Genel

Apple iPhone Yetkisiz Müdahale Nedir?

apple iphone yetkisiz mudahale nedir

iPhone yetkisiz müdahale raporu sadece apple yetkili servislerinde verilmektedir. iPhone telefonların herhangi bir sebep ile apple yetili servisleri haricinde tamir amaçlı müdahale gördüğü zaman, yetkisiz müdahale ediliği için garanti kapsamı dışında çıkmaktadır. Yetkisiz müdahale kapsamına giren konular ekranın açılmasından başlayarak, yazılım yükelmesi hariç bütü tamir ve onarım işlemleri için yapılacan her işlemi kapsamaktadır. Apple yetkisiz müdahale sorunu sadece apple yetkili servis harici bir yerde tamir görmüş iphone telefonlara görülmektedir.

Yetkisiz Müdahale Raporunu Kim Verir ?

Yetkisiz müdahale raporunu sadece Apple yetkili servisleri ve Apple onarım merkezleri verebilmektedir. Herhangi bir yetkili serviste veya onarım merkezinde verilen yetkisiz müdahale raporu, Dünya’nın bütün ülkerindeki sisteme yansıtmaktadır.

iPhone Yetkisiz Müdahale Nasıl Anlaşılır?

Yetkili servis iPhone yetksiz müdahale edildiğini anlamak için telefonun ekranı sökerek, değişen bir parça olup olmadığı kontrol edilir. Eğer telefonda değişen veya eksik bir parça varsa, yetkisiz müdahale yapıldığı tespit edilir ve garanti kapsamı dışında kalır. Dünya’nın her herhangi bir ülkesinde yetkili servisler tarafından verilen bu rapor sonrasın bütün apple servislerinde bu kayıt gözükmektedir.

  • iPhone koruma bandı daha önce açıldığı zaman yıprandığı veya söküldüğü zaman
  • Tamir için açılan telefonda herhangi bir parça değiştirildiği zaman,
  • Kontrol için açılan iphone telefonda eksik bir vida veya parça takılmadığı zaman yetkisiz müdahale edildiği anlaşılır.

Apple Servis “Yetkisiz Müdahale Dedi” Nasıl Tamir Ettirebilirim?

Apple servislerinde yetkisiz müdahale sorunu ile karşılaştığınız zaman ücretsiz onarım hakkınız bitmiş olmaktadır. Bu durumda sadece ücretli cihaz değişikliği yapabilirsiniz. Bu durumda yeni bir telefon fiyatına yakın ücret çıkabilmektedir. Apple yetkisiz müdahale olarak onay verdiği telefonlara özel iphone servisi bularak çözüm bulabilirsiniz. Bu konuda yaptığı işe garanti veren ve yorumlarda yüksek puan almış başarılı firmaları tercih etmeniz gerekecektir.

Hiç Tamir Görmemiş iPhone’uma Yetkisiz Müdahale Yapılmış Denildi.

iPhone telefonunuzu sıfır almanıza ve hiç servise götürmemenize rağmen Apple servis yetkisiz müdahale diyor ise, bu kanıtlanması çok zor bir durum haline gelmektedir. Bu durumda telefonu satın aldığınız yere başvurarak durumu anlatmanız gerekecektir. Belki Satın aldığınız firma telefonun arızası için daha önce servise göndermiş ve tamir gördüğü serviste yapılan işlemler apple crm programına ( teknik servis kayıt programına ) kaydedilmedi ise, yetkisiz müdahale olarak geçmektedir. İnternet üzerinde arıştırıldığında bu konuda en çok şikayet Zentec firmasında yaşandığı gözükmektedir. Bunun için en sağlıklısı apple yetkili servislerine ve onarım merkezlerine telefonu elden teslim etmeniz olacaktır.

Özellikle yurtışından arap ülkelerinden satn alınmış iphone telefonlarda gözüken bu sorun malesef ülkemizde satılan telefonlarda da yaşanmaktadır. Çünkü arap ülkelerinde Dubai gibi orjinal kasa ve orjinal ekran ile beraber toplama yapılan telefonlarda özenle paketlenerek sıfır hale getirilip satışını yaptıklarına bir çok kez şahit olduk.

Apple Servis Yetkisiz Müdahale Hukuki Süreç

Apple servisi iphone telefonunuz için yetkisiz müdahale edildiği için onarım yapmıyor ve sizde bunun imkansız olduğunu düşünüyorsanız, durumunuzu anlatmak için delil ispat niteliğinde elinizde bir belge olması gerekmektedir. Daha önce yetkili serviste işlem gördüğünü biliyorsanız, o servisten bir rapor almanız gerekecektir. Daha sonra bu rapor ile, apple’a başvurmanız gerekmektedir.

Evet ben iphone telefonumu daha önce servise verdim fakat bu yetkili servisti ve farklı hiç yere vermedim diyerek servis kayıtlarınızı kontrol ettirebilirsiniz. Son olarak ta tüketici haken heyetine başvurarak destek almaya çalşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir