iPhone Ekran ve Dokunmatik Sorunları, FAYDALI BİLGİLER - BLOG, Genel

Ekran Değişimi Sonrası Parmak İzi Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

ekran degisimi sonrasi parmak izi calismiyor sorunu ve cozumu

Ekran değişimi sonrası parmak izi çalışmıyor ise bu sorunun başlıca sebepleri kullanılan ekranın kalitesi, parmak okuyucu sensörün arızalanması ve yazılımsal hatalardır. Bu sorunu tespit etmek için parmak okuyucu özelliğinde sorun yaşadığınız telefonun parmak okuyucu özelliği ekranda mı? telefonun yan tarafında ses tuşlarının veya açma kapama tuşunun olduğu bölümde mi? yoksa telefonun arka tarafında mı? olduğunu bilmek sorunu tespit etmek için çok önemlidir.

Andorid telefon üretici markalar xiaomi, samsung, oppo, realme gibi parmak okuyucu özelliği telefonun model ve tasarımına göre 3-4 farklı bölümde tasarlamatadır.

  1. Ekranın üzerinden kontrol edilen parmak izi okuyucu
  2. Ekranın alt tarafında bulunan tuş ile kontrol edilen parmak izi okuyucu
  3. Telefonun sağ tarafından bulunan parmak izi okuyucu
  4. Telefonun arka bölümünde bulunan parmak izi okuyucu

Bunların nedenlerini ve nasıl çözülebileceğini yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Ekran Değişimi Sonrası Parmak Okuyucu Çalışmamasının Sebepleri

Herhangi bir darbe veya sıvı teması sonrası ekranı kırılan yada bozulan telefonunun ekran değişimi için yan sanayi ekran kullanmayı tercih etmeniz durumunda samsung, xiaomi ve oppo gibi andorid telefonlarda parmak izi okuyucu özelliği çalışmayabilir.

Ekranın üzerinden kontrol edilen parmak izi okuyucu çalışmıyor

Yenilenen teknolojide bir çok telefon markası parmak okuyucu sensörü ekranın alt tarafına montaj etmektedir. Parmak okuyucu özelliğini ekrandan kullanıyorsanız yan sanayi ekranların üretim teknolojileri sebebi ile parmak okuyucu sensörü, ekranın altında kaldığı için parmağını algılayamaz. Aslında bu sorun parmak okuyucunun bozulduğundan değil, kullanılan ekranda parmak okuyucu sensörü için tasarlanmamış olmamasındandır.

ekran degisimi sonrasi parmak okuyucu calismiyor
ekran değişimi sonrası parmak okuyucu çalışmama nedeni

Yan sanayi ekran değişimi sonrası parmak okuyucu çalışmıyor ise bu sorunun tek çözümü orjinal ekran değişimi yapılmasıdır. parmak okuyucu özelliği ekranda olan telefonların Samsung ekran değişimi yan sanayi ürünlerde Orjinal ekran değişimi sonrası ( parmak okucu sensöre zarar verilmedi ise) parmak izi okuyucu özelliği sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Telefonun sağ tarafında bulunan parmak okuyucu çalışmıyor

Telefonun sağ tarafında bulunan parmak okuyucu çalışmıyor ise yazılımsal bir hata olabilir. Fakat telefonun ekran değişimi sonrası bu parmak izi özelliği artık çalışmıyor ise bu parçaya zarar verilmiş olabilir. Böyle bir durumda zarar gören parmak okuyucu filmi arızalanmıştır ve tekrar çalışması için değiştirilmesi gereklidir. Bu parça genelde ekran değişimi yapılabilmesi için dikkatsizce arka kapak sökülmesi sırasında zarar görmektedir.

ekran degisimi sonrasi sagdaki parmak izi okuyucu calismiyor
ekran değişimi sonrası telefonun sağ tarafında bulunan parmak izi özelliği çalışmıyor

Zarar gören parmak okuyucu filmi değiştirildiği takdirde tekrardan bu özelliği kullanabilirsiniz ( bazı telefon modelleri bu parça değişimi sonrası parmak okuyucu özelliğini çalışmasına izin vermemektedir ). Genellikle yan sanayi xiaomi ekran değişimi sırasında arızalan ve telefonun yan tarafında bulunan parmak okuyucu filmi yırtıldı ise bu parçanın değişimi yapıalarak park izi sorunu çözüme kavuşturulabilir

Telefonun arka tarafında bulunan parmak okuyucu çalışmıyor

Parmak okuyucu özelliği telefonun arka tarafında bulunan modellerde sıvı teması, Ekran değişimi veya batarya değişimi gibi bir tamir esnasında parmak izi okuyucu filmin zedelenmesi veya kopması, anakart üzerindeki montaj yapılan soketin arızalnması sebebi ile çalışmamaktadır. Bu sorunu yaşayan telefonların arka kapağı sökükelerek arızalı olan parçanın değişimi ile tekrardan parmak izi sensörünü kullanabilirsiniz.

parkmak okuyucu telefonun arkasinda
telefonun arka tarafındak parmak izi okuyucu çalışmıyor

Ekradaki home tuşu parmak okuyucu çalışmıyor

Ekran değişimi sonrası home tuşuna bağlı olan parmak okuyucu çalışmıyor sorunu en çok iphone telefonlarda ortaya çıkmatadır. Daha sonrada sırası ile xiaomi, samsung, oppo ekran değişimi gibi yapılan tamirlerden sonra ortaya çıkmaktadır. Parmak okuyucu özelliği ekranın alt tarafında bulunan home tuşunada ise bu parçanın değişimi sonrası parmak izi özelliği iphone telefonlarda çalışmaz. Android telefonların ise bazı modellerinde değişim yapılması durumunda parmak izi okuyucu aktif olur.