphone kullanıcıları için üzücü haber, arka kamera camlarından sadece bir tanesi yada 2 tanesi, 3 tanesi de kırılsa garanti kapsamında ücretsiz tamir hizmeti Apple yetkili servislerinde yapılmamaktadır.

Arka kamera camı kırılan iphone telefonları apple servisine götürdüğünüz zaman size telefonu yenisi ile değiştirmek için ek ücret çıkartılmaktadır ki; bu ücret neredeyse yeni bir telefon fiyatıdır.

iPhone 14 serisinde bu soruna çözüm bulan Apple, artık arka kapak değişimi ile beraber arka kamera camı değişimini iphone 14 ve iphone 14 pro max modelleri ile yapmaya başlamıştır. Peki diğer iphone telefonlarda kamera camı kırıldığı zaman ne yapmalısınız hakkında detaylı bilgiyi yazımızda sizlere anlatacağız.

iPhone Arka Kamera Camında Oluşan Çatlak Kameraya Zarar Verir mi?

iPhone arka kameranın toz ve diğer dış ortamdaki zararları maddelerden korunmasını sağlayan kamera camı çatladığında veya kırıldığında ilk başlarda sorun yaratmasa bile, zaman içerisinde kameranın tozlanmasına ve bu sebeple kamera lensinin bozulmasına yol açmaktadır. Kamera lensi bozulduğunda, resim ve video çekerken odaklama sorunu, lekeli resim çekme ve iphone kamera titreme sorunu ortaya çıkmaktadır.

Kamera Camı Çatlaması Resim ve Video Çekmeyi Engeller mi?

Çatlayan iphone kamera camı değişimi yapıldıktan sonra, telefonun kamerasını orjinal halde kullanabilirsiniz. Kamera camı çatladığı için iphone kameralarındaki lenste sorun oluştu ise kameranın da değişmesi gerekecektir. Aksi halde kamera camı değiştirmek, sadece telefonun içerisine toz ve sıvı girmesini önleyerek diğer kameraların bozulmamasını sağlayacaktır.

Kırılan iPhone Kamera Camı, Kameraya Zarar Vermişmidir?

Kamera camında oluşan çatlak boyutuna göre fotoğraf ve video çekim yaparken ışık süzmesi, odaklama gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. İnce bir çizgi çeklinde oluşan çatlaklarda ise gece resim video çekerken patlayan flash ve ortamdaki ışık resimlerinizde görüntü kalitesini bozabilmektedir.

Kamera camı kırılan iphone telefonlarda kamera zarar görmemiş olması büyük bir mutluluk verici haberdir. Çünkü kamerada resim veya video çekerken bir görüntü bozukluğu var ise arka kameranın da değişmesi gerekecektir. Bu durumda iPhone arka kamera değişim fiyatı ile beraber oluşacak masraf biraz daha artacaktır.

Kamera Camı Kırıldığında, Arka Kameranın Zarar Gördüğünü Test Etmek

iPhone kamera camı kırıldığı veya çatladığı zaman arka kameranın zarar görüp görmediğini anlamanın en iyi yolu beyaz bir A4 kağıdı üzerinde resim çekmektedir. Birden çok kameraya sahip özelliği olan telefonlarda yakın çekim uzak çekim ve portre kamear olarak test yaparak, kameralarda sorun olup olmadığını ve sorun varsa kameralardan hangisinin arızalandığını görebilirisiniz.

Bu beyaz kağıdın resmini çektiğiniz zaman kağıt üzerinde lekeler olduğunu görüyorsanız kamera camının çatlaması sonrası, kamera lensinin hasar gördüğü anlamına gelmektedir. Bu lekelerin bir çoğu kamera camı değişimi ile malesef geçmez.

iPhone Kamera Camı Kırıldı, Ne Yapmalıyım?

iPhone kamera camı kırıldığı zaman, kameranın zarar görmemesi için acilen kırılan kamera camlarının değiştirilmesi gerekmektedir. Kamera camı değişimi için özel iphone servislerini tercih etmeniz gerekecektir. Çünkü bu işlemi Apple yetkili servisleri yapmıyor. Aslında darbe esnasında sadece iPhone arka kamera camı çatladı ise birazda olsa bu iyi bir haber. Çünkü kamera camında oluşan ince çatlak belli bir müddet kameranızı koruyacaktır. iPhone kamera camı tuz buz olmuş şekilde kırıldı ise tamir işlemi için acele etmeniz gerekecektir.

iPhone arka kamera camı çatladığı zaman sadece arka kamera camı değişimi yapabilirsiniz. Eğer telefon arka bölümde çatla kırılma var ise, arka cam bölüm ile telefonun arka tarafında bulunan cam parçayı tamamen yenileyebilirsiniz. çok ağır bir darbe sonrası kamera camı, kasa, arka cam ile beraber hasar gördü ise orjinal iphone kasa değişimi ile telefonunuzu yenileyebilirsiniz.