iPhone Face İD Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Genel

iPhone Face İD Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

iPhone Face İD Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

iPhone face id çalışmıyor ise verdiği hataya göre yazılımını sıfırlarak onarım yapabilir, arızalı olan parçanın değişimi ile tamir ettirebilir veya ekran koruyucu gibi face id okumasına engel olacak ekran üzerindeki aksesuarları çıkardıktan sonra temizlik yaparak sorunu çözebilirsiniz. Bu işlemleri yapmaya başlamadan önce face id çalışmamasının nedeni tespit etmek işinizi kolaylaştırabilir yada boşa vakit harcamamızı sağlar.

Eğer face id çalışmaması yazılımsal bir sorun yada ekran koruyucunun altına toz kaçması ve hava alması gibi sorunlardan değil ise, face id tamiri yapılması için alanında uzman teknik servislerden destek almalısınız. Face id çalışmıyor ise bir kaç adımda bu sorunların kaynağına ve çözüm yollarına ulaşmanız için hazırladığımız bu makalede gerekli olan bütün bilgiler teknisyenlerimiz tarafından hazırlanmıştır.

iPhone Face id çalışmıyor ise, tamiri yapılabilmesi için ön kamera setinin ve ahize filminin orjinal olması gerekmektedir.

Citrusmobil Teknik servis

iPhone Face İD Neden Çalışmaz?

iPhone face id çalışmasını engelleyencen nedenleri ve çözüm yollarını detaylı bir şekilde inceleyerek sorunun kaynağını tespit edebileceksiniz. Face id çalışmasına engel olacak sorunu bulduğunuz zaman çözümü sizin yapacağınız kadar basit veya teknik servisten destek alacak kadar zor olup olmadığını öğrenceğiz.

Teknik servisten ücretli destek almadan önce mutlaka aşağıda belirtilen konu başlıklarını dikkatlice okuyarak, sorunu çözmeye çalışabilirsiniz.

1. Face İD Ayarlarını Sıfırlamak

Face id çalışmayan iphone telefonlarda işlem sırasında hata veriyorsa Face id ayarlarını sıfırlayabiliriz. Face id ayarlarını sıfırlamak daha önce tanımlanmış olan yüzlerin silinmesi anlamına gelir ve telefonda hiç bir bilgi silinmeden bu işlemi deneyebilirsiniz. Face id ayarlarını sıfırlamak için öncelikle telefonunuzdan ayarlar – genel – iphone’u aktar veya sıfırla – sıfırla – tüm ayarları sıfırla sekmesine gelerek yapabiliriz.

calismayan face id ozelligini ayarlari sifirlamak

Bu işlemi yaptığımızda telefonun sistemsel olarak bütün ayarlarını ( telefondaki bilgilerin hiçbirine zarar gelmeden ) sıfırlamış olacağız. Bu işlemi yaptıktan sonra telefon kendini kapatıp tekrardan açacak. Telefon açıldığında tekrardan face id ayarlamayı deneyebilirsiniz.

2. Ekran Koruyucu Çıkartarak Denemek

iphone face id calismiyorsa ekran koruyucusunu cikartiniz

iphone face id calismiyorsa ekran koruyucusunu cikartiniz

Eminim bir çok iphone kullanıcısı telefonun ekranına zarar gelmesin diye ekran koruyucu kullanıyordur. Ekranı kullanmak için kullandığımız bu ürünlerin bazıları face id sensörünü kapattığı için yüz okumayı engeller. Bazı ekran koruyucların altına toz kaçtığı zamanlarda görülen bu face id okuma hatasını çözmek için ekran koruyucuyu çıkartarak ekranı temizlemek yeterli olacaktır.

