Genel

iPhone 7 Ses Entegresi Nasıl Bozulur?

iphone 7 ses entegresi nasil bozulur

iPhone 7 ses entegresi kendi kendine nasıl bozulur diye merak ediyorsanız bu sorunun genelde bütün iphone 7 ve 7 plus telefon modellerinde kronik bir sorun haline geldiğini bilmelisiniz. iPhone 7 kullanıcılarının neredeyse yarısında ses entegresi sorunu yaşandığı ve bir anda nasıl böyle bir sorun olduğunu merak etmektedir. Biraz daha araştırma yapınca bu ses entegresinin anakart üzerinde olduğunu öğrenince de birazda tedirgin olunmakta.

Ses entegresi bozulmasının başlıca sebebleri telefonun zamanla aldığı darbeler, kullanılan kalitesiz aux lightning çevirici adaptörler ve bozuk yüklenen yazılım dosyalarıdır.

iPhone 7 ses ve iphone 7 plus telefonlarda kimsenin dikkatini çekmediği şu ana kadar da hiç bir yerde konu olmayan araştırılması gereken de bir sorun var. Biliyorsunuz ki Apple üretmiş olduğu iphone akıllı telefonlarda ilk defa şarj ve kulaklık girişinin tek bir sokette kullanılmasını sağlayacak tasarımı iPhone 7 ile başlatmıştı. Acaba bu girişim ilk test işlemi iphone 7 telefonlarda yapılırken kontrollerden kaçan bir sorun mu oldu?

iPhone 7 Ses Entegresinin Bozulmasının Sebepleri

iPhone 7 telefonda ses entegresi anakart üzerinde bulunur. Aslında dışarıdan gelecek herhangi bir müdahale bu parçanın arızalanmasına sebep olamaz. Fakat bu ses entegresi adı verilen parçanın bozulmasının yanı sıra montajı yapılan bölümdeki veri yollarının kopması ile iphone 7 ses sorunu ortaya çıkmaktadır.

iPhone 7 ses entegresi sorunu telefonun zaman içerisinde aldığı darbeler sebebi ile bir veya bir kaç veri yolunun kopması sebebi ile olmaktadır. iPhone 7 plus ve iphone 7 telefonlarda genellikle 1 yada 2 tane ses yollarında kopuk olmaktadır. Daha ağır darbeli telefonlarda ise bu kopan veri yolları artmakta bu da tamir işlemini biraz daha zor hale getirmektedir.

iPhone 7 Ses Entegresi Arızası Garanti Kapsamında mı?

Garanti süresi boyunca iPhone 7 ses entegresi sorunu olan telefonların onarımı yetkili servilerce ücretsiz yapılmaktadır. Yetkili servisler ses entegresi sorunu ücretsiz yapılır derken, Apple bu telefonu tamir etmiyor. Arızalı olan telefonu sizden alıp yenisi veriyor. Bunun yapılabilmesi için telefonun resmi garantisinin devam etmesi, daha önce yetkisiz müdahale görmemiş olması ve kullanıcı hatası ( telefonda darbe, kırık, sıvı teması) olmaması gerekmektedir.

Garanti kapsamı dışında kalan telefonlar için ses entegresi tamiri işlemini sadece özel teknik servislerde yaptırabilirsiniz.

Ses Entegresi Tamiri Yapılmasının Telefona Zararı Varmı?

Ses entegresi arızası sebebi ile telefonda ses ile birlikte bir çok sorun ortaya çıktığı zaman yapılan bu işlem, profesyonel kişiler tarafından onarımı yapıldığında güvenle kullanabilirsiniz. Bu işlemin düzgün tamir edilerek telefonun tekrar kullanılabilmesini Citrusmobil olarak tavsiye ediyoruz.

Fakat tecrübesiz kişiler tarafından yapılmaya çalışılan bu arıza sonrasında telefonda şebeke çekmeme, aşırı ısınma hatta telefonun açılmamasına kadar bir çok sorun yaşabilirsiniz.

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde iphone 7 plus ses entegresi sorunu ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu da telefonun darbe aldığı zaman daha çok etkilendiğini göstermektedir.

iPhone Ses Entegresi Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Ses entegresi iphone akıllı telefonlarda arızalandığı zaman telefonda bir çok sorun ortaya çıkmaktadır. Ses entegresinin altında bulunun veri yollarından kaç tanesinin yada hangilerinin bozulduğuna göre telefonda bazı fonksiyonların çalışmasını engeller.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ses entegresi sorunu olan telefonlarda aşağıdaki şikayetler ortaya çıkmaktadır.

  1. Telefon görüşmesinde karşı tarafın sesi gelmez
  2. Telefon görüşmesinde ses karşı tarafa gitmez
  3. Görüşme esnasında hoparlör pasif duruma geçerek açmaya izin vermez
  4. Sesli not üzerinden kayıt yapılamaz
  5. Whatsapp üzerinden sesli konuşma yapılamaz
  6. Siri özelliği çalışmaz

Ses entegresi bozuk olan iphone telefonları bluetooth kulaklık ile geçici olarak çözüm sağlayarak kullanabilirsiniz.

iPhone Ses Entegresi Tamiri Nerede Yaptırılır?

iPhone ses entegresi tamiri appe yetkili servislerde yapılamadığı için bu tamir işlemini özel teknik servislerde yaptırmanız gerekmektedir. Citrusmobil servislerinde yapılan iphone ses entegresi tamir işlemlerinde 180 gün garanti verilmekte ayrıca telefondaki bilgiler silinmeden tamir işlemi tamamlanmaktadır. Apple ses entegresi tamiri için seçtiğiniz servislerin güven vermesi ve işin uzman olmasına dikkat edin.