3. iPhone Face İD Truedepth Hatası

iPhone yüz tanıma özelliğini ayarlarmak istediğimiz zaman karrşımıza çıkan truedepth kamera hatası, telefonun yüz algılama sensöründe donanımsal bir sorun olduğunu gösterir. Bu hata “TrueDepth kamerayla ilgili bir sorun saptandı. Face ID etkisizleştirildi” şeklinde çıkmaktadır. Bunun sebebi genelde bir darbe, sıvı teması veya dikkatsizce yapılan tamirlerdir.

face id calismiyor truedepth lamera hatasi

face id calismiyor truedepth lamera hatasi

iPhone face id ayarlamak istedeğimiz zaman truedepth kamera hatası alıyorsanız sorunun kontrol edilmesi için servislerimize ulaştırabilirsiniz. Telefonun üzerindeki Truedepth kamera orjinal ise bu parçanın tamir yapılarak sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

4. Face İD Kullanılamıyor Face ID’yi Daha Sonra Ayarlayın

Face id kullanılamıyor face id’yi daha sonra ayarların hatası telefonu yeniden başlattığınız zaman veya kullanım esnasında ayarlardan face id özelliğini kullanmaya çalıştığınız zaman ortaya çıkmaktadır. Bu hatayı veren telefonda genelde donanımsal sorunlar sebebi ile face id özelliğinin çalışmadığı ortaya çıkmıştır.

face id kullanilamiyor hatasi ve cozumu

face id kullanilamiyor hatasi ve cozumu

En sık karşılaşılan iPhone face id hatalarından olan ” Face İD Kullanılamıyor Face ID’yi Daha Sonra Ayarlayın ” hatasına genelde ahize filmi yol açmaktadır. Ahize filmi arızalı veya hafif yırtılma olan telefonlarda yakınlık sensörü, ahize veya face id sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu parça tek başına yenisi ile değiştirildiği zaman face id çalışmaz. Face id çalışması için değişen parça ile beraber yazılımında kopyalanıp yeni parçaya aktarılması gerekir.

5. Face iD Odaklama Sorunu

iPhone face id çalışmıyor ne yapabilirim diye bize gelen müşterilerimizin telefonlarında en çok karşılaştığımız hatalardan biridir. Face id odaklama sorunu bazı durumlarda çok basit çözülmekle beraber, proximity sensor ve dot projektor diye adlandırlan yüz tanıma özelliğini sağlayan parçaların değişimine kadar gidebilmektedir.

iPhone face id calismiyor odaklama sorunu

iPhone face id calismiyor odaklama sorunu

Face id ayarlamaya çalışırken yakınlaşın, uzaklaşın, aşağı kaydırın, yukarı kaydırın gibi sürekli sizi yönlendirdikten soran face id taramasını tamamlamıyor ise Truedepth kamera tamiri yapılması gerekmektedir.

Bu tamir işlemine başlamadan önce 1. ve 2. konu başlığında anlattığımız işlemleri yapmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç

iPhone face id çalışmıyor sorunu detaylıca incelenip kontrol edilerek tespit edilebilmektedir. Bu yazımızda iphone face id çalılmasını engelleyen sorunları ve çözüm yollarını inceledik. Yazımızı dikkatlice okuduğunuz zaman face id sorunu nasıl çözebileceğinizi ve teknik servisten destek almanız gerektiğinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini vurguladık.

Face id çalışmayan iphone tamiri için citrus mobil servislerinde Citrus Mobil servislerinde destek alabilmeniz için servislerimizde kayıt açtıramanız yeterli olacaktır. Face id özelliğini kullarak telefonun kilidini açmak için gerekli çözümleri uygulayabilir veya servisimizden destek sağlayabilirsiniz.

iPhone Face İD Çalışmıyor Sorunu İçin Bize Ulaşın

iPhone face id çalışmıyor ise tamirini garantili teknik servis hizmeti veren firmalarda yaptırmanız, yapılacak işlemin sorunsuz olmasını ve dikatsizce yapılan müdahale sonrası telefonunuza ek hasarlar verilmeden tamir ettirmenizi sağlar. Face id sorunu yaşan kullanıcıların şikayetleri bir çok internet ortamında kullanıcılar tarafından farklı farklı belirtilmektedir.

Citrusmobil servislerde iphone face id çalışmıyor sorunu için gerekli kontrolleri yaptırarak tamir işlemini garantili olarak yaptırabilirsiniz. İstanbul Avrupa ve Anadolu yakındaki servislerimize gelerek veya kargo / kurye gönderimi ile face id tamiri için telefonunuzu bize ulaştırabilirsiniz.